Spotreba paliva: Toto je 10 tipov ako ju znížiť

Nedostatok paliva
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Zdá sa ti, že spotreba paliva tvojho auta je priveľká aj napriek tomu, že netrpí žiadnou poruchou? Prečo mi teda auto žerie viac, ako by malo? Problémom môže byť práve štýl jazdy, ktorý má na spotrebu paliva automobilu výrazný vplyv.

Spotreba paliva sa totiž u jedného automobilu môže pri rôznych šoféroch a rôznych štýloch jazdy líšiť až o niekoľko litrov. Áno, tvoje auto môže byť naozaj v poriadku, no ak jazdíš ako prasa nečakaj že sa na palubnom počítači zobrazí číslica 4l/100 km.

Obsah

Úvod

Každý šofér by chcel jazdiť za čo najmenej, aj keď nie všetci majú radi úsporný štýl jazdy, pretože je nudný a uspávajúci. Ak však nie si žiaden závodník a uprednostňuješ viac pokojnú jazdu pred dynamickou a športovou jazdou, prinášame ti zopár tipov, pomocou ktorých môžeš znížiť spotrebu paliva tvojho automobilu.

Pred tým ako si povieme o týchto tipoch, musíme upozorniť na to, že spotrebu paliva ovplyvňuje mnoho faktorov ako napríklad hmotnosť auta, odpor vzduchu, poveternostné podmienky, klíma, druh pneumatík a ich kvalita, rýchlosť jazdy, kvalita vozovky, možné poruchy motora, no predovšetkým šofér.

A práve na šoféra a jeho štýl jazdy sa zameriame v dnešnom článku. Poďme sa teda pozrieť na užitočné tipy, ktorými je možné znížiť spotrebu paliva tvojho automobilu.

1. Plynulosť jazdy

Spotreba paliva výrazne rastie počas ostrej akcelerácie a častom brzdení. Najdôležitejším faktorom pre úsporu paliva je predvídanie a plynulosť jazdy. To znamená jazdiť s čo najmenším rýchlostným výkyvom a dodržiavaním si dostatočného odstupu od ďalších vozidiel, samozrejme v prípade, ak je to možné.

Pokiaľ vieš, že budeš stáť na križovatke, na ktorej práve v diaľke zasvietilo červené svetlo, začni spomaľovať skôr. Spomaľovať by si však mal so zaradeným rýchlostným stupňom, ktorý auto postupne zabrzdí a ty sa tak vyhneš prudkému brzdeniu.

2. Brzdi motorom

Otáčkomer

Brzdenie motorom je štýl jazdy, ktorým sa dá znížiť spotreba paliva, ale aj opotrebenie brzdových častí automobilu. Brzdenie motorom dosiahneš pomocou postupného preraďovania na nižší prevodový stupeň bez toho, aby si mal zošliapnutý plynový pedál.

Automobil teda začne brzdiť silou motora a nie pomocou bŕzd. Medzi výhody, ktoré ti prinesie tento štýl jazdy patrí okrem nulového opotrebovania bŕzd aj zníženie spotreby paliva automobilu, pretože počas tohoto brzdenia sa do motora nedostáva žiadne palivo.

3. Palubný počítač

Ak je tvoje auto vybavené palubným počítačom, budeš mať lepší prehľad o tvojej momentálnej spotrebe. V tomto prípade je dobré otestovať, v akých otáčkach a pri akej rýchlosti má auto najnižšiu spotrebu, aby si vedel, aký rýchlostný stupeň máš zaradiť pri danej rýchlosti.

Nízke otáčky totiž neznamenajú vždy aj nižšiu spotrebu paliva. Pri veľmi nízkych otáčkach rastie spotreba paliva podobne ako keď auto ženieš po diaľnici. Podtáčanie motora je teda nevhodné nielen pre tvoj automobil, ale aj pre tvoju peňaženku.

4. Odstráň nadbytočnú záťaž

Nevoz v aute veľa zbytočných vecí. Vyššia hmotnosť znamená vyššiu spotrebu paliva. Pokiaľ sa teda v tvojom aute nachádza veľa zbytočných, ťažkých a nepotrebných vecí, vyhoď ich. Každých pár kíl totiž znamená vyššiu spotrebu paliva.

