Dopravné značky: Ovládaš ich všetky?

Priechod pre chodcov (výstražná značka; umiestnenie vpravo)
Ostatné
Publikované

Dopravné značky sú každodenným pomocníkom na cestách pre všetkých motoristov. Nie sú však len pomocníkom na našich cestách, ale aj na cestách po celom svete, pričom v každej krajine sa môž trochu líšiť spolu s dopravnými pravidlami.

Väčšina z nás však jazdí po našej malej, no za to malebnej krajinke, alebo po krajinách EÚ, kde nie sú dopravné značky viac menej nijako pozmenené. To je tiež dôvod, prečo sme si pre teba pripravili prehľadný zoznam všetkých dopravných značiek, s ktorými sa môžeš na Slovensku stretnúť.

Obsah

Okrem toho, že autoškola testy, ako aj celá kategória slúži hlavne pre ľudí, ktorí sa snažia získať vodičský preukaz, využiť ju môže aj dlhodobý šofér, ktorý si chce oživiť pravidlá cestnej premávky alebo sa pri teste len tak zabaviť a vyskúšať svoje znalosti.

Si pripravený na to, že zvládneš všetky testy na plný počet bodov, alebo dúfaš, že si nič nezabudol? Bez ďalších zbytočných rečí ti prinášame zoznam všetkých testov s ktorými sa stretneš počas autoškoly a skúšok na vodičský preukaz.

Dopravné značky

Pre uľahčenie vyhľadávania značiek sme ich rozdelili na kategórie podľa ich významu a tak si budeš môcť ľahko dohľadať práve tie, ktoré ti robia najväčší problém. Nejedná sa však len o zoznam zvislých dopravných značiek, ale aj o zoznam vodorovných dopravných značiek, na ktoré niektorí motoristi často zabúdajú.

Zvislé dopravné značky

Ako už isto vieš, všetky zvislé dopravné značky sú nadradené nad vodorovnými značkami, a tak sa na ne pozrieme hneď na začiatku. Zvislé dopravné značky sa rozdeľujú do nasledujúcich kategórii, ktoré sú vypísané nižšie.

Výstražné značky

Výstražné dopravné značky upozorňujú účastníkov cestnej premávky na miesta, kde môže hroziť nebezpečenstvo. To znamená, že na týchto úsekoch by si mal zvýšiť svoju pozornosť.

Značky upravujúce prednosť v jazde

Značky upravujúce prednosť v jazde spresňujú, nie len tebe, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky, na ktorých miestach majú prednosť alebo majú dať prednosť inému účastníkovi cestnej premávky.

Zákazové značky

Zákazové dopravné značky ti zakazujú, respektíve ustanovujú rôzne obmedzeniach v cestnej premávke, ktorými sa máš riadiť.

Príkazové značky

Príkazové dopravné značky ti ustanovujú (prikazujú) rôzne príkazy a povinnosti v cestnej premávke.

Informatívne značky

Informatívne prevádzkové značky:

Informatívne prevádzkové značky ti poskytujú potrebné informácie dopravného významu a tiež slúžia na orientáciu, či ustanovujú určité zákazy, obmedzenia, povinnosti a príkazy, ktorými sa máš riadiť.

Informatívne smerové značky:

Informatívne smerové značky ti ako účastníkovy cestnej premávky dávajú informácie o tom, ktorým smerom sa dostaneš do cieľa a tak slúžia ako mapa, ktorá ťa dovedie k miestu, do ktorého smeruješ.

Iné informatívne značky:

Iné informatívne značky ťa informujú o rôznych miestach v tvojej blízkosti ako sú napríklad zastávky autobusu, čerpacie stanice, motely, hotely, reštaurácie a iné podobné miesta.

Vodorovné značky

Vodorovné dopravné značky robia šoférom asi najväčší problém, nakoľko nie vždy sú dobre viditeľné (poveternostné podmienky, opotrebovanie-vyjazdenie). Sú to značky zobrazené ako čiary, šípky či rôzne iné symboly na ceste a jej súčastiach.

Ak už máš všetky dopravné značky v malíčku, určite ťa na cestách neprekvapí ani jedna z nich. Šťastnú cestu.