logo autoride automagazin auta vsetko o autach

Kontrolky v automobile
Čo značia jednotlivé kontrolky?

Kontrolky v automobile nie sú žiadnou novinkou, no moderné autá sú doslova prešpikované vyspelou elektronikou a systémami, ktoré informujú vodiča práve vďaka svietiacim kontrolkám. Ich význam je však častokrát nejasný a nie je žiadnou hanbou, pokiaľ ho občas zabudne aj skúsený motorista - veď kto si to má všetko pamätať.

Práve z toho dôvodu sme pripravili veľký prehľad rôznych kontroliek, ktoré sa môžu objaviť na palubnej doske automobilu. Pokiaľ by si sa stretol s kontrolkou, ktorá tu náhodou chýba, pokojne nás upozorni prostredníctvom komentáru a pokiaľ ti tento prehľadný zoznam pomohol, budeme radi, ak nás podporíš zdieľaním.

Zelené a modré

Zelené a modré kontrolky informujú vodiča o prevádzke jednotlivých systémov, modrá farba bola v minulosti vyhradená pre diaľkové svetlá, dnes ju však niektoré automobily využívajú napríklad ako náhradu za ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny.

Kontrolka nízkej teploty

Táto kontrolka informuje o poklese teploty pod určitú (prednastavenú) hodnotu.

Kontrolka diaľkových svetiel

Táto kontrolka upozorňuje na zapnuté diaľkové svetlá.

Kontrolka nízkej teploty chladiacej kvapaliny

Táto modrá kontrolka signalizuje nízku teplotu chladiacej kvapaliny. Po dosiahnutí požadovanej teploty by mala zhasnúť, no kým sa tak stane, nevytáčaj motor do vysokých otáčok.

Súvisiaci článok: Chladiaci systém auta - Ako funguje?

Kontrolka stretávacích svetiel

Kontrolka predných hmlových svetiel

Signalizuje zapnuté predné hmlové svetlá.

Kontrolka adaptívneho tempomatu

Rozsvieti sa v prípade, že je aktivovaný adaptívny tempomat (ovláda rýchlosť, no taktiež veľkosť odstupu).

Súvisiaci článok: Adaptívny tempomat - Ako funguje?

Kontrolka pre sledovanie jazdných pruhov

Kontrolka informuje o aktívnom Lane Assist systéme, ktorý pomáha vodičovi udržiavať priamy smer jazdy

Súvisiaci článok: Lane Assist - Systém sledovania jazdných pruhov

Kontrolka pre stlačenie pedálu nožnej brzdy

Signalizuje potrebu stlačenia brzdového pedálu pri presune z parkovacej polohy.

Kontrolka ECO režimu

Signalizuje aktivovaný ECO (šetriaci) režim. Elektronika zabezpečuje, aby dosiahlo vozidlo čo najnižšiu spotrebu. Tento režim si však časom vyžiada svoju daň na vozidle v podobe slabšieho výkonu, akcelerácie, pomalších reakcií na akcelerátor alebo tiež zvýšenie rekuperácie.

Kontrolka parkovacích svetiel

Kontrolka tempomatu

Táto kontrolka signalizuje stav aktívnej regulácie rýchlosti.

Žlté a oranžové

Kontrolky v žltej/oranžovej farbe signalizujú požiadavku systému, inými slovami auto si niečo pýta. Môže ísť napríklad o doplnenie oleja, prebiehajúcu regeneráciu filtra pevných častíc a podobne.

Kontrolka motora

Pokiaľ táto kontrolka svieti, signalizuje poruchu vstrekovania paliva, zapaľovania, vačkového a kľukového hriadeľa. Ak motor neupadne do núdzového režimu, teda nestratí výkon a vozidlo sa správa tak ako pri bežnej prevádzke, je možné s vozidlom jazdiť ďalej, pretože sa môže jednať o náhodnú chybu, ktorá však zmizne po niekoľkých naštartovaniach vozidla. No ak na druhú stranu kontrolka stále svieti a motor upadne do núdzového režimu, odporúčame urýchlenú návštevu servisu a diagnostiku motora.

Súvisiaci článok: Kľukový hriadeľ - Ako funguje?

Kontrolka žhavenia

Kontrolka zasvieti po otočení kľúčika do druhej polohy. Signalizuje predhrev a teda žhaviacu činnosť sviečok. Po zhasnutí by si mal naštartovať motor. Pokiaľ ti kontrolka svieti aj počas jazdy, najčastejšia chyba môže byť v žhavičoch a okruhu žhavenia.

Súvisiaci článok: Žhaviace sviečky sú súčasťou každého vznetového motora, ako však fungujú?

Kontrolka paliva

Po rozsvietení tejto kontrolky býva dojazd približne 50 až 100 km v závislosti od veľkosti nádrže. Mal by si teda čím skôr dotankovať.

Kontrolka ABS

Zasvieti sa, pokiaľ je chybný snímač alebo riadiaca jednotka ABS. V tomto prípade vozidlo brzdí tak, ako vozidlo, ktoré nie je vybavené týmto systémom, čiže pri prudkom brzdení sa kolesá zablokujú a nasleduje šmyk.

Súvisiaci článok: ABS: Ako tento systém zabezpečuje účinné brzdenie na rôznom povrchu?

Kontrolka adaptívneho osvetlenia AFL

Kontrolka signalizuje poruchu systému adaptívneho osvetlenia. Tak ako pri dažďovom senzore, osvetlenie bude fungovať v základnom režime, nie však automaticky.

Súvisiaci článok: Dažďový senzor

Kontrolka adaptívnych tlmičov pruženia

Signalizuje poruchu v regulácii tuhosti pruženia. V takom prípade sa odporúča jazdiť opatrne, nakoľko táto porucha ovplyvňuje stabilitu. Okrem toho treba zájsť do servisu na test funknosti systému.

Kontrolka automatickej prevodovky

Väčšinou svieti zároveň so správou na displeji, ktorá informuje o tom, čo máš robiť (napríklad stlačiť brzdový pedál, pokračovať v jazde…)

Kontrolka automatického sklonu svetlometov

Signalizuje poruchu systému automatického prepínania diaľkových a tlmených svetiel (nastavenia sklonu svetiel). Funkčnosť nebude narušená v manuálnom režime, avšak nebude sa prispôsobovať podmienkam a fungovať automaticky.

Kontrolka opotrebenia brzdových platničiek

Kontrolka sa rozsvieti pri nadmerne opotrebovaných brzdových platničkách. Odporúčame čo najrýchlejšiu výmenu, pretože môže byť znížení účinok bŕzd.

Súvisiaci článok: Kotúčové brzdy: Čím sa líšia oproti bubnovým brzdám?

Kontrolka EPC (electronic pedal control)

Kontrolka signalizuje poruchu škrtiacej klapky alebo elektronického pedálu plynu.

Súvisiaci článok: Škrtiaca klapka

Kontrolka filtra pevných častíc DPF/FAP

Kontrolka signalizuje problém alebo regeneráciu filtra pevných častíc (keď je filter pevných častíc plný a potrebuje sa prečistiť). Je potrebné držať vozidlo v ustálenom tempe pri otáčkach od 2000 až po 2600 ot/min, kým sa nedokončí regenerácia filtra. Najčastejšie sa s tým môžeš stretnúť pri krátkych jazdách, ktoré filtru neprospievajú.

Súvisiaci článok: Filter pevných častíc (DPF/FAP): Jeho funkcia

Kontrola ESP (elektronický stabilizačný program)

Ak sa kontrolka rozbliká počas jazdy, systém ESP je funkčný a zasahuje do riadenia (pri nebezpečnej situácii), no pokiaľ táto kontrolka svieti stále, systém nie je funkčný. Pri takejto poruche sa pri šmyku systém ESP nezapne.

Súvisiaci článok: ESP: Elektronický stabilizačný systém

Kontrolka asistovaného zjazdu (DAC/HDC)

Signalizuje aktivovaný systém asistovaného zjazdu v prípade prudšieho svahu. V tejto situácii systém preberá kontrolu nad stabilizáciou vozidla a tiež nad rýchlosťou (udržuje stálu rýchlosť).

