Svietiaca kontrolka motora: Môžem pokračovať v jazde?

Kontrolka motora na prístrojovej doske
Pod kapotou
Publikované

Svietiaca kontrolka motora počas jazdy môže vystrašiť nejedného šoféra, najmä pokiaľ sa s touto situáciou ešte nestretol. Keďže ide o výstražnú kontrolku v oranžovej farbe, treba sa mať na pozore.

V tomto článku si v skratke posvietime na to, prečo kontrolka motora svieti počas jazdy, či môžeš v jazde pokračovať, no aj na rôzne tvary kontrolky motora, nakoľko táto kontrolka sa v závislosti od výrobcu a modelu auta môže líšiť.

Obsah

Svietiaca kontrolka motora pri štarte

Pri otočení kľúčom v zapaľovaní si si už zrejme všimol, že na prístrojovej doske tvojho auta sa rozsvietia rôzne kontrolky. Medzi nimi môžeš nájsť aj kontrolku motora. Ak naštartuješ auto, všetky tieto kontrolky by mali zhasnúť, vrátane kontrolky motora.

Pri štarte je teda normálne, že kontrolka motora svieti a nejde o žiaden problém. Ten nastáva, pokiaľ kontrolka zostáva neustále svietiť aj krátko po naštartovaní, prípadne sa rozsvieti počas jazdy.

Svietiaca kontrolka motora počas jazdy

Ak kontrolka motora svieti počas jazdy, ide o problém. Otázka je, v čom. Existuje totiž celá škála rôznych problémov, prečo táto kontrolka svieti, od naozaj zanedbateľných až po veľmi vážne.

Vo väčšine prípadov môžeš pokračovať v jazde aj so svietiaciou kontrolkou motora, za predpokladu, že auto sa správa normálne, nesvietia ďalšie kontrolky a v interiéri necítiť zápach paliva. Treba si však dať pozor na prípad s únikom motorového oleja.

Pokles motorového oleja môže taktiež rozsvietiť kontrolku motora. Nech už je príčina akákoľvek, zmenu nemusíš vôbec pocítiť a je dobré pre istotu skontrolovať hladinu motorového oleja. V prípade potreby samozrejme motorový olej doliať a až potom pokračovať v jazde.

Každopádne to, že sa auto správa normálne a necítiš žiadne zmeny neznamená, že svietiaca kontrolka motora nepoukazuje na žiaden problém. Ten treba vyriešiť čo najskoršou návštevou servisu.

Kedy musím so svietiacou kontrolkou motora prerušiť jazdu?

Okrem úbytku motorového oleja existujú ďalšie prípady, kedy by si mal jazdu v prípade svietiacej kontrolky motora ihneď prerušiť a motor vypnúť. Jedná sa o nasledovné:

Pokiaľ teda nastane jedna zo spomenutých situácií, auto bezodkladne odstav na krajnici a vypni motor. Bude potrebné zavolať odťahovku.

Na aké poruchy upozorňuje kontrolka motora?

Ako už bolo spomenuté, svietiaca kontrolka motora môže poukazovať na celú škálu rôznych problémov. Na možné poruchy sme si už v minulosti dopodrobna posvietili, tu si ich len zhrnieme v skratke.

Zhrnutie možných porúch pri svietiacej kontrolke motora:

Nejde o kompletný zoznam, ale o najčastejšie poruchy. Okrem nich môže byť problémom samotná riadiaca jednotka motora, no taktiež úplne nesúvisiaca drobnosť ako nefunkčný snímač či čidlo.

Kontrolka motora a jej rôzne tvary

Kontrolka motora

Tvar kontrolky motora sa líši v závislosti od výrobcu a modelu. Najčastejšie sa zrejme stretneš s kontrolkou motora, ktorá má tvar ako na hlavnom obrázku, no existujú aj jej variácie, najčastejšie s textom uprostred alebo pod samotnou kontrolkou.

Kontrolka motora

V prípade variácií s textom ide často o Check alebo Check engine, čo znamená, že by si mal skontrolovať motor.

Kontrolka motora

Kontrolka motora s bleskom môže byť mätúca, no jedná sa o rovnakú kontrolku a problémová nemusí byť len elektronika (ako môže naznačovať blesk na ikonke).

Kontrolka motora

Kontrolka motora, ktorá obsahuje výhradne text sa vyskytuje najmä v modeloch pre Americký trh.

Pre zoznam rôznych tvarov kontroliek motora si pozri galériu k tomuto článku (klikni na jeden z obrázkov pod hlavným obrázkom).

Často kladené otázky o kontrolke motora

1. Môžem pokračovať v jazde keď kontrolka motora svieti?

Svietiaca kontrolka motora počas jazdy vždy upozorňuje na problém. Záleží teda na tom, či ide o závažný problém. Vo väčšine prípadov v jazde pokračovať môžeš.

Ak sa však auto správa nezvyčajne - motor nadmerne vibruje, dochádza k strate výkonu, svietia aj niektoré ďalšie výstražné kontrolky - je potrebné auto odstaviť na krajnicu a vypnúť motor. Pri pokračovaní v jazde treba zvážiť návštevu servisu.

2. Ako zistiť, či svietiaca kontrolka motora poukazuje na vážny problém?

V niektorých modeloch môže kontrolka motora počas jazdy blikať. V každom prípade aj pokiaľ nebliká, vážny problém väčšinou naznačuje správanie samotného auta. Nadmerný hluk, vibrácie, pokles výkonu či ďalšie rozsvietené kontrolky môžu znamenať, že problém je vážny. V takomto prípade je potrebné jazdu prerušiť a vypnúť motor.

3. Môže byť problémom aj nízka hladina oleja alebo chladiacej kvapaliny?

Áno, v oboch prípadoch sa môže rozsvietiť kontrolka motora. Keďže sa jedná o závažné problémy, kvôli ktorým môže dôjsť k prehriatiu či dokonca zadretiu motora, auto treba odstaviť a vypnúť motor. Kvapaliny je možné doplniť a pokračovať v jazde, no problémom môže byť ich únik, a preto treba navštíviť servis čo najskôr.

Záver

Rozsvietenú kontrolku motora počas jazdy rozhodne netreba ignorovať, aj pokiaľ sa príčina nejaví ako závažná. Problém môže spôsobiť nadmerné opotrebenie niektorých komponentov, ako aj vyššiu spotrebu paliva. Ignorovanie tohto problému ťa teda nakopon môže výjsť drahšie ako jeho rýchle riešenie.