Test jazdenky: Alfa Romeo 147 1.9 JTD 85kW - skvelý motor a jazdné vlastnosti, ale čo spoľahlivosť?

Alfa Romeo 147
Recenzie
Publikoval Denis

Alfa Romeo 147 sa začala vyrábať v roku 2000 a nahradila tak staré modely pod označením 145 a 146. Spočiatku sa Alfa Romeo 147 vyrábala len v trojdverovej karosárskej verzii hatchback a pod jej kapotou si mohol nájsť len benzínovú 1.6-tku pod označením TS (Twin Spark) v dvoch výkonostných variantách, a to 77kW verziu a 88kW verziu s variabilným časovaním sacích ventilov.

V roku 2001 však pribudla aj päťdverová verzia a spolu s ňou aj ďaľšie motorizácie ako napríklad benzínový štvorvalec o objeme 2.0 litra 110kW pod označením TS (Twin Spark), ale pribudol aj dieselový motor o objeme 1.9 litra pod označením JTD, ktorý dodával výkon 85kW. V nasledujúcich rokoch sa pod kapotou Alfy Romeo 147 objavilo pár ďalších motorov, z dieselových to boli 1.9 JTD 8v 74kW / 88kW, či 1.9 JTD 16v 103kW / 110 kW, ale pribudol aj benzínový šesťvalec o objeme 3.2 litra V6, ktorý dodával výkon 184kW. Vo svojej dobe patrila Alfa Romeo 147 s týmto motorom k najvýkonnejším hatchbackom a na vrchole tejto triedy sa držala veľmi dlho.

V roku 2002 bola predstavená verzia GTA, pod kapotu ktorej sa montoval už spomínaný benzínový šesťvalec 3.2 V6. O dva roky neskôr prešla Alfa Romeo 147 výrazným faceliftom, ktorý sa týkal najmä prednej časti automobilu. Zmenené boli svetlomety, predný aj zadný nárazník, rovnako tak sa zmena týkala aj budíkov na palubovej doske ale zmenená bola aj kvalita materiálov, bohužiaľ k horšiemu. Alfa Romeo 147 absolvovala nárazový test v roku 2001, no jej výsledok nebol vôbec ohromujúci, z piatich možných hviezdičiek si odniesla len tri.

Alfa Romeo 147 1.9 JTD

Na našu recenziu sme si vybrali trojdverovú pred-faceliftovú verziu, vo výbave Progression, pod kapotou ktorej sa skrýva dieselový motor 1.9 JTD 8v 85kW.

K dizajnu interiéru ani exteriéru sa vyjadrovať nebudem, pretože je to subjektívna záležitosť - treba však podotknúť, že materiály, ktoré sú použité v interiéri automobilu, sú kvalitné a nájdeš tu mäkčené plasty, kožený volant a radiacu páku, ale aj chrómované kľučky dverí a podobne. O trochu horšia je kvalita dielenského spracovania a ovládanie prvkov výbavy, a to najmä ovládanie klimatizácie a kúrenia.

Jazdné vlastnosti 147-mičky sú na veľmi dobrej úrovni, autíčko drží stopu, nenakláňa sa a poskytuje naozaj športové zvezenie. Prejazd ostrými zákrutami je s Alfou 147 naozaj zábavný a stane sa tvojou každodennou drogou. Komfort pruženia je na celkom dobrej úrovni, treba si však zvyknúť na hluk a rázy od kolies, ktoré prenikajú do kabíny. Za podvozkom nezaostáva ani riadenie, ktoré je presné, strmé a dodáva dostatok spätnej väzby. O niečo horšie sú na tom brzdy, ktoré pri väčšej záťaži strácajú svoju silu a myslím si, že by mohli mať ostrejší nástup.

Dostávame sa k srdcu autíčka, teda k jeho dieselovému motoru o objeme 1.9 litra pod označením JTD, ktorý dodáva výkon 85 kW / 115 koní a krútiaci moment 275 Nm. Tento motor poskytuje 147-mičke dostatočný výkon na svižnú jazdu aj pri plne obsadenom automobile a neurazí ani priemernou spotrebou 5,5 až 6 litrov na 100 km. Alfa Romeo 147 s týmto motorom zvládne šprint z 0 na 100 km/h za necelých 10 sekúnd a maximálna rýchlosť dosahuje 195 km/h.

Dieselový motor 1.9 JTD 8v 85kW patrí medzi najspoľahlivejšie motory, ktoré sa pod kapotou Alfy Romeo 147 nachádzali. Motor netrápia žiadne závažné poruchy či problémy, no občas vie pohnevať zlý termostat či porucha "váhy vzduchu" a pri väčšom nájazde sa prejavuje aj opotrebovaný dvojhmotný zotrvačník.

Alfy Romeo však majú vo všeobecnosti povesť veľmi nespoľahlivých automobilov. Pravdou je, že modely vyrobené od roku 2000 sú podstatne spoľahlivejšie ako ich starý súrodenci. Pri Alfách je ich spoľahlivosť závislá od správnej údržby a dostatočnej starostlivosti. Alfu Romeo 147 vie potrápiť poruchová elektronika, svietiace kontrolky (často krát bez príčiny), ale aj opotrebované ramená, silentbloky, stabilizátory a ostatné časti podvozku. Podvozok 147-mičky sa na našich cestách doslova sype a stáva sa z neho spotrebný materiál.

Na záver by som dodal, že Alfa Romeo 147 1.9 JTD 8v 85kw je veľmi dobré a svižné autíčko so skvelými jazdnými vlastnosťami a pokiaľ mu odpustíš zopár porúch, užiješ si s ním dostatočnú porciu zábavy. Alfa je jednoducho Alfa, buď ju miluješ alebo sa radšej poohliadni po inom aute.