Kontrolka zatvárania a otvárania strechy

Kontrolka svieti počas toho, ako sa strecha otvára alebo zatvára. Mala by zhasnúť hneď ako dôjde k otvoreniu/zatvoreniu, no ak neprestáva svietiť, strecha buď nie je úplne otvorená/zatvorená alebo mohlo dôjsť k poruche.

Kontrolka teploty oleja v automatickej prevodovke

Rozsvieti sa v prípade, že teplota motorového oleja prekročí povolenú hranicu. Môže sa tak stať pri jazde v zlých podmienkach, pri ťahaní ťažného prívesu a podobne. Ak sa tak stane, je nutné čím skôr zastaviť a nechať motor na voľnobehu.

Súvisiaci článok:

Kontrolka hladiny tekutiny v nádrži ostrekovača

Rozsvieti sa v prípade, ak v nádržke nie je dostatok kvapaliny. Ak tak nastane, stačí doliať letnú či zimnú zmes do ostrekovačov (viečko býva modrej farby, čiže nájdeš ho naozaj jednoducho)

Kontrolka pre stlačenie pedálu nožnej brzdy

Kontrolka informuje o tom, že je potrebné stlačiť pedál spojky počas spúšťania motora.

Kontrolka pre sledovanie jazdných pruhov

Signalizuje aktívny systém Lane Assist, no vodorovné dopravné značenie nie je detekované. V prípade, že svieti aj so správou, je potrebné zájsť do servisu kvôli môžnej poruche v systéme.

Súvisiaci článok: Lane Assist: Systém sledovania jazdných pruhov

Kontrolka dažďového senzora

Svieti v prípade poruchy automatického stierania a rozsvecovania svetiel. Funkčnosť stieračov a svetiel nie je narušená, avšak s automatickým zapínaním sa môžeš rozlúčiť.

Kontrolka ťažného zariadenia

V prípade rozsvietenia tejto kontrolky došlo k uvoľneniu ťažného zariadenia. Treba čím skôr zastaviť, odpojiť a opätovne zapojiť ťažné zariadenie.

Kontrolka tlaku v pneumatikách

Táto kontrolka signalizuje nesprávny tlak v pneumatikách (ak je tlak menší alebo väčší ako požadovaná hodnota - tá závisí od typu auta, pneumatík a ďalších faktorov). Pokiaľ si pneumatiky menil a ich rozmery sú odlišné od tých predošlých, kontrolka sa môže takisto rozsvietiť. V tom prípade stačí nastaviť novú hodnotu a kontrolka následne zhasne.

Kontrolka nefunkčnej žiarovky

Informuje o nefungujúcej žiarovke, ktorú treba vymeniť.

Súvisiaci článok: Tlmič pruženia: Ako funguje a k čomu slúži?

Kontrolka vzduchového pruženia

Kontrolka signalizuje poruchu systému vzduchového pruženia. Tak ako aj pri tlmičoch pruženia, odporúča sa jazdiť opatrne a zájsť do servisu.

Kontrolka zadných hmlových svetiel

Rozsvieti sa v prípade, že sú zapnuté zadné hmlové svetlá.

Kontrolka zadného spojlera

Kontrolka sa môže rozsvietiť v prípade poruchy systému ovládania zadného spojlera. S takto nefunkčným ovládaním spojlera sa neodporúča jazdiť na diaľnici a treba urýchlene navštíviť servis.

PZP online v spolupráci s Netfinancie
Červené

Červené kontrolky, ako už farba naznačuje, signalizujú vážny problém, ktorý treba ihneď vyriešiť - niekedy ide o minúty, takže je naozaj rozumné auto odstaviť nabok, zavolať odborníka, prípadne poruchu vyriešiť na mieste svojpomocne.

Kontrolka oleja

Svieti ak je hladina oleja pod minimálnou úrovňou alebo tlak oleja nie je dostatočný. Znamená to nedostatočné mazanie a v tomto prípade je nutné prerušiť jazdu a doliať olej. Ak je hladina oleja v norme alebo kontrolka zasvieti po doliatí na požadovanú hranicu, mal by si odstaviť vozidlo a zavolať si odťahovku. V opačnom prípade riskuješ zadretie motora (keďže môže byť poškodené olejové čerpadlo).

