Štartér motora: Ako funguje a ako sa prejavuje jeho porucha?
Štartér je zariadenie, ktoré má dostať piestový spaľovací motor do prevádzky. Štartér potrebujú všetky motory, ktoré pri štartovaní nedokážu samovoľne vytvoriť točivý moment.
V tomto článku si posvietime na funkciu štartéra, z čoho sa skladá a čo všetko musí tento komponent spĺňať. Okrem toho sa v skratke pozrieme na to, čo môže spôsobiť poškodenie štartéra.
Obsah
Čo je to štartér motora?
Na uvedenie motora do chodu je teda potrebné roztočiť motor do otáčok. Tieto otáčky, potrebné na spustenie motora, sa nazývajú spúšťacie otáčky a líšia sa od typu motora nasledovne:
40 až 150 ot/min pre zážihové motory a vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva
80 až 200 ot/min pre vznetové motory s nepriamym vstrekovaním paliva
Aby sme tomu správne rozumeli, nejedná sa o otáčky štartéra, ale o otáčky zotrvačníka motora, ktorý je pomocou štartéra roztočený.
Ako funguje štartér?
Pri štartovaní sa vysunie zo štartéra malé ozubené koliesko zvané pastorok, ktoré zapadne svojím ozubením do ozubenia zotrvačníku a následne sa zapne elektromotor štartéra - ten roztočí motor.
Po uvoľnení kľúča sa ozubené koliesko (pastorok) vráti späť do pôvodnej polohy, čím sa preruší mechanické spojenie štartéra a zotrvačníka, pričom sa vypne aj elektromotor.
Zotrvačník: Aký vplyv má na chod motora?
Ak by sa pastorok štartéra nevrátil do pôvodnej polohy, poškodili by jeho vysoké otáčky nielen samotný štartér, ale aj zotrvačník motora.
Štartéry rozdeľujeme podľa napájacieho napätia:
12 V - osobné autá, mini dodávky, dodávky a traktory
24 V - autobusy, kamióny a iné nákladné vozidlá
48 V - stacionárne stroje
Štartér motora automobilu sa skladá z nasledovných komponentov:
Puzdro
Voľnobežka
Rotor
Stator
Držiak kief
Solenoid
Štartér musí spĺňať:
musí vydržať približne 50 tisíc štartov
pokiaľ je v aute štart-stop systém, životnosť štartéra je približne 200 tisíc štartov
musí roztočiť motor do minimálnej teploty -30 stupňov Celzia
počas svojej životnosti by mal byť bezúdržbový
musí byť chránený pred preťažením pri spustení spaľovacieho motora
ozubené koliesko musí počas celej doby štartu ostať zapadnuté
po spustení motora alebo vypnutí motora sa musí koliesko okamžite vrátiť na svoje pôvodné miesto
konštrukčné riešenie musí zabezpečiť, aby došlo k dokonalému zasunutiu pastorka aj v prípade, ak sa jeho zub dostane na zub ozubeného venca zotrvačníka
Poškodenie štartéra
Ak sa štartér pretáča naprázdno, môže to znamenať chybnú voľnobežku alebo vylámané zuby ozubeného venca zotrvačníka či pastorka. Ak sa štartér nepretočí, zvyčajne to býva chybná spínacia cievka alebo zlý kontakt.
Štartér má veľkú spotrebu energie, čo je dôvod, prečo pri častých štartoch a krátkych jazdách môže dôjsť k vybitiu autobatérie aj v prípade, že je auto v 100% technickom stave. Jedno štartovanie motora by nemalo trvať dlhšie ako 5 sekúnd. Pokiaľ sa motor nepodarí naštartovať na prvý krát, mal by si štartovanie opakovať 3 až 5 krát s 30 sekundovou pauzou medzi šartami.
Autobatéria je zdrojom elektrickej energie v aute, čo všetko o nej vieš?
Ak sa ti však ani po týchto pokusoch nepodarí auto naštartovať, mal by si otvoriť kapotu a začať hľadať problém. Môže ich byť hneď niekoľko. Pokiaľ je štartér v poriadku, mal by si sa v prvom rade zamerať na autobatériu, ktorá v prípade, že je vybitá, nedokáže dodávať dostatočné množstvo energie do elektromotora štartéra.
Ďalšou častou príčinou, hlavne v zimnom období, môže byť zamrznutý palivový filter, respektíve upchatý parafínovými vločkami. V takomto prípade sa palivo do spaľovacieho priestoru motora nedostane a ty tak môžeš motor pretáčať ako dlho len chceš.
Záver
Je úplne jedno aké auto doma máš, pokiaľ nie je štartér v poriadku, ďalej sa s ním nepohneš.