logo autoride automagazin auta vsetko o autach
arrow_upward

Intercooler znie ako cool zariadenie, vedel si však, k čomu slúži?


Intercooler je anglický výraz pre medzichladič stlačeného vzduchu, ako však funguje a k čomu slúži ? V skratke je intercooler zariadenie, ktorého funkciou je schladenie ohriateho stlačeného vzduchu vychádzajúceho z turbodúchadla. Tým pádom sa do valca dostane viac kyslíku, a to z dôvodu, že chladnejší vzduch má väčší obsah kyslíku. Čím je podiel kyslíku väčší, tým väčšie množstvo paliva je možné zapáliť, to znamená aj vyšší výkon motora. Takže čím je nižšia teplota vzduchu, tým vyššia je plniaca účinnosť motora. Intercooler môže mať rôzne rozmery a je umiestnený do motorového priestoru tak, aby mal čo najväčší prísun vzduchu. Preto je intercooler najúčinnejší vtedy, keď sa auto pohybuje čo najväčšou rýchlosťou.

Front Mounted IC

Intercooler je najčastejšie umiestnený:

1.Front Mounted IC - umiestnený vpredu, za predným nárazníkom
2.Side Mounted IC - umiestnený na boku, v oblasti blatníka, nárazníka
3.Top Mounted IC - je umiestnený navrchu nad motorom, na kapote sa nachádza nasávací otvor (viď titulná fotka)

Side Mounted IC

IC môže fungovať na báze vzduchom chladeného a vodou chladeného:

  • Vzduchom chladený - Využíva lamely na svojom povrchu na odvádzanie tepla zo stlačeného vzduchu.
  • Vodou chladený - Používajú ho najmä športové automobily a na chladenie stlačeného vzduchu používa chladiacu kvapalinu, ktorá má svoj vlastný chladiaci okruh.

Keďže je intercooler citlivé zariadenie, je veľmi náchylný na mechanické poškodenie. Toto zariadenie stráca svoju účinosť, pokiaľ sa na jeho povrchu nachádzajú nečistoty, alebo sa vňom nachádzajú trhliny, diery, poprípade vtedy, ak turbo prepúšťa do sacieho traktu motorový olej. Poškodený alebo znečistený IC sa ohlási zníženým výkonom a vyššou spotrebou paliva.