5. Minimalizuj aerodynamický odpor

Pokiaľ momentálne nepotrebuješ strešný nosič, odmontuj ho. Strešný nosič výrazne zvyšuje spotrebu paliva, a to najmä vo vyšších rýchlostiach. Ak sa teda nechystáš na dovolenku či lyžovačku, zhoď strešný nosič, no tak isto aj ostatné plastové haraburdy, ktoré nie sú pre tvoj automobil pri bežnej jazde nijak užitočné.

6. Vypínaj motor

Ak už dopredu vieš, že na svoju priateľku/manželku (poprípade rovnaké či iné pohlavie) budeš čakať vyše pol hodiny, nečakaj ju so zapnutým motorom.

Chvíľkové vypnutia motora síce nie sú prínosom pre zníženie spotreby paliva, no pri dlhších zastávkach sa vypnutie motora pozitívne prejaví nielen na znížení spotreby paliva, ale aj na stave tvojej peňaženky.

7. Kontrola tlaku v pneumatikách

Pneumatika

Podhustené pneumatiky majú vyšší valivý odpor, čo spôsobuje zvýšenie spotreby paliva, ale aj zhoršenie jazdných vlastností automobilu. Práve z tohoto dôvodu by si nemal zabúdať na pravidelnú kontrolu tlaku v pneumatikách.

Šetríš tým nielen palivo, ale aj pneumatiky. Pneumatiky by si však nemal ani prehusťovať. Na nedostatok tlaku v pneumatikách ťa môže upozorniť kontrolka tlaku v pneumatikách.

Prehustené pneumatiky majú síce nižší valivý odpor, avšak zároveň majú horšiu priľnavosť a taktiež hrozí nerovnomerné opotrebovanie dezénu pneumatiky. To znamená, že sa sa životnosť pneumatiky skráti a ty ich tak budeš musieť vymeniť skôr.

V takomto prípade je však úspora v spotrebe paliva zanedbateľná, pretože cena nových pneumatík je oveľa vyššia.

8. Nezohrievaj motor na voľnobehu

V chladnom počasí sa motor na voľnobehu nezohreje ani po štvrť hodine. Ideálne je po naštartovaní auta počkať približne 20 sekúnd a potom vyraziť na cestu. Tým samozrejme nemyslím zošliapnuť plynový pedál na podlahu.

Studený motor by si mal držať v nižších otáčkach, no nie na úkor bezpečnosti. Ak jednoducho potrebuješ vyraziť cez križovatku, pridaj! Motor by si však nemal udržiavať ani vo veľmi nízkych otáčkach, pri ktorých nastáva podtáčanie motora. Zaťaženie je vtedy príliš veľké, kvôli čomu rastie aj spotreba paliva.

9. Vypni klimatizáciu

Klimatizácia v aute

Nepotrebuješ mať zapnutú klimatizáciu? Vypni ju! Zapnutá klimatizácia zaťažuje motor a tým pádom rastie aj spotreba paliva. Pri nižších rýchlostiach je pre spotrebu paliva lepšie mať otvorené okná a pri vyšších rýchlostiach zas zapnutú klimatizáciu.

Vo vysokých rýchlostiach má totiž zvýšený aerodinamický odpor horší vplyv na spotrebu paliva ako zapnutá klimatizácia.

10. Pravidelná údržba

Na záver tohto desatora by si sa mal postarať o to, aby tvoje auto bolo v dobrom stave, malo vymenený motorový olej, filtre a aby ho netrápila žiadna porucha či iná závada. Ak totiž tvoje auto trpí nejakou poruchou, ktorá zvyšuje spotrebu paliva, môžeš sa snažiť akokoľvek, no spotreba paliva nedosiahne hranicu, akú si želáš.

Ak teda dodržíš všetky tieto rady, presvedčíš sa na vlastnej koži o tom, že spotreba paliva tvojho auta pôjde určite len smerom dole.