AUTORIDE

Kontrolka oleja: Na aký problém upozorňuje?

Kontrolka oleja na prístrojovej doske
Pod kapotou
Publikované  — Aktualizované 

Svietiaca kontrolka oleja upozorňuje na veľmi závažný problém, ktorý by si určite nemal podceňovať. Aká je však príčina rozsvietenia tejto kontrolky?

Na túto veľmi často kladenú otázku si odpovieme v dnešnom článku.

Obsah

Prečo mi svieti kontrolka oleja?

Svietiaca kontrolka oleja znamená len dva problémy, a to buď nedostatočný tlak oleja alebo nízku hladinu motorového oleja. V oboch prípadoch však hrozí nedostatočné mazanie, čo môže viesť až k poškodeniu motora.

Kontrolka tlaku oleja
Kontrolka tlaku oleja / © Martin Milo, All rights reserved.

Práve preto by si mal v prípade rozsvietenia tejto kontrolky ihneď prerušiť jazdu a skontrolovať hladinu motorového oleja.

Nízka hladina motorového oleja

Ak je hladina oleja nízka, je potrebné motorový olej doliať a odviesť auto kľudným tempom domov alebo priamo do servisu, kde zistia, prečo a kde sa motorový olej stratil. Motorový olej sa totiž môže strácať priamo v motore alebo môže vytekať von z motora.

Olej sa stráca v motore

Pokiaľ sa olej stráca v motore, znamená to, že preniká do spaľovacej komory, kde následne dochádza k jeho spaľovaniu. Príčin spaľovania motorového oleja môže byť hneď niekoľko. Môže sa jednať napríklad o turbodúchadlo, ktoré má opotrebované ložiská, no príčinou môžu byť aj opotrebované piestne krúžky, valce, vložky valcov, samotné piesty či poškodené tesnenie pod hlavou valcov.

Všetky tieto problémy, až na opotrebované turbodúchadlo, sa prejavujú rovnakým spôsobom, a to stratou kompresie. Netreba však zabúdať na to, že nie všetky spomenuté problémy nastanú na všetkých valcoch súčasne.

Vďaka tomu je však pomerne ľahké určiť vadný valec pomocou prezretia a porovnania zapaľovacích sviečok alebo zmeraním kompresie a jej porovnaním s ostatnými valcami. Na spaľovanie motorového oleja ťa však môže upozorniť aj modrý dym z výfuku, o ktorom sme si už písali.

Olej vyteká z motora

Stratu oleja však nemusí spôsobiť len opotrebovaný komponent motora, ale aj presakovanie motorového oleja von cez rôzne tesnenia či nešikovnosť šoféra, napríklad keď prerazí olejovú vaňu motora.

Olej sa stratil bez príčiny

Je potrebné si uvedomiť, že každý jeden motor má určitú bežnú spotrebu motorového oleja, a to aj v prípade, ak je v motore všetko v poriadku a netrápi ho žiadna porucha či iný problém, vplyvom ktorého by mohlo dochádzať k strate oleja.

Spotrebu motorového oleja udáva výrobca motora, no pri bežných automobiloch sa pohybuje od 0,3 litra až po 1 liter na jeden interval výmeny. Ak však prekračuješ pravidelné intervaly výmeny motorového oleja, môže sa stať, že spotreba motorového oleja bude na jeden interval výmeny vyššia ako udáva výrobca.

Na bežnú spotrebu oleja má však výrazný vplyv štýl jazdy. Ak svoje auto ženieš až príliš často do červeného poľa otáčkomera, môže byť bežná spotreba motorového oleja opäť ešte o niečo vyššia než tá, ktorú udáva výrobca. K tejto bežnej spotrebe motorového oleja dochádza pri prieniku oleja do spaľovacieho priestoru.

Motorový olej v norme, no kontrolka oleja neustále svieti

Ak je hladina motorového oleja v norme a kontrolka oleja svieti naďalej, pravdepodobne sa jedná o poruchu olejového čerpadla či upchaté mazacie kanáliky. Nie vždy sa však musí jednať o takto závažné problémy.

Nízky tlak motorového oleja totiž môže hlásiť aj chybný snímač tlaku motorového oleja. Bohužiaľ bez diagnostiky motora je len veľmi ťažké zistiť, či ide len o chybu snímača, alebo je tlak motorového oleja skutočne nízky z dôvodu poškodeného olejového čerpadla alebo upchatých mazacích kanálikov.

Ak je však hladina motorového oleja v norme a kontrolka oleja neustále signalizuje chybu, odporúča sa z autom ďalej nejazdiť, čím skôr nechať auto skontrolovať a tento problém vyriešiť. V prípade, ak by bol tlak oleja skutočne nízky a ty by si z autom pokračoval v jazde, riskuješ tak zadretie motora.

Záver

Na záver by som len dodal, že ignorovanie svietiacej kontrolky oleja môže viesť k vážnemu poškodeniu motora, ktorého oprava môže v niektorých prípadoch presiahnuť cenu celého automobilu.