AUTORIDE

Generálka motora: O čo vlastne ide?

Generálka motora
Pod kapotou
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Generálka motora (v skratke GO motora) je výraz pre generálnu opravu motora. Mnoho ľudí však nemá ani tušenie, čo všetko táto oprava zahŕňa.

Práve preto sme sa rozhodli pripraviť tento článok, v ktorom sa dozvieš, čo všetko je potrebné pri GO motora spraviť a na čo si dať pozor, ak ti v nejakom servise túto opravu navrhnú.

Obsah

Čo je to generálka motora?

Aj ten najspoľahlivejší a najodolnejší motor raz dosiahne koniec svojej životnosti. V takomto prípade ostávajú majiteľovi automobilu na výber len dve možnosti, a to buď výmena celého motora alebo prevedenie generálnej opravy motora. O čo však ide?

Generálka motora znamená rozobrať motor do poslednej skrutky, opraviť a vymeniť všetko čo je potrebné a následne zložiť všetky komponenty do pôvodného stavu. Je to teda veľmi dlhý a zložitý proces, počas ktorého sa všetky komponenty motora dostanú do pôvodného funkčného stavu, ako v prípade nového motora.

Je však potrebné rozlíšiť, či sa jedná skutočne o generálnu opravu motora alebo len o čiastočnú opravu motora, pri ktorej sa vykonajú len úkony, ktoré vedú k plnej funkčnosti motora a pri ktorej nebude mať neriešenie a nevykonanie ostatných úkonov generálnej opravy vplyv na správnu funkčnosť motora.

Ako prebieha generálka motora?

Oprava motora

Generálka motora (GO motora) je len jedna, a to taká, že sa motor rozoberie do poslednej súčiastky, pričom sa vykoná výbrus ventilov, kľukového hriadeľa, taktiež sa zarovná hlava valcov a blok valcov, zabrúsia sa ventily.

Taktiež sa vymenia všetky tesnenia (napríklad tesnenie pod hlavou valcov, tesnenia ventilov), ložiská kľukového hriadeľa, ojničné ložiská, piesty a ich piestne krúžky, rozvody, vodná pumpa, olejové čerpadlo či mazacie trysky a okrem toho prebehnú mnohé ďalšie úkony.

Toto je skutočná a jediná generálka motora. Neexistuje totiž malá alebo veľká generálka motora, takáto oprava je totiž len čiastočná oprava motora, ktorá sa však nedá považovať za generálku motora. Ak ti teda v servise povedali, že generálka motora tvojho automobilu bude stáť približne 500 eur, nebude sa skutočne jednať o GO motora.

Ak si totiž spočítaš vyššie uvedené autodiely, plus prácu ako je demontáž motora z automobilu a jeho kompletné rozobratie, vyčistenie, výbrus a následné zloženie a uloženie do automobilu naspäť, je jasné, že táto suma by nepokryla ani len cenu autodielov, nehovoriac o cene práce.

Za takúto sumu ti maximálne zabrúsia hlavu valcov, vymenia tesnenie pod hlavou valcov a vymenia piestne krúžky a aj to je pri dnešných cenách otázne. Tieto úkony však majú od generálky motora veľmi ďaleko.

Kedy je potrebné vykonať gerálku motora?

Ozubené kolesá vačkového hriadeľa na motore automobilu

Generálka motora sa vykonáva najčastejšie v prípade ak motor nadmerne spotrebúva motorový olej alebo má nepravidelný chod, sprevádzaný poklesom výkonu, ktorý je spôsobený netesnosťou spaľovacieho priestoru alebo v prípade, že došlo k zadretiu motora.

Tieto problémy môžu nastať v prípade, ak dôjde k poškodeniu niektorého z komponentov vplyvom nevhodného zaobchádzania alebo v prípade, že je životnosť motora na konci.

Každý motor má totiž svoju životnosť, ktorú udáva výrobca. Životnosť motora však ovplyvňuje mnoho faktorov, ako napríklad štýl jazdy či starostlivosť a údržba, ktorú majiteľ automobilu dopraje svojmu motoru. Treba tiež podotknúť, že staré motory majú oproti moderným motorom väčšiu životnosť.

Dôvod je veľmi jednoduchý - moderné motory obsahujú oveľa viac súčiastok, ktoré sú náchylnejšie na poškodenie či pravidelnú údržbu a starostlivosť. Jednoducho povedané životnosť motora nie je nekonečná a po istej dobre si vyžaduje určité opravy, ktoré mu umožnia pracovať ďalej.

Pozri si krátku videoukážku o tom, ako môže prebiehať generálka motora: