Systém VDC: Ako funguje systém dynamickej kontroly vozidla?
Systém VDC, v angličtine Vehicle Dynamic Control, označuje systém dynamickej kontroly vozidla. Systém VDC slúži na stabilizáciu vozidla a pomáha zvládať situácie v prípade straty priľnavosti, respektíve v prípade šmyku.
VDC predstavuje jeden zo systémov elektronickej stabilizácie a je v podstate identický ako systém ESC či systém ESP. Rozdiel medzi týmito dvoma systémami je v názve a skratke, no ich funkcia a účel je rovnaký.
Obsah
- Ako funguje systém VDC?
- Výhody systému VDC
- Komponenty systému VDC
- Signalizuje kontrolka VDC problém so systémom?
- Špecifická kontrolka pre vypnutý VDC systém
- VDC vo vozidlách Subaru
- VDC vo vozidlách Nissan a Infiniti
- VDC v moderných vozidlách
- Aký je rozdiel medzi VDC a ESC systémom?
- Označenia elektronického stabilizačného systému
- Záver
Ako funguje systém VDC?
Systém VDC (dynamickej kontroly vozidla) pomáha stabilizovať vozidlo a zároveň zvládnuť kritické situácie pri riadení auta. Napríklad ak by sa auto mohlo potenciálne dostať do šmyku.
Tieto situácie vyhodnocuje riadiaca jednotka, a to tak, že porovnáva údaje o skutočnom smere jazdy s údajmi o zvolenom smere jazdy (smer, ktorý zvolil vodič pomocou volantu). Pokiaľ sa tieto údaje spolu nezhodujú, systém VDC situáciu vyhodnotí ako šmyk a začne automobil automaticky stabilizovať a vyrovnávať začínajúci šmyk.
Systém ABS: Vedel si, ako funguje a na čo slúži?
Keď systém VDC zistí stratu trakcie, automaticky spracuje informácie z ABS a zo senzora natočenia volantu a následne pribrzďuje individuálne kolesá automobilu.
Automatické pribrzďovanie individuálnych kolies sa odohráva aj počas zrýchľovania a prechodu cez zákrutu. Systém VDC tak udržuje auto mimo nebezpečenstva šmyku bez toho, aby si to vodič uvedomil.
Výhody systému VDC
Vďaka systému dynamickej kontroly vozidla je auto stabilnejšie a ovládateľnejšie. Moderné a pokročilejšie systémy VDC môžu zasahovať aj do riadenia a rýchlosti automobilu a v prípade potreby upravia výkon motora a natočenie volantu.
Tento systém patrí k prvkom aktívnej bezpečnosti vozidla, pretože zabraňuje nechcenej zmene smeru jazdy v prípade šmyku. Okrem toho znižuje riziko straty trakcie a zvyšuje celkovú bezpečnosť jazdy. Novšie systémy VDC zasahujú dokonca aj do riadenia a prekonávajú schopnosť vodiča zvládať kritické situácie.
Zo štatistík tiež vyplýva, že VDC prispieva k zvýšeniu aktívnej bezpečnosti a tým aj k zníženiu počtu dopravných nehôd. Odhady hovoria o predchádzaní približne 1/10 nehôd v prípade, ak by všetky vozidlá boli vybavené týmto systémom, respektíve systémom elektronickej stabilizácie.
Komponenty systému VDC
Senzory
Elektronická riadiaca jednotka (ECU)
Akčné členy
1. Senzory
Systém VDC využíva niekoľko senzorov na sledovanie pohybu a dynamiky vozidla:
Senzory rýchlosti kolies merajú rýchlosť otáčania každého kolesa.
Snímač uhla natočenia zisťuje zamýšľaný smer vodiča.
Senzor uhlovej rýchlosti meria rýchlosť otáčania vozidla okolo svojej vertikálnej osi.
Senzor bočného zrýchlenia monitoruje pohyb vozidla do strán.
2. Elektronická riadiaca jednotka (ECU)
Elektronická riadiaca jednotka je mozgom systému VDC. Spracováva údaje zozbierané z rôznych snímačov a určuje potrebné opatrenia na udržanie stability vozidla.
3. Akčné členy
Akčné členy sú komponenty, ktoré vykonávajú príkazy riadiacej jednotky systému VDC. Patrí k nim:
Modulátor bŕzd: Nastavuje brzdný tlak na jednotlivých kolesách.
Ovládanie škrtiacej klapky: Upravuje výstupný výkon motora.
Ovládanie prevodovky: Mení prevodové pomery na optimalizáciu stability vozidla.
Signalizuje kontrolka VDC problém so systémom?
Napriek oranžovej farbe nemusí kontrolka VDC signalizovať problém s dynamickou kontrolou vozidla. Niektoré moderné systémy dynamickej kontroly zasahujú aj do riadenia a rýchlosti automobilu a v prípade potreby upravia výkon motora alebo natočia kolesá automobilu do požadovaného smeru.
Ak systém zasahuje do riadenia, rozblikaná kontrolka VDC nie je žiaden problém, práve naopak. Kontrolka preblikuje kvôli aktivite systému dynamickej kontroly. Pri náročnej jazdnej situácií systém VDC zasahuje, aby stabilizoval vozidlo.
