AUTORIDE

Úprava sacieho potrubia dokáže zvýšiť výkon motora

Vzduchový filter
Tuning
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Úprava sacieho potrubia patrí medzi najzákladnejšie a najdostupnejšie úpravy motora, na ktoré sa môže každý automobilový nadšenec zamerať.

Keďže každý deň, môžeme na internete natrafiť na množstvo ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, ako zvýšiť výkon motora (tuning), rozhodli sme sa, že napíšeme článok zameraný práve na túto tému.

Obsah

V tomto článku sa dozvieš najmä o možnostiach ako sa dá navýšiť výkon na atmosférickom motore pomocou úpravy sacieho potrubia.

Čo treba vedieť pred úpravou na zvýšenie výkonu

Mnohé úpravy zamerané na navýšenie výkonu sú veľmi nákladné a nie vždy pocítiš dostatočné zvýšenie výkonu, ako by si očakával. Pre dosiahnutie čo najvyššieho nárastu výkonu je potrebné aby si spravil viacero úprav súčasne.

Treba však pochopiť, že akékoľvek upravovanie malých objemov a trojvalcových motorčekov je len zbytočné plytvanie peniazmi. Ľudia, ktorí chcú upravovať svoje jednolitrové MPi alebo trojvalcové HTP, musia pochopiť, že nech robia čokoľvek, z týchto motorov jednoducho nikdy nič poriadne nebude.

Tieto motory sú vopred odsúdené, sú slabé, boli slabé a aj budú slabé. Za peniaze, ktoré by si vrazil do úpravy takéhoto motora, by si dostal len veľmi malé navýšenie výkonu. Preto je lepšie v takomto prípade ušetriť si peniaze a kúpiť si radšej silnejšie auto.

Takže poďme k veci, tu je niekoľko tipov ako zvýšiť výkon motora pomocou úpravy sacieho potrubia, či výmeny klasického filtra za športový (bavlnený) filter.

Športový filter

Vzduchový filter

Asi najjednoduchšou a najlacnejšou úpravou je výmena klasického papierového vzduchového filtra za bavlnený, ktorý má vačší prietok vzduchu. Veľa ľudí však tvrdí, že sú to vyhodené peniaze a že výmena filtra je zbytočná.

Niekoľko firiem však robilo testy a skutočne sa potvrdilo, že bavlnený filter dokáže zdvihnúť výkon o niekoľko konských síl, cca dva až tri.

Po tejto úprave nie je citeľné žiadne navýšenie výkonu, preto sa kombinuje s ďalšími úpravami. Výhodou je aj dlhá životnosť bavlneného filtra, ak sa zašpiní, stačí ho vyprať a je opäť ako nový.

Úprava sacieho potrubia

Úprava sacieho potrubia sa dá spraviť dvoma spôsobmi, a to:

  1. Priame sanie

  2. Náporové sanie

1. Priame sanie

Pri tomto spôsobe úpravy sacieho potrubia je potrebné, aby nové sacie potrubie bolo čo najkratšie a aby malo čo najmenej záhybov. Zároveň však treba zabezpečiť, aby sa sacie potrubie nenachádzalo príliš blízko motora, teda vyhnúť sa nasávaniu horúceho vzduchu.

2. Náporové sanie

Oveľa lepší ale zložitejší je práve tento typ úpravy sania, pretože vzduchu je dopomáhané dostať sa do motora náporom, čo znamená, že čím rýchlejšie sa auto pohybuje, tým väčší nápor vzduchu pôsobí na prednú časť automobilu.

Rovnako ako pri priamom saní, aj pri náporovom saní je potrebné aby malo nové sacie potrubie čo najmenej záhybov, bolo čo najkratšie a nenasávalo horúci vzduch.

Pri náporovom saní je potrebné aby bolo zakončené na mieste, na ktoré pôsobí najväčší nápor vzduchu - kapota, nárazník, oblasť hmloviek, blatníky a podobne.

Záver

Najlepšie materiály na úpravu sania sú plastové, gumové alebo silikónové hadice, či hadice a trubky z ľahkej zliatiny, najmä z dôvodu veľmi dobrej izolácie tepla.

Úprava sacieho potrubia a výmena vzduchového filtra sú najlacnejšie a najjednoduchšie úpravy, ktoré možeš na svojom motore urobiť, v ďaľšom článku sa dočítaš aj ďaľšie možnosti ako zvýšiť výkon na svojom aute.