AUTORIDE

Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny: Čo signalizuje? 🥶

Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny
Pod kapotou
Publikoval Martin Milo  

Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny informuje vodiča o nízkej teplote chladiacej kvapaliny. Motor by si v tomto prípade nemal vytáčať do vysokých otáčok pokým táto kontrolka svieti, pretože nie je zohriaty na svoju optimálnu prevádzkovú teplotu.

Akonáhle teplota chladiacej kvapaliny dosiahne výrobcom stanovenú hodnotu, modrá kontrolka chladiacej kvapaliny by mala zhasnúť. Mal by si však vedieť, že existujú dve kontrolky chladiacej kvapaliny, ktoré majú identický tvar - rozdiel je len vo farbe.

Obsah

Pokiaľ sa na prístrojovej doske objaví červená kontrolka chladiacej kvapaliny, auto treba ihneď odstaviť a vypnúť motor, nakoľko môže narozdiel od modrej kontrolky dochádzať k prehriatiu motora.

Ako vyzerá modrá kontrolka chladiacej kvapaliny?

Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny

Jej tvar sa môže mierne líšiť v závislosti od modelu a konkrétnej značky auta. Niektoré autá touto kontrolkou vôbec nie sú vybavené a zobrazujú len ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny bez svetelného efektu. V tomto prípade by si mal vodič sám odsledovať, aká je ideálna teplota na ručičke alebo digitálnom ukazovateli a po naštartovaní dbať na to, aby motor nezaťažoval kým táto teplota nie je dosiahnutá.

V ojedinelých prípadoch sa k teplote chladiacej kvapaliny musí vodič "preklikať" nakoľko tento ukazovateľ nemusí byť zahrnutý na základnej prístrojovej doske.

Súvisiaci článok - Červená kontrolka chladiacej kvapaliny: Na čo upozorňuje?

Môžem jazdiť s rozsvietenou modrou kontrolkou chladiacej kvapaliny?

Áno, ale je dobré motor príliš nezaťažovať, najmä nejazdiť s plynovým pedálom na podlahe. Pokiaľ si to situácia vyžaduje, ojedinelá svižná jazda s neoptimálnou teplotou chladiacej kvapaliny by nemala spôsobiť vážne problémy.

Pravidelná a k motoru bezohľadná jazda pri rozsvietenej modrej kontrolke chladiacej kvapaliny sa však skôr či neskôr prejaví a náklady na opravu môžu byť naozaj veľké.

Môže modrá kontrolka chladiacej kvapaliny svietiť pri nízkej hladine chladiacej kvapaliny?

Nie, modrá kontrolka chladiacej kvapaliny poukazuje iba na jedinú vec, a tou je nízka teplota chladiacej kvapaliny. Na nízku hladinu chladiacej kvapaliny ťa upozorní podobne vyzerajúca červená kontrolka.

Zhrnutie

Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny má teda iba informatívnu funkciu, nakoľko nepoukazuje na chybu, ale len na nízku teplotu kvapaliny v chladiacom systéme počas toho, ako je motor studený. Pri červenej kontrolke sa však treba mať na pozore a auto nielen rýchlo odstaviť na bok, ale následne vypnúť motor.

Video objasňujúce modrú kontrolku chladiacej kvapaliny (v angličtine):