Kontrolka VDC: Čo znamená a prečo svieti?
V niektorých prípadoch môže táto kontrolka preblikovať a následne svietiť. Systém v takomto prípade zasahuje do riadenia aby sa vozidlo nedostalo do šmyku. Pokiaľ systém funguje správne, kontrolka zhasne akonáhle sa auto stabilizuje.
Ak však kontrolka VDC neustále svieti aj počas bežnej jazdy, ide buď o úmyselné vypnutie systému VDC (v niektorých modeloch ide o špecifickú kontrolku), o problém so systémom alebo chybné hlásenie.
Špecifická kontrolka pre vypnutý VDC systém
Kontrolky znázorňujúce vypnutie systému VDC majú špecifický tvar, často s nápisom OFF pod kontrolkou VDC alebo tiež preškrtnutie štandardnej kontrolky VDC. Treba mať na pamäti, že systém je vypnutý/nefunkčný aj v prípade štandardnej kontrolky VDC, ktorá neustále svieti.
VDC vo vozidlách Subaru
Väčšina áut značky Subaru majú štandardne pohon všetkých kolies. Systém VDC spolupracuje s pohonom AWD (All Wheel Drive) na zabezpečenie maximálnej trakcie a stability.
Subaru tvrdí, že s pohonom všetkých kolies získa brzdné koleso trakciu rýchlejšie ako v prípade auta s pohonom dvoch kolies. Systém VDC môže okrem štandardnej funkcie znížiť prietok paliva na obmedzenie krútiaceho momentu na dosiahnutie lepšej stability.
VDC vo vozidlách Nissan a Infiniti
Systém VDC funguje v prípade áut značky Nissan a Infiniti rovnako ako štandardné systémy elektronickej stabilizačnej kontroly. Okrem toho však pomáha obmedziť pretáčavosť a nedotáčavosť.
Vo väčšine áut značky Nissan či Infiniti je vypínač VDC OFF na vypnutie systému dynamickej kontroly.
VDC v moderných vozidlách
Mnohé krajiny uznali výhody systému VDC a nariadili jeho zahrnutie do nových vozidiel. VDC systém sa tak stal štandardnou funkciou väčšiny automobilov.
Výrobcovia pokračujú v zdokonaľovaní systému VDC, zahŕňajúc nové technológie na zvýšenie výkonu a bezpečnosti.
Aký je rozdiel medzi VDC a ESC systémom?
Medzi systémom VDC (Vehicle Dynamic Control) a ESC (Electronic Stability Control) nie je v podstate žiaden rozdiel a jedná sa o ten istý systém. Jediný rozdiel je teda v názve, nakoľko výrobcovia používajú rozdielne označenia, a to nielen pre tento systém.
Systém ESC: Ako funguje systém elektronickej stabilizačnej kontroly?
Označenia elektronického stabilizačného systému
Výrobcovia áut používajú pri označení elektronického stabilizačného systému rôzne skratky, no princíp fungovania týchto systémov je rovnaký. V prípade tohoto systému sa môžeš stretnúť s označeniami:
ESC (Electronic Stability Control) - všeobecné označenie elektronického stabilizačného systému, no používa ho Škoda, Fiat, Hyundai, Tesla, Luxgen a Proton
ESP (Electronic Stability Program) - označenie používa Audi, Chrysler, Dodge, Hyundai, Jeep, Kia, Mercedes-Benz, Saab, Suzuki, Lamborghini a Smart
ESP (Electronic Stabilization Program) - označenie používa Volkswagen (skratka je rovnaká ako predošlá, menší rozdiel je len v celom názve)
VDC (Vehicle Dynamic Control) - označenie používa Subaru, Nissan a Infiniti, Alfa Romeo
DSC (Dynamic Stability Control) - označenie používa Aston Martin, BMW, Jaguar, Land Rover, Mazda a Mini
VSA (Vehicle Stability Assist) - označenie používa Acura a Honda
VSC (Vehicle Stability Control) - označenie používa Lexus a Toyota
VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) - označenie používa Lexus a Toyota
ASC (Active Stability Control) - označenie používa Jaguar a Mitsubishi
DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) - označenie používa Volvo
PSM (Porsche Stability Management) - označenie, ako už z názvu vyplýva, používa Porsche
M-ASTC (Mitsubishi Active Skid and Traction Control) - označenie používa Mitsubishi
StabiliTrak - označenie používa Buick, Cadillac, Chevrolet (väčšina modelov), GMC, Pontiac, Saturn, Isuzu a Hummer
AdvanceTrac - označenie používa Ford, Lincoln a Mercury
Active Handling - označenie používa Chevrolet (Corvette)
Niektorí výrobcovia používajú viacero označení, nakoľko označenie sa nemusí vzťahovať na celú značku, ale na konkrétny model.
Záver
Dynamická kontrola stability je základná technológia na zlepšenie stability vozidla a zníženie rizika nehôd. Monitorovaním a úpravou správania vozidla v reálnom čase poskytuje systém VDC lepšiu kontrolu a ovládateľnosť, vďaka čomu je auto bezpečnejšie najmä v prípade zhoršených jazdných podmienok.