Kontrolka VDC: Čo znamená a prečo svieti?

Kontrolka ESC/ESP/VDC
Pod kapotou
Publikované

Kontrolka VDC môže signalizovať aktivitu systému VDC (z angličtiny Vehicle Dynamic Control), jeho vypnutie alebo jeho poruchu. V prípade, že kontrolka preblikuje, systém dynamickej kontroly je aktívny, ak kontrolka svieti, systém pravdepodobne nefunguje z dôvodu vypnutia alebo poruchy.

VDC je dôležitým prvkom v modernej technológii automobilov a jeho poruchu netreba ignorovať. V tomto článku si v skratke posvietime na to, ako funguje systém dynamickej kontroly a čo znamená keď kontrolka VDC svieti či naopak preblikuje.

Obsah

Čo je VDC a ako funguje?

SystémVDC (dynamickej kontroly vozidla) stabilizuje vozidlo a pomáha zvládnuť situácie pri ktorých by sa vozidlo mohlo dostať do šmyku. Tento systém sleduje polohu volantu, rýchlosť kolies, zrýchlenie vozidla a ďalšie parametre, aby určil, či vozidlo udržuje požadovaný smer.

Keď systém VDC zaznamená stratu trakcie, automaticky spracuje informácie z ABS a zo senzora natočenia volantu a následne pribrzďuje individuálne kolesá automobilu, aby zabránil šmyku.

Pribrzďovanie jednotlivých kolies sa však neodohráva len pri brzdení, ale aj pri zrýchľovaní a prechode cez zákrutu. Vďaka tomu systém VDC znižuje riziko šmyku. Tento systém využíva okrem systému ABS aj systém ASR.

Kontrolka VDC preblikuje, ide o problém?

V prípade blikajúcej kontrolky VDC nejde o žiaden problém, práve naopak. Blikanie signalizuje aktivitu systému. Vozidlo sa zrejme dostalo do náročnej situácie a systém VDC zasiahol, aby ho stabilizoval a predišiel šmyku.

V náročných jazdných situáciach ako sú napríklad prudké zákruty či prudké brzdenie môže táto kontrolka preblikovať a následne svietiť. Systém VDC v takomto prípade stabilizuje vozidlo, a to tak, že zasahuje do riadenia. Ak systém funguje správne, kontrolka zhasne hneď po tom, ako sa auto stabilizuje.

Kontrolka VDC stále svieti, čo s tým?

Ak kontrolka nesvieti len pri náročných jazdných podmienkach a v prípade rizika šmyku, mohli nastať nasledovné situácie:

 • Systém VDC si vypol pomocou tlačidla (s ikonkou v tvare kontrolky a nápisom OFF pod ňou, s prečiarknutou ikonkou alebo kontrolkou s textom VDC OFF) alebo cez rozhranie na prístrojovej doske

 • Došlo k poruche samotného systému VDC

 • Došlo k poruche snímača, respektíve poruche elektroniky

Niektoré autá neumožňujú vypnutie systému VDC, no pokiaľ takúto možnosť máš, rozsvietená kontrolka môže signalizovať úmyselné vypnutie dynamickej kontroly.

Odporúčame preto vyskúšať vypnúť/zapnúť systém VDC. Ak sa pri vypnutí či zapnutí s kontrolkou nič nedeje a stále svieti, zrejme pôjde o jednu z vyššie spomínaných porúch.

Tieto poruchy však nie je možné vyriešiť svojpomocne, nakoľko v oboch prípadoch je potrebné vykonať autodiagnostiku. Najlepšie teda urobíš, ak s autom zájdeš ihneď do servisu.

Označenia elektronického stabilizačného systému

Výrobcovia áut používajú pri označení elektronického stabilizačného systému rôzne skratky, no princíp fungovania týchto systémov je rovnaký. V prípade tohoto systému sa môžeš stretnúť s označeniami:

 • ESC (Electronic Stability Control) - všeobecné označenie elektronického stabilizačného systému, no používa ho Škoda, Fiat, Hyundai, Tesla, Luxgen a Proton

 • ESP (Electronic Stability Program) - označenie používa Audi, Chrysler, Dodge, Hyundai, Jeep, Kia, Mercedes-Benz, Saab, Suzuki, Lamborghini a Smart

