Logo Autoride.sk

K čomu slúžia malé gumové zariadenia v aute s názvom silentbloky?

Publikoval Denis - Aktualizované

Silentbloky sú malé gumové zariadenia v aute, ktoré sa využívajú na pružné uchytenie výfukového systému, motora, prevodovky a jednotlivých častí nápravy, pričom sú konštruované tak aby zvládli aj ťažkú prevádzku, bez potreby mazania. Okrem uchytenia je ich funkciou pohlcovať vibrácie a hluk vznikajúci pri jazde. Silentbloky majú vplyv na komfort, bezpečnosť a jazdné vlastnosti, preto je dobré venovať im pozornosť a včas ich vymeniť.

Obsah
Pevnosť silentblokov je daná materiálom, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie ide o gumový materiál alebo sú vyrobené na báze polyuretánu:1. Guma


Je pružná, mäkká a má veľmi dobré tlmiace vlastnosti, no medzi nevýhody patrí vplyv vonkajšieho prostriedia na jej životnosť. Vplyvom času guma stráca kvalitu, čoho následkom je horšie tlmenie vibrácií a rázov.2. Polyuretán


Je ďalšiou tlmiacou hmotou, z ktorej sú silentbloky vyrobené. Sú odolnejšie a lepšie tlmia vibrácie a hluk. Vyznačujú sa dlhšiou životnosťou, no ich cena je vyššia ako u silentblokov vyrobených z gumy.

Opotrebované silentbloky sa ohlasujú viacerými spôsobmi:  • otrasy na aute


  • zhoršené jazdné vlastnosti


  • ťahanie do strany


  • vŕzgajúce zvuky z podvozku


  • nadmerné vibrácie

Pokiaľ si skúsený autičkár, určite zvládneš posúdiť, ktorý silentblok je zlý, pokiaľ nie, je vhodné navštíviť servis a nechať si opotrebovaný silentblok vymeniť.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: K čomu slúžia malé gumové zariadenia v aute s názvom silentbloky?
G