EPC kontrolka: Na akú poruchu upozorňuje?

EPC kontrolka na prístrojovej doske
Pod kapotou
Publikoval Martin

EPC kontrolka (z angličtiny Electronic Power Control), patrí medzi oranžové kontrolky, respektíve kontrolky v aute, ktoré vo všeobecnosti upozorňujú na určitý problém. Touto kontrolkou sú vybavené autá s benzínovým motorom, v prípade dieselových motorov môže potrápiť kontrolka žhavenia.

Rozsvietená EPC kontrolka pri štartovaní nie je dôvod na paniku, naopak, všetko je v poriadku. Problém nastáva, ak EPC kontrolka zostáva svietiť aj po naštartovaní alebo zasvieti počas jazdy. Na aké problémy teda môže upozorňovať?

Obsah

Prečo svieti EPC kontrolka?

Rozsvietená EPC kontrolka po naštartovaní môže signalizovať poruchu škrtiacej klapky, nečistoty v benzíne alebo elektronického plynového pedálu. Menej závažnejším problémom, kvôli ktorému sa kontrolka EPC môže rozsvietiť, je prasknutá žiarovka, vypálená poistka alebo chybný snímač brzdových svetiel.

Škrtiaca klapka je súčasť motora, ktorá má na starosti reguláciu nasávanej zmesi ako aj prívod vzduchu do motora, čím ovplyvňuje výkon tvojho auta. Škrtiaca klapka je elektronicky napojená na plynový pedál – pri manipulácií pedálu dochádza k jej otvoreniu. V plynovom pedáli sú dva potenciometre: ak by došlo k poruche jedného z nich, druhý tak slúži ako náhradný resp. núdzový.

Môžem pokračovať v jazde pri rozsvietenej EPC kontrolke?

EPC kontrolka

Áno, v jazde môžeš pokračovať, nakoľko EPC kontrolka nie je červená kontrolka, ktorá by v mnohých prípadoch vyžadovala okamžité odstavenie auta. V každom prípade túto kontrolku netreba podceňovať a problém odkladať.

Ak sa naozaj jedná o poruchu škrtiacej klapky, počas jazdy môžeš pocítiť kolísanie otáčok motora či zhasínanie motora. Taktiež môžeš mať problém naštartovať auto, a preto je problém vhodné vyriešiť čo najskôr.

EPC kontrolka a možné poruchy

Ako sme už vyššie spomínali, EPC sa na prístrojovej doske tvojho auta najčastejšie rozsvieti, ak nastala:

 • porucha škrtiacej klapky motora

 • znečistenie škrtiacej klapky motora

 • nečistota v benzíne

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického riadenia

 • porucha potenciometra plynového pedálu alebo škrtiacej klapky

 • porucha brzdového spínača alebo elektroniky motora

 • porucha systému trakcie alebo tempomatu

 • prasknutá žiarovka

 • vypálená/prasknutá poistka k brzdovým svetlám

 • slabá batéria

Ako opraviť problémy súvisiace so svietiacou EPC kontrolkou?

Oprava rozsvietenej EPC kontrolky závisí od problému, zhrňme si však možné opravy:

 • vyčistenie alebo výmena škrtiacej klapky

 • nepoužívanie lacného paliva z pochybných čerpacích staníc (hlavne v prípade, ak problém spôsobili nečistoty v palive)

 • výmena jedného z chybných snímačov, ako je snímač prietoku vzduchu, snímač otáčok motora a iné

 • výmena spínača brzdových svetiel, vypálená poistka alebo prasknutá žiarovka

 • dobitie alebo výmena slabej batérie

Ak dôjde k poruche v elektronike a máš podozrenie, že na vine je jeden zo snímačov, odporúčam nechať si auto najskôr skontrolovať prostredníctvom diagnostiky pred tým, než sa do niečoho pustíš.

EPC kontrolka a jej alternatíva v prípade dieselových motorov

Ako už bolo povedané, EPC kontrolka sa objavuje v prípade benzínových motorov. Pri dieselových motoroch sa v prípade podobných problémov rozsvieti kontrolka žhavenia. Táto kontrolka však môže signalizovať množstvo rôznych príčin, a preto odporúčame, aby si zašiel so svojím vozidlom na diagnostiku.

Ako môžeš predísť poruche škrtiacej klapky?

Škrtiaca klapka

Účinným spôsobom, ako môžeš predĺžiť životnosť škrtiacej klapky, ktorá s týmito poruchami súvisí, je jej pravidelná údržba. Okrem chyby elektroniky tejto súčiastky sa môže tiež zaniesť nečistotami – v takomto prípade pomôže pravidelné čistenie škrtiacej klapky.

Ak už vyčistenie nepomôže, je potrebná výmena škrtiacej klapky. Môžeš si ju nechať vymeniť vo svojom servise, no ak patríš medzi skúsenejších a odvážnejších vodičov, škrtiacu klapku si môžeš objednať alebo kúpiť a výmenu previesť sám. Nová škrtiaca klapka ti nebude spôsobovať problémy a pri údržbe svojho auta máš tak o starosť menej.

Auto nejde a EPC kontrolka neustále svieti

V takomto prípade treba vyskúšať nasledovné riešenie - vybrať kľúč, zamknúť auto a vzápätí ho odomknúť a pokúsiť sa naštartovať.

Ak ti angličtina nerobí problém, pozri si video objasňujúce EPC kontrolku: