Preplňovaný a nepreplňovaný motor. Ktorý je lepší a aké sú klady a zápory?

Jaguar diesel engine shot at the 2006 London Motor Show
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Preplňovaný a nepreplňovaný motor pozná každý autíčkar. Občas sa však autíčkari nezhodnú a vedú diskusiu o tom, ktorý z týchto motorov je lepší.

Tento článok je pokračovaním série seriál o motoroch a my si v ňom v skratke posvietime na funkciu, ale aj výhody a neýhody, ktoré má preplňovaný a nepreplňovaný motor.

Obsah

Nepreplňovaný motor - "Atmosféra"

Mustang na šprinte

Atmosférický motor funguje tak, že pri pohybe piestu smerom nadol otvorí sacie ventily, ktoré umožnia piestu nasať potrebné množstvo vzduchu do svojej spaľovacej komory.

Atmosférický motor pracuje za rovnakého atmosférického tlaku ako v mieste, kde sa práve nachádza, čo znamená, že pri saní do valca nasaje toľko vzduchu, aký veľký má svoj obsah v cm3. Inými slovami, valec o objeme 500 cm3 nasaje len taký objem vzduchu, ktorý následne zmieša s palivom, aký veľký je jeho objem.

V skutočnosti sa však do valca nikdy nedostane presne 500 cm3 vzduchu, ale o niečo menej, pretože časť priestoru zaplní palivo, výfukové plyny z predošlého cyklu, no a zabúdať nesmieme ani na čerpacie straty.

Výhody:

  • Technická jednoduchosť - tento motor sa skladá z menšieho počtu súčiastok, ktoré by sa prípadne mohli pokaziť.

  • Lacnejšia údržba - lacnejšie náhradné diely ako napríklad sviečky, olej, filtre.

Nevýhody:

  • Vyššia spotreba

  • Nižší výkon - pri zachovaní rovnakého zdvihového objemu dosahuje atmosférický motor nižší výkon ako preplňovaný motor.

Preplňovaný motor

Turbodúchadlo

Preplňovaný motor dokáže zvýšiť tlak nasávaného vzduchu, ktorý smeruje do motora a tým zvýšiť jeho objemovú účinnosť. Vačšie množstvo vzduchu umožnuje zapáliť aj väčšie množstvo paliva, tým pádom je výkon motora vyšší. Motor je možné prepĺňať dvoma spôsobmi, a to buď turbom alebo kompresorom.

Kompresory sa využívajú v oveľa menšiom množstve, pretože sú poháňané motorom, čo spôsobí že určité množstvo výkonu je využité len na jeho pohon, čo ma za následok aj vyššiu spotrebu paliva.

Turbodúchadlo poháňa energia z výfukových plynov a tak zbytočne nezaťažuje motor a nezvyšuje spotrebu paliva. Motor s turbom má však zložitejší sací a výfukový systém, čo znamená aj jeho vyšiu cenu.

Výhody:

  • Nižšia spotreba paliva

  • Vyšší výkon - pri zachovaní rovnakého zdvihového objemu dosahuje preplňovaný motor vyšší výkon ako atmosférický.

Nevýhody:

  • Vyššia cena - Kedže preplňovaný motor je konštrukčne zložitejší a obsahuje oveľa väčšie množstvo súčiastok ako nepreplňovaný motor, odráža sa to aj na jeho cene.

  • Nákladnejšia údržba

Záver

Je len na tebe aký typ motora si zvolíš, mal by si však zvážiť najmä to, ako a kde budeš na svojom autíčku jazdiť.