Palivový filter: Prečo by si nemal zabúdať na jeho výmenu?
Palivový filter sa nachádza v systéme palivového potrubia takmer každého spaľovacieho motora. Tento filter odstraňuje z paliva nečistoty, drobné čiastočky hrdze, ale aj vodu, ktorá spôsobuje koróziu vstrekovacieho systému.
V tomto článku si posvietime na to, na čo slúži palivový filter, kedy ho vymeniť a prečo je dôležité na jeho výmenu nezabúdať.
Obsah
Na čo slúži palivový filter?
Dnešné moderné palivové systémy majú veľmi nízku toleranciu voči nečistotám a bez palivového filtra by sa nedokázali zaobísť. Neprefiltrované palivo môže obsahovať veľké množstvo nečistôt, ktoré by sa mohlo dostať do vstrekovacieho systému a palivového čerpadla.
Pokiaľ by sa nečistoty dostali do vstrekovacieho systému či palivového čerpadla, mohlo by nastať rýchle opotrebenie či dokonca poruchu týchto komponentov.
Súčiniteľ prebytku vzduchu: Ako ovplyvňuje jeho hodnota chod motora?
Palivový filter okrem toho pozitívne pôsobí na výkonnosť motora, pretože čím menej nečistôt a vody sa nachádza v palive, tým účinnejšie môže byť zapálená zmes paliva a vzduchu.
Ako funguje palivový filter?
Niektoré palivové filtre, ktoré sa nachádzajú najmä vo vznetových motoroch majú podobný tvar misky, ktorá zachytáva a zhromažduje vodu na svojom dne. Voda na dne filtra sa potom môže odčerpať výpustnou skrutkou, ktorá sa nachádza na spodnej časti filtra.
Mnohé palivové filtre môžu byť vybavené snímačom vody, ktorý signalizuje nadmerné množstvo vody v palive výstražnou kontrolkou na prístrojovej doske. Voda je v palivovom systéme nežiadúcou kvapalinou, pretože spôsobuje koróziu, ale aj nedostatočné mazanie.
Kontrolky v aute. Čo značia jednotlivé kontrolky?
V blízkosti palivového filtra sa môže nachádzať aj ohrievač nafty, ktorý v prípade nízkych teplôt, bráni vytváraniu parafínového vosku, ktorý by mohol zastaviť tok paliva k motoru.
EPC kontrolka: Na akú poruchu upozorňuje?
Ak palivový filter nefunguje správne a do paliva sa dostane priveľa nečistôt, na prístrojovej doske sa môže taktiež rozsvietiť kontrolka EPC. Táto kontrolka sa rozsvieti aj v prípade celej rady iných problémov, no jedným z dôvodov môžu byť práve nečistoty v palive.
Na čistenie paliva sa používajú:
Filtračné vložky - Sú umiestnené, najčastejšie v plastovom obale a pri ich výmene sa mení len samotná vložka, pričom obal je nemenný. Filtračné vložky môžu byť vyrobené z filtračného papiera, alebo z textilu.
Výmenný palivový filter - Obal a filtračná vložka výmenného filtra tvorí jeden celok. Tento celok sa behom údržby vymieňa za nový.
Výmena palivového filtra
Palivový filter sa musí meniť v pravidelných intervaloch, a to buď výmenou celého filtra alebo len jeho vložky. Niektoré špeciálne filtre sú však navrhnuté tak, že sa môžu čistiť a opätovne použiť. Ak sa palivový filter pravidelne nemení, môže sa zaniesť nečistotami, čo spôsobí zníženie výkonu motora, pretože do spaľovacieho priestoru sa nedostáva dostatočné množstvo paliva.
Cena palivových filtrov je veľmi závislá od typu motora, ale aj značky, respektíve výrobcu filtra, pričom rozdiel v cene môže byť až v niekoľkých desiatkach eur. Napríklad pri dieselovom motore 1.9 D 51kW sa mení len samotná filtračná vložka, ktorá stojí cca 7 eur a pri motore 1.6 HDi 80kW sa mení celý filter, ktorého cena sa pohybuje približe okolo 20 eur.
Môžeme však povedať, že palivový filter patrí skôr medzi lacné súčiastky, ktorými sú naše automobily vybavené a tak nie je dôvod, prečo by si ho nemal v prípade potreby vymeniť.
Ako často meniť palivový filter?
Interval výmeny palivového filtra sa líši v závislosti od typu motora, výrobcu filtra, ale aj kvality paliva, ktoré do svojho auta tankuješ. Tejto súčiastke by si mal venovať zvýšenú pozornosť najmä pred príchodom zimného obdobia.