AUTORIDE

Typy karosérie automobilov: Vedel si o všetkých?

Karoséria
Pod kapotou
Publikoval Denis  

V dnešnej dobe sa vyrába veľké množstvo rôznych automobilov, v rôznych karosárskych verziách.

Aby sme si objasnili typy karosérií na rôznych autách, rozhodli sme sa, že napíšeme článok, v ktorom sa pozrieme na najčastejšie typy karosérie automobilov.

Obsah

1. Hatchback

Hatchback je typ automobilovej karosérie, ktorá býva zvyčajne trojdverová alebo päťdverová, dvojpriestorová s vyklápajúcou sa a splývajúcou zadnou časťou. Do kategórie typu hatchback patria automobily s uzavretou karosériou a šikmou vyklápajúcou sa zadnou časťou.

Tento druh karosérie sa najčastejšie používa pri vozidlách nižších tried.Karosériu hatchback majú napríklad automobily ako Škoda Fabia, Fiat Grande Punto, Peugeot 206, Audi A3, VW Golf, Seat Ibiza, BMW rad 1, Ford Fiesta, Renault Clio, Citroen C3 a mnoho ďaľších.

2. Sedan

Sedan je typ automobilu so zatvorenou a najmenej štvormiestnou karosériou, s dvoma radmi plnohodnotných sedadiel, pevnou strechou a stupňovitou zadnou časťou. Sedan môže mať dve alebo štyri bočné dvere a jeho zadná časť sa otvára bez zadného okna.

Kedysi sa však sedan s dvoma bočnými dverami označoval ako Tudor. Karosériu sedan majú napríklad automobily ako Škoda Superb, Peugeot 406, Audi A4, BMW rad 3 a ďalšie.

3. Kupé

Kupé (anglicky coupé alebo coupe) je automobil väčšinou športového charakteru, ktorý má uzavretú, dvojdverovú karosériu. Kupé má jeden alebo dva rady sedadiel, pričom v prípade dvoch radov sú zadné sedadlá menšie a poskytujú menší komfort pri cestovaní.

Karosériu kupé majú napríklad automobily ako Fiat Coupe, Peugeot 407 Copue, Audi TT, Alfa Romeo Brera, Mazda RX8 a ďalšie.

4. Kombi

Kombi je typ karosérie osobného automobilu s predĺženou strechou smerom dozadu ponad celé auto a batožinový priestor, ku ktorému je prístup cez takmer vertikálne piate dvere (batožinového priestoru). Pri automobiloch typu kombi je vždy možné reorganizovať batožinový priestor pomocou sklápania zadných sedadiel. Karoséria typu Kombi pripomína predĺžený hatchback.

Názov kombi/combi je odvodený od účelu vozidla, ktoré je určené na prepravu osôb aj nákladu. Automobilky však používajú rôzne označenia pre automobily typu kombi, pár príkladov:

 • Alfa Romeo: Sportwagon

 • Audi: Avant

 • BMW: Touring

 • Citroen: Break/Tourer

 • Dacia: MCV

 • Fiat: MultiWagon

 • Ford: Turnier

 • Hyundai: CW

 • Mazda: Wagon

 • Mitsubishi: Station Wagon

 • Nissan: Wagon

 • Opel: Caravan

 • Peugeot: Break/SW

 • Renault: Grandtour

 • Škoda: Combi

 • Volkswagen: Variant

5. Liftback

Liftback je typ automobilovej karosérie, ktorá je trojdverová alebo päťdverová, uzavretá a dvojpriestorová. V porovnaní s hatchbackom sa zadná časť vozidla zvažuje pod miernejším uhlom a je dlhšia. Takýto typ vozidla nepatrí do kategórie sedan, pretože sa otvára aj zadné okno.

Karosériu Liftback majú napríklad automobily ako Fiat Brava, Renault Laguna, Ford Mondeo, Škoda Octavia a ďalšie.

6. Limuzína

Limuzína je štvor až šesťdverový automobil s trojpriestorovou karosériou s pevnou strechou a priestorom pre šesť až deväť osôb. Priestor pre cestujúcich je obyčajne oddelený medzistenou od priestoru vodiča.

7. Kabriolet

Kabriolet je otvorený osobný automobil so sklápacou strechou. Strecha môže byť plátená alebo pevná z ocele, či iných materiálov. Ak sa jedná o kabriolet s pevnou strechou, občas sa využíva označenie CC, čo znamená kupé kabriolet.

Väčšinou je strecha snímaná mechanicky do batožinového priestoru. Tvary karosérie typu kabriolet vychádzajú z karosérie kupé a práve preto majú kabriolety najčastejšie len dvoje dvere.

Nevýhodou kabrioletu oproti kupé je väčšia hmotnosť automobilu a menší batožinový priestor. Vozidlo typu kabriolet je väčšinou dvojmiestne s dvoma núdzovými sedadlami.Karosériu kabriolet majú napríklad automobily ako Peugeot CC, Opel Tigra Twintop, Volkswagen Eos a podobne.