Kontrolka odstupu

Kontrolka signalizuje malú vzdialenosť od vozidla idúceho vpredu. V takomto prípade treba ihneď spomaliť a udržovať si väčší odstup.

Kontrolka limitu rýchlosti (speed limiter)

Táto kontrolka sa rozsvieti v prípade prekročenia maximálnej nastavenej rýchlosti.

Kontrolka riadenia

S touto kontrolkou sa stretneš, pokiaľ máš problém s posilňovačom riadenia. Porucha môže byť v elektrike alebo servo čerpadle. Jazda s takýmto vozidlom je možná, avšak musíš sa zmieriť so zníženým alebo nulovým účinkom posilňovača riadenia.

Kontrolka airbagu

Táto kontrolka signalizuje chybu v elektronike alebo v kontakte airbagového systému. Môže sa stať, že airbagy pri náraze nevystrelia alebo vystrelia samovoľne, odporúčam (ak je to možné) deaktivovať airbagový systém a navštíviť servis.

Kontrolka akumulátora

Túto kontrolku môžeš vidieť pri štartovaní vozidla. Ak zostáva svietiť na vine je buď porucha alternátora alebo roztrhnutý hnací remeň alternátora. S takouto poruchou sa dá zájsť do servisu iba ak ti neskape motor po vybití batérie. Oveľa lepšou alternatívou je však ihneď zavolať odťahovku.

Súvisiaci článok: Akumulátor: Zdroj elektrickej energie v aute

Kontrolka bŕzd

V prípade, že táto kontrolka svieti, zrejme máš zatiahnutú ručnú brzdu alebo nedostatok brzdovej kvapaliny. Páku treba ihneď uvoľniť, pokiaľ však kontrolka svieti aj naďalej, je treba zastaviť a skontrolovať hladinu brzdovej kvapaliny, pretože sa môže stať, že brzdy prestanú fungovať.

Súvisiaci článok: Brzdová kvapalina: Súčasť brzdového systému

Kontrolka bezpečnostných pásov

Rozsvietená kontrolka signalizuje nepripútaného pasažiera. Okrem toho ťa na to upozorňuje aj hlasité pípanie.

Kontrolka teploty a hladiny chladiacej kvapaliny

Táto kontrolka sa rozvieti v prípade, že je hladina chladiacej kvapaliny pod minimálnou úrovňou alebo tiež pokiaľ sa motor prehrieva. Ak sa tak stane, mal by si zastaviť a skontrolovať hladinu chladiacej kvapaliny. V prípade, že treba chladiacu kvapalinu doliať, môžeš tak urobiť až po vychladnutí motora na 60 stupňov (zhruba štvrť hodina a viac, v závislosti od vonkajšej teploty). Keď nemáš po ruke chladiacu kvapalinu či destilovanú vodu, môžeš núdzovo použiť aj obyčajnú vodu (pri väčšom množstve však treba neskôr navštíviť servis). Únik chladiacej kvapaliny môže spôsobiť poškodená vodná pumpa, prasknutou hlavou, netesnosťami v chladiacom systéme či prasknutý chladič. Pokiaľ chladiaca kvapalina neuniká, prehrievanie motora môže zapríčiniť aj nefunkčný spínač alebo ventilátor.

Kontrolka otvorenia dverí / kufra / kapoty

Svieti v prípade, že dvere, kufor alebo kapota nie je dobre zatvorená.

Kontrolka systému Štart-Stop

Rozsvieti sa v prípade, že systém štart-stop vypol motor. Po stlačení spojky sa motor naštartuje, pri automatike treba uvoľniť brzdový pedál.

Kontrolka Adblue (aditíva)

Kontrolka signalizuje nízku hladinu aditív AdBlue. Väčšinou sa ku kontrolke zobrazí aj informácia o udávanom dojazde a po vyčerpaní aditíva už motor nenaštartuješ.

Kontrola servisu

Môže mať rôzne formy od kľúča či rôznych hlásení. Môže sa jednať o plánovanú (nastavenú intervalovú) kontrolu, ale aj neočakávanú poruchu a potrebu čím skôr zájsť do servisu.

Použité obrázky (kontrolky) podliehajú autorským právam, ich použitie je možné len po dohode s autorom, © Martin Milo.