AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

Olejový filter: K čomu slúži a kedy je dôležitá jeho výmena?

Publikoval Denis - Aktualizované

Olejový filter je typ filtra, ktorý je určený na odstránenie nečistôt z motorového oleja. Olejové filtre sa nepoužívajú len v automobilových motoroch, ale aj lietadlových a lodných motoroch. Pokiaľ sa však bavíme o autách, tento filter je umiestnený v spodnej alebo strednej časti motora.

Olejový filter:

Obsah

Prvé automobilové motory nepoužívali olejové filtre, čo spolu s nízkou kvalitou motorového oleja spôsobovalo nadmerné degradovanie tohoto oleja, a preto boli potrebné jeho veľmi časté výmeny. V dnešnej dobe sú však všetky automobilobilové spaľovacie motory vybavené olejovým filtrom.

Olejové filtre rozdeľujeme na:

Poloprietokové

Tieto filtre pracujú tak, že časť oleja, ktorý smeruje do mazacieho systému prechádza cez olejový filter a časť prúdi priamo k mazacim miestam motora. Poloprietokové olejové filtre sa v dnešnej dobe používajú len výnimočne, pretože cez filtráciu prejde len polovica oleja - to spôsobuje nedostatočné čistenie motorového oleja.

Plnoprietokové

Tieto filtre sú veľmi účinné, pretože filtráciou prechádza všetok motorový olej a zachytáva tak väčšinu nečistôt. Všetok olej je teda vyčistený behom jedného prietoku mazacou sústavou. Plnoprietokové olejové filtre sú vyrobené z filtračného papiera a sú konštruované ako jednoúčelové, čo znamená, že sa nedajú čistiť a menia sa celé aj s plášťom alebo len ich filtračná vložka.

Filtračná vložka:

Je uložená v puzdre a pri výmene sa mení len samotná vložka, pričom puzdro ostáva zachované.

Výmený filter:

Je to filtračná vložka aj s obalom, ktoré spolu tvoria jeden celok. Pri výmene sa mení celý filter. Tento typ filtra je vybavený poistným ventilom, ktorý umožuje oleju obísť filter v prípade, ak dôjde k upchaniu filtračnej vložky. Zabraňuje sa tak vyradeniu mazacej sústavy z činnosti. Poistný ventil má teda rovnakú funkciu ako redukčný ventil mazacieho systému.

Tento filter je tiež vybavený odvzdušňovacím ventilom, ktorý udržuje olej vo filtri aj po vypnutí motora, čím sa zabraňuje opotrebovaniu pohyblivých časti motora, kvôli počiatočnému nedostatku oleja. Bez tohoto ventilu by olej musel najskôr vyplniť filter a až potom by sa presunul na pracovné časti motora.

Bez olejového filtra by sa nečistoty v motorovom oleji dostávali na pracovné časti motora, čo by spôsobovalo ich rýchlejšie opotrebovanie. Olejový filter by sa mal meniť pri každej výmene motorového oleja, pretože sa jedná o veľmi dôležitú časť mazacieho systému.

Pokiaľ by si pri výmene motorového oleja nevymenil olejový filter, spravil by si veľkú chybu, pretože by si tak okamžite znehodnotil nový motorový olej nečistotami zo starého olejového filtra. Olejový filter nie je nijak drahá súčiastka, ktorá by mohla zruinovať tvoj rozpočet a tak je šetrenie na nej totálna hlúposť.

Ak by si náhodou nevedel ako vymeniť tento filter, pozri si náš jednoduchý návod:

(Vo video-návode sa okrem výmeny oleja a vzduchového filtra rieši aj olejový filter)