Auto ťahá do strany: Kde sa skrýva problém?

Seat Leon volant
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Ak auto ťahá do strany, je asi každému šoférovi jasné, že s jeho autom niečo nie je v poriadku. Čo je však príčinou toho, že automobil nechce držať zvolený smer a ťahá ho do ľavej či pravej strany? Poďme sa na to pozrieť.

Auto ťahá do strany počas jazdy:

Zlá geometria kolies:

Príčinou ťahania automobilu do strany býva najčastejšie zlá geometria kolies. Zle nastavená geometria sa však okrem toho, že auto ťahá do jednej strany, prejavuje aj nadmerne opotrebovanými pneumatikami len z jednej strany. Takáto jazda je nielen nebezpečná (jazdné vlastnosti automobilu sú zhoršené), no navyše je aj neekonomická, pretože okrem vyššieho opotrebenia pneumatík dochádza aj k nárastu spotreby paliva.

Na to, aby si otestoval, či je geometria na tvojom automobile správna, nemusíš chodiť okamžite do servisu. Stačí si len nájsť rovný kúsok cesty, na ktorom na malú chvíľu pustíš volant a sleduješ správanie sa svojho automobilu. Ak začne auto samovoľne ťahať do ľavej či pravej strany, znamená to, že je geometria poškodená a treba ju opäť nastaviť. Ak však automobil nezačne meniť smer, znamená to, že je všetko v poriadku.

Napriek tomu odporúčame nechať si aspoň raz do roka skontrolovať geometriu v autoservise.

Nerovnomerne zjazdené pneumatiky:

Nerovnomerne zjazdené pneumatiky môžu byť ďalšou príčinou, prečo auto ťahá do strany počas jazdy. V takomto prípade je potrebné zjazdené pneumatiky vymeniť a vykonať geometriu kolies, aby sa predišlo následnému nerovnomernému opotrebovaniu pneumatík.

Poškodené komponenty podvozku:

Okrem geometrie a zjazdených pneumatík sa však problém môže skrývať aj v opotrebovanej či poškodenej časti podvozku. Ak si teda prekontroloval geometriu a aj pneumatiky, no problém s ťahaním do strany aj naďalej pretrváva, mal by si sa zamerať práve na kontrolu stavu komponentov podvozku ako sú napríklad čapy, silenbloky ramien, tlmiče, ramená, pružiny a tak ďalej.

Auto ťahá do strany počas brzdenia:

Ak auto ťahá do strany počas brzdenia, znamená to, že s jeho brzdovým systémom nie je niečo v poriadku. Ťahanie automobilu do strany počas brzdenia môže spôsobovať kotúč alebo brzdové platničky, ktoré sú na jednej strane znečistené olejom či iným mazivom a tak stratili brzdnú účinnosť.

Odstránenie tohoto problému si vyžaduje vyčistenie brzdových platničiek a kotúča (napr. technickým benzínom) alebo prípadnú výmenu týchto komponentov na oboch stranách nápravy.

Rovnaký problém však môže okrem znečistených brzdových platničiek spôsobovať aj zasekávajúci sa brzdový strmeň. V takomto prípade nie je zabezpečený rovnaký brzdný účinok ako na opačnej strane nápravy alebo je brzdný účinok na tejto strane väčší, čo spôsobuje práve spomínané ťahanie automobilu do strany.

Pri zasekávajúcom sa strmeni je potrebné skontrolovať chod piestika v strmeni a následne tento problém odstrániť opravou alebo výmenou piestika či celého strmeňa.

Dôvodov prečo auto ťahá do strany môže byť nespočetne veľa, toto sú však tie najčastejšie príčiny, ktoré tento problém spôsobujú.

Obsah