Tlmič výfuku: Vedel si na čo slúži toto zariadenie?

Tlmič výfuku
Pod kapotou
Publikoval Denis

Tlmič výfuku, v angličtine označovaný ako Muffler, je zariadenie, ktoré slúži na zníženie hluku produkovaného výfukom spaľovacieho motora.

V tomto článku si posvietime na tlmič výfuku, jeho funkciu, nevýhody ako aj rozdiely medzi univerzálnym a originálnym tlmičom.

Obsah

Čo je tlmič výfuku a na čo slúži?

Tlmič výfuku sa nachádza vo výfukovom systéme väčšiny spaľovacích motorov. Tento tlmič je skonštruovaný tak, aby slúžil ako zvukovo izolačné zariadenie určené na zníženie hluku spôsobeného motorom. Väčšina hluku vyprodukovaného motorom putuje z motora von skrz výfukové potrubie.

Hluk je však vo výfukovom potrubí oslabený niekoľkými prechodmi a komorami tlmiča výfuku, v ktorých sa nachádza skelná vata/vlákno či iné materiály absorbujúce hluk. Tento hluk je tiež možné eliminovať aj tým, že sa rezonančné komory zostroja tak, aby spôsobili vzájomné rušenie zvukových vĺn.

Tlmič výfuku a jeho nevýhody

Použitie tlmiča výfuku má však aj svoje nevýhody. Negatívnym účinkom jeho použitia je zvýšenie spätného tlaku vo výfukovom potrubí. Ak je totiž prietok výfukových plynov z motora do atmosféry akokoľvek sťažený či obmedzený, vzniká protitlak, ktorý nepriaznivo vplýva na výkon motora, krútiaci moment, ale aj spotrebu paliva.

Práve z tohoto dôvodu niektorí majitelia automobilov robia rôzne úpravy výfukového systému, medzi ktoré patrí aj demontáž a nahradenie tlmiča výfuku holou rúrou alebo jeho výmenou za priestupnejší takzvaný športový tlmič výfuku. V oboch prípadoch je však cieľom zvýšiť výkon motora no taktiež z neho dostať krajší a sýtejší zvuk.

Čo na to hovorí zákon?

Akékoľvek úpravy výfukového potrubia žiaľ nie sú vo väčšine prípadov v súlade so zákonmi, a to nielen slovenskými či českými, ale aj inými zákonmi členských štátov Európskej únie.

U nás na Slovensku však platí, že výfukové potrubie ako aj jeho vyústenie, nesmie byť oproti schválenému vyhotoveniu inak posunuté či premiestnené. Okrem toho však nesmie byť nijak upravené doplnením, odobratím či prehodením originálnych dielov za náhradné diely, ktoré neprešli schválením.

Taktiež nesmie dôjsť k zmene vonkajšej hladiny hluku motora. To v podstate znamená, že akákoľvek montáž univerzálneho tlmiča výfuku či jeho demontáž je považovaná za ilegálnu úpravu vozidla. Ak tlmič, tak jedine od renomovaného výrobcu s certifikátom na konkrétny typ auta.

Univerzálny športový tlmič výfuku

Pri výbere univerzálneho tlmiču výfuku by si mal dbať na následovné parametre ako vstup, výstup a priemer tlmiča. Podľa týchto parametrov je potom možné vybrať správny univerzálny tlmič.

Tento univerzálny tlmič však môže zmeniť prúdenie výfukových plynov, čo môže nepriaznivo ovplyvniť rôzne parametre motora. V konečnom dôsledku to môže znamenať aj to, že žiaden výkon navyše nezískaš a ešte ho aj stratíš. Ako cena útechy ti však ostane aspoň hrubší a sýtejší zvuk.

Originálny športový tlmič výfuku

Oveľa lepšou voľbou oproti univerzálnemu tlmiču je použiť originálny, respektíve na mieru vyrobený športový tlmič výfuku pre konkrétny automobil a jeho motorizáciu.

V tomto prípade sa totiž nemusíš obávať toho, že nový tlmič naruší prúdenie výfukových plynov.