Brzdové platničky: Ako fungujú a ktoré sú najlepšie?

Opotrebované kovové brzdové platničky
Pod kapotou
Publikoval Martin

Brzdové platničky sú súčasťou kotúčových bŕzd a ich úlohou je spomaliť auto bezpečne za každých okolností. Brzdové platničky sú jednou zo základných súčastí brzdového systému každého vozidla.

V tomto článku sa budeme zaoberať významom brzdových platničiek, ich funkciou a typmi. Okrem toho porovnáme rôzne typy brzdových platničiek a posvietime si na ich výhody a nevýhody.

Obsah

Ako fungujú brzdové platničky?

Brzdové platničky sú pomocou brzdového strmeňa umiestnené tak, aby ich trecie plochy smerovali k brzdovému kotúču. Zošliapnutím brzdového pedála sa brzdový strmeň pomocou hydraulickej sily zovrie a zatlačí dve platničky na brzdový kotúč.

Výsledkom je trenie, ktoré následne spomalí auto. Pomocou trenia teda brzdové platničky premieňajú kinetickú energiu auta na tepelnú energiu. Toto teplo a trenie však spôsobuje postupné opotrebenie brzdových platničiek, nakoľko pri každom zabrzdení sa z brzdových platničiek zodiera materiál.

Keď sa brzdové platničky opotrebujú, brzdná dráha sa predlžuje, čo sťažuje zastavenie vozidla a riziko nehody sa zvyšuje. Práve preto sa brzdové platničky musia pravidelne vymieňať, aby sa zabezpečila optimálna funkcia.

Z čoho sa skladajú brzdové platničky?

Brzdové platničky

Brzdové platničky sa skladajú z oceľových nosných dosiek s trecím materiálom viazaným na povrch, ktorý smeruje k brzdovým kotúčom.

Na materiál, z ktorého sú brzdové platničky vyrobené, sú kladené vysoké nároky a musí:

  • Odolávať vysokým teplotám, ktoré nastávajú pri premene kinetickej energie na tepelnú v dôsledku brzdenia

  • Odolávať vlhkosti - musí vydržať aspoň dočasné pôsobenie vody

  • Zabezpečiť približne rovnaké úrovne trenia aj počas chladenia/sušenia - chladenie po vysokých teplotách a sušenie pri kontakte s vodou

  • Mať nízku hlučnosť - materiál nesmie pri trení (brzdení) spôsobovať nadmerný hluk

  • Mať koeficient trenia dostatočne nízky, aby zabránil zablokovaniu kolies, ale zároveň aj dostatočne vysoký, aby poskytoval dostatočnú brzdnú silu - koeficient trenia pre materiál brzdových platničiek sa pohybuje medzi hodnotami 0,3 a 0,5

Vďaka odolnosti proti vysokým teplotám sa v minulosti používal azbest, ale kvôli svojej toxicite bol nahradený aramidovými vláknami.

Typy brzdových platničiek

Brzdové platničky pre športové autá

V súčasnosti existujú štyri hlavné zmesi, z ktorých môžu byť brzdové platničky vyrobené. Výrobcovia áut odporúčajú špecifický druh brzdových platničiek pre konkrétne vozidlo, no rozhodujúci je štýl jazdy, využitie a osobný rozpočet.

Pri výbere brzdových platničiek je preto dobré poznať výhody konkrétnych typov a na základe štýlu jazdy a vozidla vybrať tie najvhodnejšie.

1. Organické / nekovové brzdové platničky

Sú vyrobené z organických materiálov ako je guma, vlákna a živice alebo syntetických látok spájaných do kompozitu vo forme aramidu, PAN, atď. Brzdové platničky z organických alebo synetických materiálov sú mäkšie a šetrnejšie k brzdovým kotúčom a produkujú menej hluku ako iné typy brzdových platničiek, no rýchlejšie sa opotrebujú.

Okrem toho sú menej odolné voči vysokým teplotám a pri väčšej záťaži môže dôjsť k ich prehrievaniu.

2. Polokovové brzdové platničky

V prípade týchto brzdových platničiek je na výrobu použitá syntetika zmiešaná s určitým podielom kovov. Tieto brzdové platničky sú oproti organickým/nekovovým tvrdšie, odolnejšie voči vädnutiu a majú dlhšiu životnosť. Ich nevýhodou však je väčšie opotrebenie brzdových kotúčov, ktoré sa musia vymienať častejšie.

3. Kovové brzdové platničky

Opotrebované kovové brzdové platničky

Tieto brzdové platničky sú vyrobené z kovových vlákien, medi a oceľovej vlny. Sú veľmi odolné a poskytujú vynikajúcu brzdnú silu. Produkujú však viac prachu a hluku oproti ostatným typom brzdových platničiek a nie sú šetrné k brzdovým kotúčom.

4. Keramické brzdové platničky

Tieto brzdové platničky sú vyrobené z keramických vlákien pospájaných s čiastočkami medi, ktorá má vysokú tepelnú vodivosť. Sú kompromisom medzi kovovými a organickými/syntetickými brzdovými platničkami, nakoľko sú oproti kovovým trvanlivejšie (majú dlhú životnosť) a zároveň oproti organickým/syntetickým odolnejšie voči vädnutiu.

Oproti ostatným typom brzdových platničiek sú mimoriadne tiché. Ich nevýhodou je naopak vysoká cena.

Porovnanie brzdových platničiek

Pri výbere najlepších brzdových platničiek pre tvoje auto je potrebné zvážiť niekoľko faktorov, ako je typ auta, jazdné podmienky a osobné preferencie. Organické brzdové platničky sú najlepšie na každodenné jazdenie, zatiaľ čo keramické a kovové brzdové platničky sú ideálne pre športové autá.

Keramické brzdové platničky sú najodolnejšie a produkujú menej prachu, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre luxusné autá. Kovové brzdové platničky poskytujú najlepšiu brzdnú silu a sú vhodné pre ťažké vozidlá, ako sú nákladné autá a SUV.

Opotrebenie brzdového systému

Brzdná sila

Hluk

Cena

Organické/syntetické

Nízke

Nízka

Nízky

Polokovové

Stredné

Vysoká

Stredný

€€

Kovové

Vysoké

Veľmi vysoká

Vysoký

€€

Keramické

Veľmi nízke

Stredná

Veľmi nízky

€€€

Záver

Brzdové platničky sú kritické komponenty brzdového systému každého vozidla, ktoré je vybavené kotúčovými brzdami. Správna údržba a výmena brzdových platničiek je nevyhnutná na zabezpečenie optimálneho výkonu a prevenciu nehôd.

Dopravným nehodám niekedy nedokážeš predísť ani správnou starostlivosťou o brzdové platničky. Ak by si sa do tejto nepríjemnej situácie niekedy dostal, v tomto článku nájdeš návod, ako správne postupovať.