Logo Autoride.sk

Vedel si aké sú základné časti, ktoré tvoria automobil?

Publikoval Denis -

Automobily sú veľmi zložité stoje, ktoré sa skladajú z veľkého množstva súčiastok. Celý automobil a jeho súčiastky sa však rozdeľujú na päť veľkých základných časti, ktoré spolu tvoria jeden celok. Medzi základné časti automobilu teda patrí:

Obsah

1. Strojový spodok


Skladá sa z podvozku, hnacej sústavy automobilu a ostatného príslušenstva. Podvozok automobilu je tvorený nápravami (hnacou, riadiacou, vlečnou, viacprvkovou), ale aj pužením, brzdovým systémom, kolesami, pneumatikami, riadením, stabilizátorom, spojovacími a kĺbovými hriadeľmi, silentblokmy, rámom, základnou nosnou časťou automobilu a ostatnými komponentami. K strojovému spodku patrí taktiež aj hnacia sústava automobilu ako je prevodovka, motor, spojka, rozvodovka, diferenciál a množstvo ďalších komponentov.

2. Príslušenstvo automobilu


Patrí tu príslušenstvo strojového spodku, podvozku, karosérie a motora automobilu, ktoré je pre funkciu automobilu nepostrádateľné. Medzi príslušenstvo automobilu môžeme zaradiť:

  • osvetlenie

  • chladiaci systém

  • zapaľovací systém

  • ťažné zariadenie

  • sklápací systém strechy

3. Karoséria


Je časť automobilu, vo vnútri ktorej je vytvorený priestor pre využitie vozidla podľa jeho účelu. V karosérií automobilu je uložená hnacia sústava a prevodové ústrojenstvo. Karoséria chráni posádku automobilu pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a vytvára tak vhodné podmienky na riadenie vozidla.

4. Výstroj automobilu


Patria tu pomocné zariadenia, ktoré sú s automobilom spojené ako napríklad prostriedky na ochranu automobilu, ochranné lišty dverí, bezpečnostné pásy, vnútorné osvetlenie a podobne...

5. Výbava automobilu


Patria tu prostriedky potrebné na údržbu a ochranu automobilu, ktoré s ním nie sú spojené. Je to náradie, ako napríklad plachta, výstražný trojuholník, snežné reťaze, hasiaci prístroj, rezervné koleso, sada na opravu defektu, bandasky na palivo a podobné veci.

motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: Vedel si aké sú základné časti, ktoré tvoria automobil?
G