Logo Autoride.sk

Ostré vačky: Pozri sa na ich výhody a nevýhody

Publikoval Denis -

Výmena klasických vačiek za ostré vačky patrí medzi veľmi časté úpravy, ktorými sa dosahuje zvýšenie výkonu motora a zlepšenie odozvy na plyn. Na dosiahnutie vyššieho výkonu motora je potrebné, aby sa do valca dostalo čo najviac vzduchu a paliva.

Obsah

K tomu je však potrebné, aby boli sacie ventily otvorené čo najviac a na čo najdlhšiu dobu. Rovnako ako sacie, tak aj výfukové ventily musia byť otvorené čo najviac a na čo najdlhšiu dobu, aby sa všetky výfukové plyny dostali preč zo spaľovacej komory.

Súvisiaci článok: Vačkový hriadeľ a princíp jeho fungovania. Čo si o ňom nevedel?

Keď sa dostane vačka na zdvihátko ventilu, pôsobí jej sila proti tlaku pružiny ventilu a ten sa začne otvárať. Od tvaru vačky však závisí, ako rýchlo, ako veľmi a na akú dlhú dobu sa ventil otvorí. Práve preto je ostrá vačka oproti sériovej oveľa oblejšia a širšia. Názov ostré vačky je teda trochu out a presnejšie by sedelo pomenovanie "oblé vačky".

Ostré vačky a ich výhody:


Pri výmene sériových vačiek za ostré vačky sa zvýši krútiaci moment v nízkych otáčkach a motor sa bude ľahšie vytáčať do otáčok.

Ostré vačky a ich nevýhody:


Nevýhodou ostrých vačiek je zvýšenie voľnobežných otáčok motora ale aj vyššia spotreba paliva.

Keďže je však pomocou ostrých vačiek nemožné dosiahnuť obidva parametre súčasne (vysoký krútiaci moment v nízkych otáčkach a vysoký výkon vo vysokých otáčkach), prišli konštruktéri so systémom variabilného časovania ventilov, ktorý imituje funkciu vačky optimálnej veľkosti v rôznych pracovných podmienkach motora.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Ostré vačky: Pozri sa na ich výhody a nevýhody
G