AUTORIDE

Ako zvýšiť výkon motora: Prehľad možností

V8
Tuning
Publikoval Denis  

Ako a čím všetkým je možné zvýšiť výkon motora? Táto otázka je veľkým lákadlom pre mnohých šoférov. Zvýšiť výkon je možné na každom motore, pričom tvojou odmenou za to budú konské sily navyše a lepšia reakcia na plynový pedál.

Na druhú stranu, akékoľvek úpravy motora by si si mal dobre premyslieť a pokiaľ nemáš dostatočné znalosti a skúsenosti, prenechaj ich radšej odborníkom. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že namiesto navýšenia výkonu dosiahneš pravý opak.

Obsah

Čo zvážiť pred úpravou motora?

Treba si uvedomiť, že upravovať motory, ktoré majú menší objem ako 2.0 litra, nemá príliš veľký význam. Ide o to, že nárast výkonu bude len minimálny, no financie, ktoré do úprav vrazíš budú neprimerane vysoké.

Nechcem však nikoho odradzovať, pretože niekomu postačí aj 10% nárast výkonu, no inému naopak nestačí ani 30% nárast výkonu a tak nechám toto rozhodnutie na tvojom vlastnom uvážení.

Pred tým ako začneš upravovať svoje auto, mal by si zvážiť, koľko peňazí si ochotný do týchto úprav vraziť. Zvyšovanie výkonu totiž nie je len o úpravách motora, vyššiemu výkonu je taktiež potrebné prispôsobiť aj ostatné komponenty motora či automobilu, ako sú napríklad brzdy, jednotlivé časti podvozku a podobne.

Čo najvyšší výkon nedosiahneš jedinou úpravou

Veľká časť úprav motora či ostatných komponentov auta je veľmi nákladná a nie vždy pocítiš dostatočné zvýšenie výkonu, ako by si očakával. Pre dosiahnutie čo najvyššieho nárastu výkonu je totiž potrebné, aby si vykonal viacero úprav súčasne.

Krásne vyladený a upravený motor je však pre pravého autičkára viac, ako síce výkonnejší, no za to sériovo vyrábaný motor. Pozrime sa teda na niekoľko spôsobov, ako zvýšiť výkon motora.

Ako zvýšiť výkon motora? Tu je niekoľko spôsobov:

Treba však dodať, že nie každá z týchto úprav ti citeľne zvýši výkon motora. Niektoré zo spomenutých úprav idú ruka v ruke z ostatnými a tak sa nemôžeš čudovať, ak napríklad po samotnej výmene vzduchového filtra nepocítiš žiaden rozdiel vo výkone.

Jednoducho povedané, konské sily sa nazbierajú kombináciou viacerých úprav.