Kontrolka nízkej vonkajšej teploty: Čo o nej treba vedieť?

Kontrolka nízkej vonkajšej teploty na prístrojovej doske
Pod kapotou
Publikoval Martin Milo

Kontrolka nízkej vonkajšej teploty zrejme hovorí sama za seba už podľa názvu, no mnohí motoristi nevedia presne povedať, pri akej teplote zasvieti. Moderné autá sú okrem toho vybavené senzormi, ktoré okrem vonkajšej teploty detekujú aj ďalšie parametre.

Kedy teda kontrolka nízkej vonkajšej teploty zasvieti, treba mať obuté zimné pneumatiky a aké rôzne variácie tejto kontrolky existujú?

Obsah

Na čo slúži kontrolka nízkej vonkajše teploty?

Kontrolka nízkej vonkajšej teploty

Táto výstražná kontrolka má tvar snehovej vločky, môže byť taktiež znázornená ako snehová vločka na ceste. Zvyčajne patrí k informatívnym bielym kontrolkám, no na niektorých autách sa môže rosvietiť ako oranžová kontrolka, napríklad niektoré modely značky Ford.

Úlohou tejto kontrolky je informovať, respektíve upozorniť vodiča na potenciálne zhoršené jazdné podmienky v dôsledku nízkych teplôt. Vodič teda má prispôsobiť jazdu chladnejším teplotám, ktoré môžu častokrát znamenať námrazu na ceste a podobne.

Kedy sa rozsvieti kontrolka nízkej vonkajšej teploty?

Kontrolka nízkej vonkajšej teploty

Táto kontrolka sa pri monitorovaní vonkajšej teploty spolieha na snímač okolitej teploty vozidla. Vodiča upozorní rozsvietená kontrolka nízkej vonkajšej teploty keď teplota klesne pod vopred definovanú hranicu. Táto hranica sa môže líšiť v závislosti od značky auta, no štandardné rozpätie je od 0 °C do 4 °C.

Napríklad v prípade áut značky Volkswagen je táto hranica nastavená na 4 °C. Kontrolka sa rozsvieti v prípade, že senzor zaznamená danú teplotu, no nezhasne pokým teplota nestúpne minimálne na 6 °C.

Prečo kontrolka svieti už pri 4 °C a nie až pri bode mrazu?

Treba si uvedomiť, že senzor na meranie vonkajšej teploty meria teplotu okolitého vzduchu, no v prípade zahriateho motora môže ukazovať vyššiu teplotu než je reálna. Odchýľka sa môže v závislosti od umiestnenia samotného senzora pohybovať až do 5 °C. To znamená, že reálna teplota môže byť tesne pod bodom mrazu.

Zľadovateľá cesta v zime

Ďalší faktor, ktorý treba zohľadniť je, že za jasného rána pred východom slnka je povrch vozovky chladnejší než vzduch. Senzor taktiež nezohľadňuje vietor, ktorý dokáže výrazne znížiť teplotu.

Aj v prípade, ak by vonkajšia teplota vzduchu naozaj dosahovala 4 °C a senzor nemal žiadnu odchýľku, určité časti ciest môžu byť zľadovatené, napríklad časti ciest v tieni. Taktiež si treba dávať pozor pri prejazde cez most, ktorý sa nachádza tesne nad riekou.

A aby toho nebolo málo, voda sa začína rozpínať práve pri teplote 4 °C (presnejšie 3,98 °C). Nebudeme zachádzať do detailov fyziky, no v skratke si treba dávať ešte väčši pozor na kaluže než bežne, nakoľko riziko aquaplaningu je vyššie než za bežných podmienok.

Kontrolku nízkej vonkajšej teploty netreba ignorovať

Nákladné auto v hmle

Ako už bolo povedané, väčšinou je táto kontrolka v bielej farbe, no neznamená to, že ju treba ignorovať. Námraza na ceste môže výrazne zvýšiť riziko nehody najmä v prípade bezohľadnej jazdy.

Aby sme to zhrnuli, pri nízkej teplote hrozí nasledovné:

  • Tvorba poľadovice na vozovke, ktorá spôsobuje šmykľavý povrch

  • Znížená trakcia a priľnavosť pneumatík, čo má vplyv na ovládateľnosť vozidla

  • Znížená viditeľnosť v dôsledku hmly, snehu alebo ľadu

  • Čierny ľad, ktorý je ťažko viditeľný a mimoriadne nebezpečný

Ako prispôsobiť jazdu v prípade nízkej vonkajšej teploty?

