AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

Na čo slúži EDS a teda systém elektronickej uzávierky diferenciálu?

Publikoval Denis - Aktualizované

EDS je systém elektronickej uzávierky diferenciálu (anglicky Electronic Differential System). Tento systém chráni automobil pred šmykom počas akcelerácie alebo brzdenia.

Systém EDS neustále dostáva informácie o otáčkach kolies od snímača ABS a vyhodnocuje ich. Na základe týchto informácií EDS pribrzdí koleso, ktoré začne prešmykovať, čím zabezpečí prenos výkonu na druhé koleso nápravy, ktoré má lepšiu priľnavosť. Pribrzďovaním prešmykujúceho kolesa uľahčuje EDS rozjazd na šmykľavom povrchu vozovky.

Počas rovnakých adhéznych podmienok medzi pneumatikami a povrchom vozovky, rozdeľuje diferenciál rovnako veľký krútiaci moment a na každé koleso sa teda prenáša 50% hnacej sily. Ak sa však dostane jedna strana automobilu na šmykľavý povrch, určuje veľkosť prenášaného hnacieho momentu práve prešmykujúce koleso.

Bez EDS systému sa pri takto rozdielnych podmienkach stáva, že koleso na klzkej vozovke prešmykuje a druhé len stojí, čo znamená, že sa automobil nepohne. Automobil ktorý je však vybavený systémom EDS, začne v takomto prípade okamžite reagovať a EDS systém začne pribrzďovať prešmykujúce koleso, čím pomôže vyrovnať nepomer medzi kolesami a hnacia sila sa prenesie na koleso s lepšou priľnavosou. Vďaka pribrzďovaniu prešmykujúceho kolesa môže koleso s vyššou priľnavosťou preniesť silu na vozovku a automobil sa teda môže pohnúť.

Systém EDS ti nepomôže, pokiaľ sa obe kolesá nachádzajú na rovnakom povrchu. Tento systém totiž funguje len vtedy, ak sa aspoň jedno koleso dostane na povrch, ktorý je menej šmykľavý ako povrch pod druhým kolesom.

Systém elektronickej uzávierky diferenciálu funguje však len do rýchlosti 40 km/h pri dvojkolke a 80 km/h pri štvorkolke a po prekročení tejto rýchlosti sa vypne. Tento systém značne zaťažuje brzdy a preto sú automobily s EDS vybavené automatickým vypínaním tohoto systému, v prípade ak by došlo k prehriatiu bŕzd.

EDS systém je súčasťou elektronického stabilizačného systému ESP a systému regulácie prešmykovania kolies ASR.

Krátka video ukážka ako to funguje: