AUTORIDE

Modrý dym z výfuku: Na aký problém upozorňuje?

Modrý dym z výfuku
Pod kapotou
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Modrý dym z výfuku znamená jediné a teda to, že sa motorový olej sa dostáva do priestoru valcov. Čím väčšie množstvo motorového oleja preniká do valcov, tým viac auto dymí.

Okrem modrého dymu z výfuku je však sprievodným javom prenikania oleja do valcov aj nadmerná spotreba motorového oleja.

Obsah

Aké poruchy súvisia s modrým dymom z výfuku?

Motorový olej sa môže do priestoru valcov dostať niekoľkými spôsobmi, a to napríklad cez poškodené tesnenie hlavy valcov, opotrebované piestne krúžky, vložky valcov či opotrebované piesty alebo samotné valce. Pri preplňovaných motoroch však môže modrý dym z výfuku upozorňovať aj na samotné turbodúchadlo.

To je totiž taktiež ako aj iné komponenty motora premazávané a chladené pomocou motorového oleja a v prípade, že má turbodúchadlo opotrebované ložiská či poškodené tesnenie, vháňa do valcov motora nielen stlačený vzduch, ale aj motorový olej.

Všetky tieto problémy, až na opotrebované turbodúchadlo, sa prejavujú rovnakým spôsobom, a to stratou kompresie. Treba však dodať, že nie všetky spomenuté problémy nastanú na všetkých valcoch súčasne a tak je teda veľmi ľahké určiť vadný valec pomocou prezretia a porovnania zapaľovacích sviečok alebo zmeraním kompresie a jej porovnaním s ostatnými valcami.

Opotrebované turbodúchadlo je zas možné odhaliť veľmi jednoduchým spôsobom, a to prezretím vzduchového filtra. Ak sa totiž na vzduchovom filtri nachádzajú čierne škvrny od oleja, je isté, že turbodúchadlo prepúšťa motorový olej do priestoru valcov.

Riešenie problémov súvisiacich s modrým dymom

Aj napriek tomu že identifikácia problému s prenikajúcim motorovým olejom do priestoru valcov je pomerne ľahká, jeho riešenie už také ľahké nebýva, pretože akýkoľvek z týchto problémov až na spomínané turbodúchadlo, znamená generálku motora a teda opravu, za ktorú utratíš nemalé peniaze.

Pokiaľ sa však jedná o staré auto, ktorého hodnota je veľmi malá, odporúča sa motorový olej len dolievať, pretože generálka motora by mohla presiahnuť cenu celého automobilu. V prípade opotrebovaného turbodúchadla je situácia o niečo lepšia.

V takomto prípade je však potrebné turbodúchadlo repasovať alebo vymeniť za nové, čo však tiež nie je najlacnejšia záležitosť.

Záver

Každopádne nezáleží na tom či sa jedná o opotrebované turbodúchadlo alebo opotrebovanie v oblasti valca. Modrý dym z výfuku totiž signalizuje vážny problém, ktorý dokáže potrápiť nielen teba, ale aj tvoju peňaženku a je potrebné vyriešiť ho čo najskôr.