Logo Autoride.sk

Riadaca jednotka motora: Srdce motora už možno poznáš, no vedel si na čo slúži tento komponent?

Publikoval Denis - Aktualizované

Riadiaca jednotka motora je malý počítač, ktorý riadi motor automobilu. Dalo by sa povedať, že je to jeho mozog. Na to aby mohla riadiaca jednotka fungovať, potrebuje napojenie na elektrickú energiu a množstvo čidiel, ktoré snímajú polohu a teda:

ObsahRiadiaca jednotka:

Okrem toho aj mnoho ďalších, bez ktorých by motor nemohol fungovať správne. Všetky tieto čidlá posielajú údaje do riadiacej jednotky motora, ktorá na základe týchto údajov riadi funkcie motora ako napríklad:
 • vstrekovanie paliva


 • zapaľovanie zmesy


 • otáčky motora


 • plniaci tlak turbodúchadla


 • diagnostiku závad


 • reguláciu a kontrolu emisií

Riadiaca jednotka motora teda spracuje požiadavku vodiča od plynového pedálu a vyhodnotí v akom režime bude motor pracovať. Spracuje teda všetky potrebné údaje podľa algoritmu, ktorý je nastavený tak, aby čo najrýchlejšie vypočítala, koľko paliva a vzduchu má pustiť do motora, ale aj presný čas, kedy tento úkon vykonať. Hodnoty, aké má riadiaca jednotka použiť, sú uložené v takzvaných mapách - je to tabuľka hodnôt, ku ktorým je pridelený konkrétny parameter.

Daľšou funkciou je ochrana motora pred poškodením, to znamená, že ak sa motor napríklad prehrieva a riadiaca jednotka zaznamená kritické hodnoty, okamžite zníži výkon alebo rovno odstaví motor.


Dnešné automobily sú prepletené rôznymi riadiacimi jednotkami, ktoré spolu komunikujú, no môžeme ich rozdeliť do štyroch celkov.

Riadiaca jednotka a jej typy:


 1. Hnacie ústrojenstvo
  Motor a jeho komponenty, riadenie, prevodovka, spojka, atď...

 2. Komunikačná sústava
  Rádio, palubný počítač, navigácia, telefón, rôzne displeje, atď...

 3. Komfortná sústava
  Centrálne zamykanie, klimatizácia, kúrenie, nastavenie polohy sedadiel, parkovacie senzory, tempomat, nastavenie odpruženia.

 4. Bezpečnostná sústava
  Airbagy, bezpečnostné pásy, ABS, stierače, svetlá, diagnostika motora, alarm, imobilizér, ESP, kontrola tlaku v pneumatikách a mnoho ďalších...


Riadiaca jednotka je elektrické zariadenie, ktoré sa ako akákoľvek iná elektronika môže porúchať. Oprava je samozrejme možná, no v niektorých prípadoch môže byť poškodená aj nenávratne a vtedy je nutná jej výmena.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Riadaca jednotka motora: Srdce motora už možno poznáš, no vedel si na čo slúži tento komponent?
G