Logo Autoride.sk

Úprava sacieho potrubia dokáže zvýšiť výkon motora

Publikoval Denis - Aktualizované

Úprava sacieho potrubia patrí medzi najzákladnejšie a najdostupnejšie úpravy motora, na ktoré sa môže každý automobilový nadšenec zamerať.

Obsah

Keďže každý deň, čo surfujem po internete, natrafím na množstvo ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, ako zvýšiť výkon motora (nazvem to tuning), rozhodol som sa, že napíšem článok zameraný práve na túto tému. Dozvieš sa najmä o možnostiach ako sa dá navýšiť výkon na atmosférickom motore.

Mnoho z týchto úprav je veľmi nákladných a nie vždy pocítiš dostatočné zvýšenie výkonu, ako by si očakával. Pre dosiahnutie čo najvyššieho nárastu výkonu je potrebné aby si spravil viacero úprav súčasne.


Treba však pochopiť, že akékoľvek upravovanie malých objemov a trojválcových motorčekov je len zbytočné plýtvanie peniazmi. Ľudia, ktorí chcú upravovať svoje jednolitrové MPi alebo trojvalcové HTP, musia pochopiť, že nech robia čokoľvek, z týchto motorov nikdy nič poriadne nebude.

Tieto motory sú vopred odsúdené, sú slabé, boli slabé a aj budú slabé a môj skromný názor na ne je, že sú to šmejdy. Za peniaze, ktoré by si natriafal do úpravy takéhoto motora, by si dostal len veľmi malé navýšenie výkonu, a preto je lepšie v takomto prípade ušetriť si peniaze a kúpiť si radšej silnejšie auto.

Takže poďme k veci, tu je niekoľko tipov ako zvýšiť výkon motora pomocou úpravy sacieho potrubia, či výmeny klasického filtra za športový (bavlnený) filter.

Športový filter


Asi najjednoduchšou a najlacnejšou úpravou je výmena klasického papierového vzduchového filtra za bavlnený, ktorý má vačší prietok vzduchu. Veľa ľudí však tvrdí, že sú to vyhodené peniaze a že výmena filtra je zbytočná. Zopár firiem však robilo testy a skutočne sa potvrdilo, že bavlnený filter dokáže zdvihnúť výkon o niekoľko koníkov, cca 2 až 3.

Po tejto úprave nie je citeľné žiadne navýšenie výkonu, preto sa kombinuje s ďalšími úpravami. Výhodou je aj dlhá životnosť bavlneného filtra, ak sa zašpiní, stačí ho vyprať a je opäť ako nový.Úprava sacieho potrubia


Táto úprava sa dá spraviť viacerými spôsobmi a to:Priame sanie


Pri tomto spôsobe úpravy sacieho potrubia je potrebné, aby nové sacie potrubie bolo čo najkratšie a aby malo čo najmenej záhybov. Zároveň však treba zabezpečiť, aby sa sacie potrubie nenachádzalo príliš blízko motora, teda vyhnúť sa nasávaniu horúceho vzduchu.Náporové sanie


Oveľa lepší ale zložitejší je takýto typ úpravy sania, pretože vzduchu je dopomáhané dostať sa do motora náporom, čo znamená že čím rýchlejšie sa auto pohybuje, tým väčší nápor vzduchu pôsobí na prednú časť automobilu. Rovnako ako pri priamom saní, aj pri náporovom saní je potrebné aby malo nové sacie potrubie čo najmenej záhybov, bolo čo najkratšie a nenasávalo horúci vzduch.

Pri tomto type sania je potrebné aby bolo zakončené na mieste, na ktoré pôsobí najväčší nápor vzduchu, je to kapota, nárazník, oblasť hmloviek, blatníky a podobne.

Záver


Najlepšie materiály na úpravu sania sú plastové, gumové alebo silikónové hadice, či hadice a trubky z ľahkej zliatiny, najmä z dôvodu veľmi dobrej izolácie tepla.

Úprava sacieho potrubia a výmena vzduchového filtra sú najlacnejšie a najjednoduchšie úpravy, ktoré možeš na svojom motore urobiť, v ďaľšom článku sa dočítaš aj ďaľšie možnosti ako zvýšiť výkon na svojom aute.

Anketa
vzduchový filter

Máš svoje auto nejakým spôsobom upravené?

0% - Áno
0% - Nie
motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Úprava sacieho potrubia dokáže zvýšiť výkon motora
G