AUTORIDE

Auto neštartuje: Toto je 5 najčastejších príčin, ktoré sú na vine

Štartovacie káble
Pod kapotou
Publikované 

Nejeden z nás určite pozná ten pocit, keď nemá času nazvyš, ponáhľa sa a po otočení kľúčika v zapaľovaní zistí, že auto neštartuje ani po viacerých pokusoch. Aký problém môže spôsobiť, že tvoje auto neštartuje? Odpoveď sa môže ukrývať v niektorom z týchto bodov.

Čo môže spôsobiť, že tvoje auto neštartuje?

Obsah

1. Vybitá autobatéria

Vybitá autobatéria patrí medzi najčastejšie príčiny, prečo nie je možné vozidlo naštartovať. Tá totiž môže svoju kapacitu stratiť vplyvom chladného počasia, častým štartom a jazde na krátku vzdialenosť či jednoducho svojim vekom. Vyriešiť tento problém je však veľmi jednoduché, a tak netreba zbytočne stresovať. Buď tvoje auto naštartuje druhé vozidlo pomocou káblov alebo autobatériu vytiahneš a dáš ju dobiť cez nabíjačku. Ak ale ani po dobití batérie auto nenaštartuješ, je potrebné kúpiť novú autobatériu.

2. Žhaviace sviečky alebo zapaľovacie sviečky

Či už máš vznetový motor vybavený žhaviacimi sviečkami alebo zážihový, vybavený zapaľovacími sviečkami, netreba zabúdať na ich životnosť a pravidelnú výmenu. Samozrejme odporúča sa vymeniť všetky sviečky, nie len tie vadné.

Zapaľovacie sviečky pracujú na paravidelnom prísune elektrickej energie. Ak zapľovacia sviečka nedostáva energiu, nevytvára iskru, a tak nie je možné zmes vo valci zapáliť. To sa môže prejaviť nerovnomerným chodom motora, ťažkým štartom a dokonca aj nemožnosťou naštartovať.

Žhaviace sviečky sú komplikovanejšie a fungujú počas troch fáz, teda presnejšie predžhavenia, štartovania a dožhavenia. Ak je žhaviaca sviečka veľmi opotrebovaná, prejaví sa jej problém predovšetkým pri štarte, kedy má motor (hlavne v zime) problém naštartovať. Po naštartovaní motora sa však opotrebovaná žhaviaca sviečka na chode motora nijak neprejavuje.

3. Zlá nafta alebo benzín

Čerpacie stanice s najnižšou cenou za benzín a naftu sú často krát lákadlom pre mnohých motoristov. Nie vždy je ale lacné tankovanie naozaj lacné. Zlé a nekvalitné palivo môže zapríčiniť nielen nenaštartovanie vozidla, ale aj zlý prejav motora a vyššiu spotrebu. Dôvodom je práve voda, ktorá sa môže nachádzať v tomto palive, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k poruche niektorého z komponentov palivového systému, a teda aj k nefunkčnosti agregátu tvojho vozidla.

4. Vypálené poistky

Tento problém sa spája hlavne s majiteľmi starých vozidiel. Aj vypálená poistka môže spôsobiť, že svoje auto nenaštartuješ. Problém ale vyriešiš veľmi jednoducho a to tak, že zlú poistku vymeníš za novú. Väčší problém nastáva vtedy, ak sa nová poistka vypáli ihneď po výmene poškodenej. V tom prípade je potrebné auto odtiahnuť do servisu a nechať ho skontrolovať autoelektrikárom.

5. Štartér

Pokiaľ tvoje auto neštartuje, môže byť chyba aj v samotnom štartéri. Štartér funguje tak, že po otočení kľúčika do druhej polohy sa pastorok s ozubeným kolieskom vysunie a roztočí zotrvačník. Pokiaľ ale počuješ len bzučanie, prípadne štrkotanie pri štartovaní, je chyba práve v nevysunutom pastorku alebo v opotrebovanom ozubenom koliesku. V tomto prípade je potrebná výmena starého štartéru za nový.