logo autoride automagazin auta vsetko o autach
arrow_upward

K čomu slúžia malé gumové zariadenia v aute s názvom silentbloky?


Silentbloky sú malé gumové zariadenia v aute, ktoré sa využívajú na pružné uchytenie výfukového systému, motora, prevodovky a jednotlivých častí nápravy, pričom sú konštruované tak aby zvládli aj ťažkú prevádzku, bez potreby mazania. Okrem uchytenia je ich funkciou pohlcovať vibrácie a hluk vznikajúci pri jazde. Silentbloky majú vplyv na komfort, bezpečnosť a jazdné vlastnosti, preto je dobré venovať im pozornosť a včas ich vymeniť.

Pevnosť silentblokov je daná materiálom, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie ide o gumový materiál alebo sú vyrobené na báze polyuretánu:

1. Guma

Je pružná, mäkká a má veľmi dobré tlmiace vlastnosti, no medzi nevýhody patrí vplyv vonkajšieho prostriedia na jej životnosť. Vplyvom času guma stráca kvalitu, čoho následkom je horšie tlmenie vibrácií a rázov.

2. Polyuretán

Je ďalšiou tlmiacou hmotou, z ktorej sú silentbloky vyrobené. Sú odolnejšie a lepšie tlmia vibrácie a hluk. Vyznačujú sa dlhšiou životnosťou, no ich cena je vyššia ako u silentblokov vyrobených z gumy.

Opotrebované silentbloky sa ohlasujú viacerými spôsobmi:

  • otrasy na aute
  • zhoršené jazdné vlastnosti
  • ťahanie do strany
  • vŕzgajúce zvuky z podvozku
  • nadmerné vibrácie

Pokiaľ si skúsený autičkár, určite zvládneš posúdiť, ktorý silentblok je zlý, pokiaľ nie, je vhodné navštíviť servis a nechať si opotrebovaný silentblok vymeniť.