 • ESP (Electronic Stabilization Program) - označenie používa Volkswagen (skratka je rovnaká ako predošlá, menší rozdiel je len v celom názve)

 • VDC (Vehicle Dynamic Control) - označenie používa Subaru, Nissan a Infiniti, Alfa Romeo

 • DSC (Dynamic Stability Control) - označenie používa Aston Martin, BMW, Jaguar, Land Rover, Mazda a Mini

 • VSA (Vehicle Stability Assist) - označenie používa Acura a Honda

 • VSC (Vehicle Stability Control) - označenie používa Lexus a Toyota

 • VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management) - označenie používa Lexus a Toyota

 • ASC (Active Stability Control) - označenie používa Jaguar a Mitsubishi

 • DSTC (Dynamic Stability and Traction Control) - označenie používa Volvo

 • PSM (Porsche Stability Management) - označenie, ako už z názvu vyplýva, používa Porsche

 • M-ASTC (Mitsubishi Active Skid and Traction Control) - označenie používa Mitsubishi

 • StabiliTrak - označenie používa Buick, Cadillac, Chevrolet (väčšina modelov), GMC, Pontiac, Saturn, Isuzu a Hummer

 • AdvanceTrac - označenie používa Ford, Lincoln a Mercury

 • Active Handling - označenie používa Chevrolet (Corvette)

Niektorí výrobcovia používajú viacero označení, nakoľko označenie sa nemusí vzťahovať na celú značku, ale na konkrétny model.

Rôzny tvar kontrolky VDC

Tak ako aj označenia systému VDC, aj táto kontrolka môže mať rozdielny tvar v závislosti od výrobcu a konkrétneho modelu. Okrem tvaru kontrolky na hlavnom obrázku sa môžeš stretnúť aj s trojuhoľníkom s výkričníkom v takmer úplnom kruhu - túto kontrolu pri systéme VDC používa Alfa Romeo.

Kontrolka ESC/VDC/DSC

Niektoré autá zdieľajú rovnaký tvar kontrolky VDC ako aj ESC či DSC. Napríklad s trojuhoľníkom a výkričníkom sa môžeš stretnúť ako pri modeloch Alfa Romeo, tak aj modeloch BMW. Ide o to, že systém VDC je v podstate identický ako ostatné elektronické stabilizačné systémy, rozdiel je len v názve.

Kontrolka znázorňujúca vypnutý VDC systém

Kontrolka ESC/VDC OFF

Táto kontrolka môže znázorňovať vypnutý systém VDC alebo kontrolu trakcie, v závislosti od modelu a výrobcu. Pokiaľ tvoje vozidlo umožňuje vypnutie systému, tlačidlo môže mať rovnaký tvar ako táto kontrolka.

Kontrolka VDC OFF

Často kladené otázky o kontrolke VDC

Otázka 1: Môžem jazdiť s rozsvietenou kontrolkou VDC?

Áno, môžeš, ale je potrebné čo najskôr zistiť príčinu rozsvietenia kontrolky a problém vyriešiť v prípade, ak si systém VDC úmyselne nevypol. Jazda s rozsvietenou kontrolkou VDC môže znamenať horšiu stabilitu vozidla, čo môže viesť k nebezpečným situáciám na ceste a vyššiemu riziku šmyku.

Ak teda kontrolka VDC svieti, jazdi opatrne, najmä na klzkom povrchu, vyhni sa prudkému prejazdu zákrutami či prudkému brzdeniu.

Otázka 2: Môže sa kontrolka VDC rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém so systémom VDC?

Áno, kontrolka sa môže rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém v samotnom systéme dynamickej kontroly. Príčiny môžu byť rôzne, napríklad chyba v elektrickom systéme alebo problém so senzorom. V takom prípade je potrebné spraviť autodiagnostiku a odstrániť príčinu.

Záver

Rozsvietenú kontrolku VDC netreba ignorovať, teda pokiaľ sa nejedná o úmyselne vypnutie systému dynamickej kontroly. Tento systém musí mať od 1. Novembra 2011 podľa nariadenia Európskej komisie povinne nainštalovaný každý novo homologizovaný automobil. Od roku 2014 musí byť týmto systémom vybavený každý novo predávaný automobil v EÚ.

Video porovnanie so zapnutým a vypnutým ESC (ekvivalent systému VDC) na VW Golf Sportwagen