8. Roadster

Roadster, známy aj ako spider, je automobil vybavený dvoma sedadlami. Je väčšinou bez strechy alebo vybavený plátenou skladacou strechou bez bočných a zadných okien.Karosériu typu Roadster používajú napríklad automobily ako Audi TT Roadster, Alfa Romeo Spider, BMW Z4 Roadster a ďalšie.

9. MPV - Viacúčelové vozidlo

Viacúčelové vozidlo v skratke MPV je vozidlo podobné dodávke (vanu). Toto vozidlo je však určené na prevážanie osôb. MPV vozidlo je vyššie ako sedan, hatchback alebo kombi a je navrhnuté tak, aby všetkým cestujúcim poskytovalo maximálny priestor a pohodlie.

MPV automobily sú napríklad Renault Scenic, Fiat 500L Living, VW Sharan, Citroen Xsara Picasso, Opel Meriva, Opel Zafira, Fiat Multipla, Ford C-MAX, Ford S-MAX a ďalšie.

10. Pick-Up

Pick-Up je druh úžitkovej automobilovej karosérie. Priestor pre náklad je pôvodne odkrytý, ale môže byť aj krytý. Pick-Up je vybavený tvrdšími tlmičmi ako bežné automobily, práve kvôli prevozu ťažkých nákladov.

Tieto automobily sú robustné a sú často vybavené pohonom oboch náprav. Pick-Upy bývajú často odvodené od osobných automobilov a slúžia hlavne na prepravu tovaru alebo ako servisné a zásahové vozidlá.

Karosériu Pick-Up majú napríklad automobily ako Ford Ranger, Honda Ridgeline, Toyota Tacoma, Ford Raptor, Fiat Fullback a ďalšie.

11. SUV

SUV je automobil, ktorý dokáže prekonať náročnejšie podmienky, ktoré bežný automobil nezvládne. SUV v sebe spája osobný a terénny automobil. Má zväčšenú svetlú výšku a zvládne jazdu ľahkým terénom.

Vo väčšine prípadov sú vozidlá SUV, vybavené náhonom všetkých kolies 4x4. Vozidla SUV však nie sú vybavené do extrémneho terénu.SUV vozidlá sú napríklad Audi Q7, Škoda Kodiaq, Alfa Romeo Stelvio, BMW X5, Mercedes ML a ďalšie.

12. Crossover

Crossover je typ automobilu, ktorý kombinuje niektoré karosárske a jazdné prvky SUV (vyššia svetlá výška alebo pohon všetkých kolies) s prvkami MPV (interiér, spôsob riadenia).

Crossovery sú obyčajne určené do mestského prostredia alebo len do ľahšieho terénu.Crossovery sú automobily ako napríklad Kia Sportage, Nissan Quashqai, BMX X3, Audi Q3 a ďalšie.

13. LAV - Leisure activity vehicle

LAV je malý van s dvoma alebo troma radmi sedadiel, veľkým batožinovým priestorom a veľkými piatymi dverami. Typickými predstaviteľmi karosérie LAV sú napríklad Škoda Roomster, Citroen Berlingo, Peugeot Partner a ďalšie.

14. Targa

Targa je typ karosérie s odnímateľným strešným dielom. Targa je niekedy vybavená odnímateľnou pevnou strechou, ktorá sa skladá z dvoch častí. Karosériu Targa majú napríklad automobily ako Honda CR-X, Suzuki X-90 a ďalšie.

15. Tudor

Tudor je staršie označenie pre typ karosérie s dvoma dverami so zatvorenou, najmenej štvormiestnou karosériou s pevnou strechou. V dnešnej dobe sa už označenie Tudor neopužíva, pretože ho nahradil pojem dvojdverový sedan.

16. Notchback

Notchback je typ automobilovej karosérie. Táto karoséria sa nepresne označuje ako sedan so stupňovitou zadnou časťou. Hlavným znakom notchbacku je pomer veľkosti zadnej časti v pomere k vozidlu. Pri tomto type karosérie je medzi zadným oknom a zadnou časťou karosérie pravý alebo ostrý uhol v tvare V alebo Z.

Nevýhodou notchback karosérie je horšia aerodynamika. Práve preto majú dnešné sedany okno smerujúce rovnakým smerom ako zadná časť karosérie. Typickým predstaviteľom notchbacku je napríklad Toyota Will.

17. Minibus

Minibus je cestné vozidlo, ktoré sa počtom miest na sedenie zaraďuje medzi malé autobusy. Minibus dokáže odviezť približne 10 až 20 osôb. Tento typ vozidiel častejšie vyrábajú výrobcovia dodávkových automobilov, no tiež výrobcovia osobných automobilov, pretože minibusy majú často s dodávkami zhodnú konštrukciu.

Minibus je napríklad Mercedes Benz Sprinter alebo Iveco Daily a ďalšie.

18. Dodávkový automobil

Dodávkový automobil, hovorovo dodávka, je druh automobilu určený na prepravu tovaru. Najčastejšie má krabicový tvar, štyri kolesá, väčšiu výšku, dĺžku ale aj vzdialenosť podlahy od zeme ako bežné osobné automobily. V kabíne bývajú dve alebo tri miesta pre posádku.Dodávkové automobily sú napríklad Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Renault Master a ďalšie.

Tak a teraz už poznáš tie najpoužívanejšie typy karosérií.