AUTORIDE

Športový výfuk: Krásny zvuk a vyšší výkon motora

Športový výfuk
Tuning
Publikoval Denis  

Výmena sériového výfuku za športový výfuk patrí medzi veľmi obľúbené úpravy automobilu. Čo však takouto úpravou dosiahneš a aký je rozdiel medzi sériovým výfukom a športovým výfukom? Ku všetkému sa postupne dostaneme, no najskôr si povieme niekoľko slov k tomu, na čo vlastne slúži výfuk, respektíve celé výfukové potrubie.

Na čo slúži výfuk:

Obsah

Výfukový systém auta odvádza z motora výfukové plyny, ktoré vznikajú pri spaľovaní a stará sa o to, aby neprenikali do kabíny. Ďalšou úlohou výfuku je zníženie hluku, ale aj zníženie emisií vypúšťaných do ovzdušia, preto je navrhnutý presne na konkrétny typ motora.

Výfuk patrí medzi veľmi namáhané komponenty motora. Na výfuk pôsobí vysoká teplota, vibrácie, voda vo vnútri výfuku vzniknutá kondenzáciou výfukových plynov, no a z vonkajšej strany naň zas pôsobí soľ, voda a podobné nečistoty, čo vedie ku korózii.

Športový výfuk:

Ako som už spomínal, športový výfuk patrí medzi veľmi obľúbené úpravy na aute. Ako to však platí aj pri ostatných úpravách motora či komponentov motora, je potrebné, aby bol výfuk presne upravený na konkrétny typ motora. Na niektorých e-shopoch nájdeš športové výfuky na konkrétny typ automobilu, no zvyčajne sa jedná len o koncový tlmič výfuku a nie kompletný športový výfuk. Ak však chceš dosiahnuť len lepší zvuk, výmena sériového tlmiča za športový ti úplne postačí, nečakaj však žiaden nárast výkonu.

Pri kompletnej úprave celého výfukového systému je však možné dosiahnuť nie len krajší zvuk, ale aj veľmi zaujímavý nárast výkonu. Celý ladený (športový) výfukový systém však na e-shopoch len tak nenájdeš, no existuje veľa firiem, ktoré ti vyrobia výfuk presne podľa tvojich predstáv, na konkrétny typ auta, a to dokonca lacnejšie ako keby si kúpil celý športový výfuk na e-shope.

Ak ti teda ide hlavne o zvýšenie výkonu motora, musíš prestavať celý výfukový systém a to od zvodov, cez katalyzátor, výfukové potrubie až po posledný tlmič.

Športový výfuk a katalyzátor:

Športový výfuk a katalyzátor jednoducho nejdú k sebe. Pri ladení výfuku sa teda katalyzátor nahrádza športovým katalyzátorom, ktorý má väčšiu priepustnosť, alebo obyčajnou holou trubkou. Toto riešenie je síce neekologické no povedzme si to na rovinu, nepoznám jediného človeka, ktorý má upravené auto a popritom ho zaujímajú emisie.

Katalyzátor je potrebné nahradiť z jediného dôvodu, a to je ten, že brzdí výfukové plyny ktoré odchádzajú z motora a tým spomaľuje vyprázdňovanie valcov. Bez demontáže, či výmeny katalyzátora totiž nemá upravovanie ostatných komponentov výfukového systému priveľký zmysel, pretože katalyzátor bude stále výfukovým plynom tvoriť prekážku a tak nedosiahneš dostatočné navýšenie výkonu. Vymlátenie obsahu katalyzátora tiež nie je najvhodnejšie riešenie, pretože v takomto prípade môžu vo výfukovom potrubí vzniknúť turbulencie, čo spôsobí, že výkon bude dokonca nižší ako pred úpravou.

Netreba zabúdať ani na to, že po demontáži katalyzátora sa budeš musieť pohrať aj s riadiacou jednotkou motora, ktorá na absenciu katalyzátora zareaguje tak, že prepne motor do núdzového režimu a zasvieti kontrolku motora.

Športový tlmič:

Samozrejme okrem katalyzátora sa musí nahradiť aj stredný a posledný tlmič prechodovými rezonátormi (športové tlmiče). Tie totiž okrem lepšieho zvuku prinesú aj lepšiu priechodnosť pre výfukové plyny, ktoré sa tak rýchlejšie dostanú von.

Ladené výfukové zvody:

Aby si dosiahol naozaj kvalitné zvýšenie výkonu, je nutné vymeniť aj sériové výfukové zvody za ladené výfukové zvody, ktoré sú častokrát veľmi podceňovaným komponentom. Za touto úvahou sa zrejme skrýva ich veľmi vysoká cena. Pravdou totiž je, že bez úpravy, respektíve výmeny klasických výfukových zvodov za ladené výfukové zvody, sú všetky ostatné úpravy výfukového potrubia doslova zbytočné. O ladených výfukových zvodoch sme si však už písali a tak si o nich môžeš prečítať v našom článku: Ladené výfukové zvody

Športový výfuk a certifikát:

Pokiaľ nemáš od športového výfuku certifikát, môže ti policajt udeliť pokutu. Certifikát na konkrétny výfuk však musí vystaviť výrobca automobilu. Tento certifikát musí žiadať výrobca doplnku pre automobil a spolu s výrobkom ho musí dodávať zákazníkovi. Existuje však veľa e-shopov, ktoré predávajú športové výfuky a iné doplnky s certifikátom, ktorý neschválil výrobca automobilu. Takýto certifikát je však neplatný a je to len zdrap papiera.

Výhody športového výfuku:

Športové výfuky sú zvyčajne vyrobené z nerezovej ocele alebo z pohliníkovaného plechu, ktorý je opatrený ochranným lakom a tak je ich hmotnosť nižšia a životnosť ďaleko vyššia ako životnosť sériových výfukov. Kvalitný športový výfuk ti však okrem dlhšej životnosti prinesie aj krásny zvuk a veľmi zaujímavý nárast výkonu, čo je práve dôvod, prečo sa veľa autíčkarov púšťa do upravovania výfukového systému.