Skúsení vodiči môžu túto časť preskočiť, no pre tých, ktorí nejazdia často alebo len prednedávnom obdržali vodičský preukaz, sa nasledovné tipy určite zídu. Keď sa na prístrojovej doske zobrazí kontrolka nízkej vonkajšej teploty, zváž nasledovné:

  • Spomaľ: Zníž rýchlosť, aby si dokázal v prípade šmyku na klzkom povrchu zareagovať a v prípade najhoršieho, aby zrážka nenastala vo vysokej rýchlosti.

  • Udržuj si väčší odstup: Tento tip je ešte dôležitejší než predošlý. Medzi tvojím vozidlom a vozidlom vpredu ponechaj dodatočný priestor na to, aby si zohľadnil dlhšiu brzdnú dráhu.

  • Skontroluj tlak v pneumatikách: Uisti sa, že sú tvoje pneumatiky správne nahustené podľa odporúčaní výrobcu.

  • Zimné pneumatiky: Pokiaľ je teplota pravidelne nízka, zrejme netreba pripomínať nevyhnutnosť použitia zimných pneumatík, ktoré majú lepšiu trakciu v chladných podmienkach.

  • Vyčisti si čelné sklo: Udržuj svoje čelné sklo čisté a bez ľadu, snehu a hmly, aby si si udržal viditeľnosť. Mnohí vodiči v rannom zhone častokrát poriadne nevyčistia namrznuté čelné sklo. Výsledkom je mizerná viditeľnosť a samozrejme vyššie riziko nehody.

  • Skontroluj hladinu nemrznúcej zmesi: Uisti sa, že nemrznúca zmes v tvojom vozidle je na správnej úrovni a zároveň používaš správnu zmes.

Zaujímavosti o kontrolke nízkej vonkajšej teploty

Teplota sa líši: Ako už bolo povedané, kontrolka nízkej vonkajšej teploty sa zvyčajne objaví, keď teplota klesne pod 4 °C. Táto hranica sa však môže medzi rôznymi výrobcami automobilov mierne líšiť.

Nevaruje len pred námrazou: Aj keď primárnym účelom tejto kontrolky je varovať vodiča pred možnou tvorbou poľadovice, môže slúžiť aj ako pripomienka, aby si urobil celkovú kontrolu svojho vozidla na chladnejšie podmienky. Tým je napríklad kontrola tlaku v pneumatikách, hladiny nemrznúcej zmesi a čelného sklo, či kvapalina do stieračov.

Pokročilé systémy: Niektoré moderné autá majú pokročilé systémy monitorovania teploty, ktoré môžu poskytnúť konkrétnejšie informácie o stave vozovky, vrátane meraní teploty v reálnom čase.

Často kladené otázky o kontrolke nízkej vonkajšej teploty

Otázka: Ak sa nezobrazí kontrolka nízkej vonkajšej teploty, znamená to, že na ceste nehrozí poľadovica?

Odpoveď: Nie je to pravidlo. Kontrola slúži ako varovanie, keď teplota klesne pod vopred definovanú hranicu, ale je dôležité si uvedomiť, že podmienky na ceste môžu byť stále nebezpečné, aj keď kontrolka nesvieti. Pri jazde v chladnom počasí buď vždy opatrný, nakoľko ľad sa na určitých miestach stále môže vyskytovať.

Otázka: Existuje spôsob, ako vypnúť kontrolku nízkej vonkajšej teploty?

Odpoveď: Vo všeobecnosti možnosť vypnutia tejto kontrolky či systému, ktorý sleduje vonkajšiu teplotu nie je dostupná, no závisí to od modelu. Je to najmä z dôvodu, že táto kontrolka slúži ako dôležitý bezpečnostný prvok.

Otázka: Znamená kontrolka nízkej vonkajšej teploty, že musím použiť zimné pneumatiky?

Odpoveď: Nie, zimné pneumatiky nie sú nevyhnutné. Je to však pripomienka, že nižšia teplota môže viesť k nebezpečnejším jazdným podmienkam. Zimné pneumatiky poskytujú lepšiu trakciu a ovládateľnosť v chladných a zľadovatených podmienkach, preto je dobré zvážiť ich použitie, keď teploty pravidelne klesajú pod 7 °C.

Záver

Hoci kontrolka nízkej vonkajšej teploty zohráva najmä informatívnu úlohu, je dobré mať na pamäti riziká spojené s jazdou v chladnejšom počasí a týmto podmienkam nielen prispôsobiť jazdu, ale zabezpečiť, aby bolo auto do takéhoto počasia pripravené.