Alternátor: Na čo vlastne slúži a ako funguje?

Alternátor
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Alternátor je točivý elektrický stroj, ktorý premieňa mechanickú energiu na elektrickú. V automobile teda slúži na výrobu elektrickej energie. Alternátor je pripevnený k motoru a poháňa ho klínový remeň.

Musí byť zostavený tak, aby aj pri plnom elektrickom zaťažení (zapnutá ventilácia, autorádio, svetlá, hmlovky, vyhrievanie sedadiel a podobne) dokázal zásobovať všetky spotrebiče elektrickou energiou a popritom dobíjal akumulátor.

Obsah

Alternátory podľa rotoru

  • s rotorom s trvalými magnetmi (majú veľmi jednoduchú konštrukciu)

  • s rotorom s budeným jednosmerným prúdom (používajú sa v automobiloch)

Alternátory podľa počtu fáz

  • trojfázové (používajú ho automobily)

  • jednofázové (používajú sa najmä u motocyklov)

Alternátor musí obsahovať elektrický regulačný obvod, ktorý zaisťuje konštantný výstup napätia pri všetkých otáčkach motora. U alternátora s jednosmerným prúdom sa prúd reguluje pri náraste otáčok, no u alternátora s trvalými magnetmi stúpa napätie s rastúcimi otáčkami.

Alternátor s usmerňovačom dokáže nabíjať akumulátor počas jazdy, ale aj počas voľnobehu, pričom životnosť akumulátora je dlhšia ako v prípade, že by bol nabíjaný dynamom. Alternátory sa vyznačujú veľmi dobrou spoľahlivosťou, sú bezúdržbové a ich životnosť je rôzna, no najmä závisí od prašnosti prostredia.