AUTORIDE

Tempomat: Vedel si ako funguje a na čo slúži?

Tempomat
Pod kapotou
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Tempomat je zariadenie, ktoré automaticky udržuje rýchlosť automobilu. Požadovaná rýchlosť automobilu sa nastavuje páčkou pod volantom alebo tlačidlami na volante.

Po nastavení požadovanej rýchlosti začne vozidlo túto rýchlosť automaticky udržiavať a tak môže vodič/ka automobilu vyšliapnuť plynový pedál.

Obsah

Ako funguje tempomat?

Pokiaľ vodič zatlačí brzdový pedál, tempomat sa automaticky vypne, aby nedochádzalo k brzdeniu počas ťahu motora. Rovnako tak sa tempomat vypne aj v prípade, ak vodič zošliapne spojkový pedál. Pokiaľ je však automobil vybavený automatickou prevodovkou, môže pri jazde do kopca dôjsť aj k podradeniu.

Zvyčajne je možné s tempomatom jemne zvyšovať, či naopak znižovať rýchlosť jazdy pomocou tlačidiel na volante. Moderné adaptívne tempomaty dokonca sledujú dianie pred vozidlom a umožňujú automaticky znížiť rýchlosť a dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel.

Kedy sa oplatí použiť tempomat?

Tempomat poskytuje maximálny komfort najmä na diaľniciach či dlhých úsekoch, kde uľahčuje a spríjemňuje jazdu. Okrem toho pomáha dodržiavať stanovené rýchlosti a taktiež znižuje spotrebu paliva.

Tempomat však nie je vhodné používať počas hustej premávky, na úsekoch s veľkým počtom zákrut či na zlej (rozbitej, zasneženej, zľadovatenej) vozovke.

Kto vynašiel tempomat?

Moderný tempomat vynašiel strojný inžinier a vynálezca Ralph Rowe Teetor v roku 1948, ktorý bol už od svojich piatich rokov slepý. Myšlienka tempomatu sa v jeho hlave zrodila vďaka frustrácií z jazdy v aute, ktoré šoféroval jeho právnik.

Ten počas rozprávania neustále spomaľoval a potom ako rozprávať prestal, začal opäť zrýchľovať. Ďalším motívom pre Ralpha Rowe Teetera bolo zvýšenie bezpečnosti jazdy, pretože si uvedomoval ako veľmi rozptyľuje rozhovor pozornosť vodiča.

Výsledný Teetorov vynález mal viacero pomenovaní, no nakoniec mu bol ponechaný názov Cruise Control. Po prvý krát sa tempomat objavil v sériovo vyrábanom aute v roku 1958 a to presnejšie v automobile Chrysler Imperial.

Adaptívny tempomat

Adaptívny tempomat je vylepšením klasického (pasívneho) tempomatu, ktorý, ako už bolo povedané, len udržuje stálu (zvolenú) rýchlosť automobilu.

Adaptívny tempomat okrem tejto funkcie sleduje dianie pred vozidlom a automaticky reguluje rýchlosť v prípade potreby.

Vysvetlenie funkcie tempomatu od Engineering Explained (v angličtine):