Logo Autoride.sk

Systém ESC: Ako funguje systém elektronickej stabilizačnej kontroly?

Publikoval Denis -

Systém ESC, v angličtine Electronic Stability Control, označuje systém elektronickej stabilizačnej kontroly. Systém ESC pomáha vodičom zvládať kritické situácie v prípade straty priľnavosti, respektíve v prípade šmyku. Ide o rovnaký elektronický stabilizačný systém ako je systém ESP. Jediný rozdiel medzi týmito dvoma systémami je v názve. Oba však fungujú úplne identicky.

Obsah

Ako funguje systém ESC:


Systém ESC (elektronickej stabilizačnej kontroly) pomáha vodičovi zvládnuť kritické situácie pri riadení auta počas toho, kedy by sa vozidlo mohlo dostať do šmyku. Riadiaca jednotka porovnáva údaje o skutočnom stave smeru jazdy s údajmi o vodičom zvolenom smere jazdy. Pokiaľ sa tieto údaje spolu nezhodujú, vyhodnotí to riadiaca jednotka systému ESC ako šmyk a začne automobil automaticky stabilizovať a vyrovnávať začínajúci šmyk.

Keď systém ESC zistí stratu trakcie, automaticky spracuje informácie z ABS a zo senzora natočenia volantu a následne pribrzďuje individuálne ľavé/pravé zadné alebo ľavé/pravé predné kolesá automobilu. Nedeje sa tak však len pri brzdení, ale aj pri zrýchľovaní a prechode cez zákrutu, čím systém ESC udržiava vozidlo mimo šmyku.

Vďaka systému elektronickej stabilizačnej kontroly ESC je auto stabilnejšie a ovládateľnejšie. Niektoré systémy ESC dokonca zasahujú aj do riadenia a rýchlosti automobilu a v prípade potreby upravia výkon motora a natočenie volantu.

Tento systém slúži ako prvok aktívnej bezpečnosti vozidla, pretože má zabrániť nechcenej zmene smeru jazdy v prípade šmyku, redukovať stratu trakcie a tak zvýšiť bezpečnosť jazdy v automobile. Systém ESC prekonáva schopnosti vodiča zvládať kritické situácie, a preto novšie systémy ESC zasahujú dokonca aj do riadenia.

Porucha systému ESC:


Ak sa kontrolka systému ESC rozbliká, znamená to, že zasahuje do riadenia, no ak sa rozsvieti natrvalo, systém je nefunkčný.

ESC je rovnaký systém ako:


  • ESP (Electronic Stability Program)

  • VDC (Vehicle Dynamic Control)

  • DSC (Dynamic Stability Control)

  • VSA (Vehicle Stability Assist)

  • VSC (Vehicle Stability Control)

  • ASC (Active Stability Control)

  • PSM (Porsche Stability Management)

  • DSTC (Dynamic Stability and Traction Control)

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Systém ESC: Ako funguje systém elektronickej stabilizačnej kontroly?
G