Logo Autoride.sk

Vzduchový filter, vedel si na čo slúži a z čoho všetkého môže byť vyrobený?

Publikoval Denis -

Takmer každý rozumný majiteľ automobilu nezabúda na pravidelnú údržbu svojho autíčka, do ktorej patrí aj výmena vzdchového filtra. Existujú však aj majitelia, ktorí majú výmenu filtrov tak povediac na háku. Kedy je však najvhodnejšia doba na to, aby si na svojom autíčku vymenil vzduchový filter?

Obsah

Vzduchový filter je zariadenie, ktoré zachytáva tuhé častice ako napríklad prach, peľ, rôzny hmyz a podobné veci, ktoré by mohli poškodiť spaľovacie komory, ventily ale aj piesty. Vzduchový filter je zvyčajne umiestnený v plastovom kryte v sacom potrubí spaľovacieho motora a zabraňuje tak prenikaniu nečistôt do spaľovacieho priestoru. Spaľovacie motory najčastejšie používajú tri typy vzduchových filtrov, a to:


papierové


 • bavlnené


 • penové

 • 1. Papierový vzduchový filter


  Tento typ filtra je najčastejšie používaný vzduchový filter pre spaľovacie motory. Je to najmä preto, že sú efektívne a veľmi lacné. Papierový vzduchový filter je však efektívny len dovtedy, pokým sa jeho povrch nezanesie prachom a inými nečistotami. Práve vtedy je prúdenie vdzuchu obmedzené, čo znamená, že do motora sa dostane menšie množstvo vzduchu.

  2. Penový vzduchový filter


  Penové filtre boli v minulosti využívné najmä v malých motoroch a kosačkách na trávu. Takýto filter zadrží väčšie množstvo nečistôt ako klasický papierový filter, pričom prúdenie vzduchu je obmedzené len minimálne. Tento typ vzduchového filtra je veľmi obľúbený pri terénnych a rally automobiloch, kde je vysoká úroveň prašnosti.

  Na penových fitroch môže byť zachytené veľké množstvo nečistôt bez obmedzenia prúdenia vzduchu. Dodnes však môžeme nájsť papierové vzduchové filtre, na ktorých je nalepená asi 1 cm hrubá penová vrstva, čo je akási kombinácia oboch filtrov.

  3. Bavlnený vzduchový filter


  Namiesto papierového filtra môže byť použitý aj bavlnený, ktorý má väčšiu priepusnosť vzduchu, čo znamená že do motora sa dostane väčšie množstvo vzduchu, pri zachovaní rovnakej filtrácie akú poskytuje klasický papierový filter. Nevýhodou bavlneného filtra je jeho cena, naopak výhodou je dlhšia životnosť (vydrží počas celej životnosti automobilu) ale aj mierne navýšenie výkonu. Tento typ vzduchového filtra využívajú najmä športové a závodné automobily.

  Zanesený vzduchový filter má zlý vplyv na výkon a spotrebu motora. Riadiaca jednotka totiž upravuje množstvo vstrekovaného paliva podľa toho, koľko vzduchu sa dostane do sania. Pokiaľ je tento filter zanesený, do spaľovacieho priestoru sa dostáva menej vdzuchu, čo má za následok aj nižší výkon motora. Tento pokles výkonu je mnoho krát nespozorovateľný a práve preto na vzduchový filter zabúda veľké množstvo ľudí.

  Treba si však uvedomiť že cena tohoto filtra je len niekoľko eur, v závislosti od značky a materiálu, z ktorého je filter vyrobený, a preto by sa na jeho výmenu nemalo zabúdať. Najlepšou voľbou je meniť vzduchový filter pri každej, poprípade každej druhej výmene motorového oleja, v závislosti od prašnosti prostredia, v ktorom jazdíš.

  Ak by si náhodou nevedel ako vymeniť tento filter, pozri si náš jednoduchý návod:

  (Vo video-návode sa okrem výmeny oleja rieši aj vzduchový filter)


  motor
  Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
  Diskusia: Vzduchový filter, vedel si na čo slúži a z čoho všetkého môže byť vyrobený?
  G