Vysoký tlak oleja: Čo je príčinou tohoto problému?

Ukazovateľ tlaku oleja
Pod kapotou
Publikoval Denis

Vysoký tlak oleja je problém, ktorý sa vyskytuje menej často ako problém s nedostatočným tlakom motorového oleja. Každopádne ide o rovnako závažný problém, ktorý sa však zisťuje podstatne ťažšie.

Ide najmä o to, že na prístrojovej doske automobilu vo väčšine prípadov nie je kontrolka, ktorá by upozorňovala na príliš vysoký tlak oleja.

Obsah

Príznaky vysokého tlaku oleja

Jedným z najjasnejších príznakov vysokého tlaku oleja je zdeformované teleso olejového filtra, čo je možné zistiť vizuálnou kontrolou pri výmene motorového oleja.

Avšak pokiaľ je tlak oleja nadmerne vysoký, nie je neobvyklé, že sa tento problém prejaví presakovaním oleja cez rôzne tesnenia motora. V takomto prípade však dochádza k veľmi veľkému úniku motorového oleja a tým pádom aj poklesu tlaku v mazacej sústave.

Ak by si teda s takto poškodeným mazaním pokračoval v jazde, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že motor zadrieš.

Vadné tesnenie či olejový filter nemusí byť problém

V mnohých prípadoch takéhoto úniku motorového oleja si majitelia myslia, že ide len o vadné tesnenie či vadný olejový filter, ktorý stojí za vznikom tohoto problému. Pravda je však inde, pretože za nadmerným tlakom oleja v motore sa najčastejšie skrýva iný komponent, ktorým je regulačný ventil tlaku oleja.

Ten, v prípade, že je zanesený či zaseknutý, nedokáže odvádzať prebytočné množstvo motorového oleja z olejového čerpadla do olejovej vane. Čerpadlo teda tlačí viac oleja ako je potrebné a tento olej nemá kam unikať, výsledkom čoho narastá tlak v mazacej sústave motora.

Záver

Problém s vysokým tlakom oleja je potrebné vyriešiť čím skôr, pretože vysoký tlak oleja môže poškodiť rôzne tesnenia motora, čo by viedlo k nadmernému úniku motorového oleja. A ako už všetci dobre vieme, motor bez oleja sa rovná zadretý motor.