Športový filter: Dokáže skutočne zvýšiť výkon motora?

Športový filter
Tuning
Publikoval Denis

Výmena klasického vzduchového filtra za športový filter je asi najjednoduchšou a najlacnejšou úpravou akú môžeš na svojom aute, respektíve motore auta urobiť. Mnoho ľudí však tvrdí, že sú to vyhodené peniaze a že výmena klasického filtra za športový nič neprinesie a motoru to len uškodí. Aká je však pravda?

Konštrukcia športového filtra:

Obsah

Športový filter tvorí skladaná bavlna a oceľová mriežka. Bavlna zaručuje lepšiu priepustnosť nasávaného vzduchu a oceľová mriežka zas zachytí väčšie nečistoty ako sú napríklad listy, hmyz, kamienky a zároveň udržuje tvar filtra. Mriežka filtra je s bavlnou zalisovaná do gumy ktorá zabezpečuje utesnenie filtra v pôvodnom airboxe.

Výkon:

Športový (bavlnený) filter má oproti klasickému papierovému filtru väčšiu priepustnosť vzduchu, čo zaručuje, že do valcov sa dostane väčšie množstvo vzduchu. Športovým filtrom je teda možné dosiahnuť navýšenie výkonu. Nárast výkonu však nie je nijak extrémny a zvyčajne sa jedná len o 2 až 4 kone navyše. Že to nie je možné?

Zopár firiem a garážových kutilov robilo testy na dynamometri a skutočne sa potvrdilo, že bavlnený filter dokáže zvýšiť výkon o niekoľko koníkov. Po tejto úprave však nie je navýšenie výkonu citeľné, a preto sa kombinuje s ďalšími úpravami. Ako sa hovorí, koník ku koníkovi a odrazu tu máme celé stádo.

Filtrácia:

Ako som už spomínal, športový filter má oproti klasickému vzduchovému filtru väčšiu priepustnosť vzduchu. To, že sa filtrom dostane do motora väčšie množstvo vzduchu však neznamená, že sa spolu s ním zvezú aj nečistoty. Práve naopak, športový filter má oproti papierovému filtru nielen väčšiu priepustnosť ale prinajhoršom zaručuje aspoň rovnakú, ak nie lepšiu filtráciu.

Športový filter je totiž schopný zadržať aj veľmi malé prachové častice o veľkosti 3 mikrometrov. Len pre informáciu 1 mikrometer je 0,001 milimetra a častice, ktoré sú menšie ako 3-2 mikrometre sú v podstate len dym.

Životnosť:

Napriek tomu, že je športový filter podstatne drahší ako klasický papierový filter, oplatí sa doňho investovať. Klasický papierový vzduchový filter je potrebné meniť približne každých 10 až 20 tisíc kilometrov v závislosti od prostredia v ktorom jazdíš. Bavlnený športový filter stačí namiesto výmeny len očistiť čistiacou sadou, poprípade vyprať a je zasa ako nový.

Takže spočiatku väčšia investícia sa už po niekoľkých čisteniach vráti. Životnosť športového filtra sa výrazne líši od výrobcu. Niektorí výrobcovia však dávajú na svoje produkty záruku až na 1 milión míľ (1,6 milióna km) čo v podstate znamená, že takýto filter by mal prežiť aj automobil.

Športový filter a jeho výhody:

  • malé zvýšenie výkonu a krútiaceho momentu

  • malé zníženie spotreby paliva

  • doživotná životnosť filtra

  • lepšia filtrácia vzduchu

  • jednoduchosť výmeny

  • nie je potrebné ho meniť, stačí ho vyčistiť