Aquaplaning: Ako mu zabrániť a čo robiť, ak už nastane?

BMW 1 Series E87
Pod kapotou
Publikoval Martin Milo

Aquaplaning je nebezpečný jav, ku ktorému dochádza, keď pneumatiky vozidla stratia kontakt s povrchom vozovky v dôsledku vrstvy vody. Výsledkom je strata trakcie, riadenia a kontroly nad vozidlom aj v prípade brzdenia.

V tomto článku si posvietime na aquaplaning, jeho príčiny, ako mu predchádzať a ako ho bezpečne zvládnuť.

Obsah

Príčiny aquaplaningu

Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k riziku aquaaplaningu, vrátane:

1. Voda na ceste

Voda na ceste

Nahromadenie vody na ceste v dôsledku silných dažďov, či slabá drenáž môžu vytvoriť vrstvu vody, ktorá zvyšuje riziko aquaplaningu. Príčinou nahromadenia vody môže byť taktiež nerovný povrch vozovky. Výmoly, trhliny a iné nerovnosti na vozovke môžu spôsobiť nerovnomerné hromadenie vody.

2. Pneumatiky

Hĺbka dezénu pneumatiky: Opotrebované pneumatiky majú zníženú schopnosť odvádzať vodu, čím sa zvyšuje riziko aquaplaningu.

Nahustenie pneumatík: Podhustené pneumatiky môžu znížiť účinnosť rozptylu vody a zväčšiť kontaktnú plochu medzi pneumatikou a vodou.

3. Samotný vodič

Rýchlosť: Vyššia rýchlosť zvyšuje riziko aquaplaningu, pretože pneumatiky majú menej času na efektívne rozptýlenie vody.

Štýl jazdy: Náhle alebo agresívne manévre, ako sú ostré zákruty alebo prudké brzdenie, môžu taktiež výrazne dopomôcť k aquaplaningu.

Čo spôsobí aquaplaning a prečo je nebezpečný?

Aquaplaning

Keď dôjde k aquaplaningu, pneumatiky vozidla stratia kontakt s povrchom vozovky. Kvôli strate kontaktu s povrchom vozovky nastane nasledovné:

  • Strata trakcie: Aquaplaning spôsobí stratu trakcie a tá má za následok horšie brzdenie, riadenie a taktiež neefektívne zrýchlenie.

  • Strata kontroly nad riadením: Keď pneumatiky stratia kontakt s vozovkou, riadenie vozidla prestane reagovať, čím sa zvyšuje riziko nehody.

  • Strata ovládania bŕzd: Bez správneho kontaktu pneumatiky s vozovkou sa brzdový systém vozidla stáva menej účinným, čím sa brzdná dráha predlžuje a zvyšuje sa tak pravdepodobnosť kolízie.

Ako zabrániť aquaplaningu?

Ak chceš minimalizovať riziko aquaplaningu, tieto tipy ti môžu v niektorých situáciach zachrániť krk:

  • Kontroluj hĺbku dezénu pneumatiky: Pravidelne kontroluj hĺbku dezénu pneumatiky a opotrebované pneumatiky okamžite vymeň.

  • Nahustenie pneumatík na správny tlak: Dodržiavaj odporúčaný tlak v pneumatikách pre tvoje auto podľa odporúčaní vyrobcu.

  • Jazdi primeranou rýchlosťou: Prispôsob rýchlosť stavu vozovky, najmä počas silného dažďa alebo pri jazde na mokrej vozovke.

  • Vyhni sa náhlym alebo agresívnym manévrom: Jazdi plynule a vyhýbaj sa ostrým zákrutám alebo prudkému brzdeniu pri jazde na mokrom povrchu. Nebrzdi len stláčaním brzdového pedálu, dopomôž svojmu autu vďaka brzdeniu motorom.

  • Drž sa v jazdnom pruhu: Vyhni sa jazde vo vonkajších jazdných pruhoch, kde sa zvykne hromadiť voda, a udržiavaj bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel, aby si dokázal včas zareagovať na nečakanú situáciu.

  • Pravidelne kontroluj brzdy: Pravidelnou údržbou a kontrolami sa uisti, že brzdový systém tvojho vozidla je v dobrom prevádzkovom stave.

  • Vyber si kvalitné pneumatiky: Kvalitné pneumatiky s dobrými schopnosťami odvádzať vodu sú investíciou do bezpečnosti, nakoľko dokážu znížiť okrem iného aj riziko aquaplaningu.

Čo robiť, ak už aquaplaning nastane

Aquaplaning dvoch vozidiel

Ak sa ocitneš v situácii, keď sa tvoje auto dostane do aquaplaningu, tieto tipy ti pomôžu opäť získať kontrolu nad riadením. Upozorňujeme, že všetky úkony vykonávaj na vlastné riziko. Je jednoduché napísať, čo v takejto situácií robiť a druhá vec je vedieť vhodne zareagovať.

  • Zostaň v pokoji: Zachovaj si čistú hlavu a vyhni sa panike, pretože panika môže viesť k neprimeranej reakcii (napríklad prudké vytočenie volantu) a tým k ešte väčšej strate kontroly.

  • Uvoľni plynový pedál: Postupne uvoľňuj plynový pedál, aby vozidlo mohlo prirodzene spomaliť bez použitia bŕzd.

  • Udržuj volant v rovine: Udržujte rovnú polohu riadenia a vyhni sa zbrklému točeniu volantom. Aj pokiaľ sa ocitneš v zákrute, snaž sa točiť volantom naozaj mierne, nakoľko príliš zbrklá reakcia by v tejto situácií mohla spôsobiť pretáčavý šmyk.

  • Počkaj, kým získaš trakciu: Keď vozidlo spomaľuje, pneumatiky začnú znovu získavať kontakt s povrchom vozovky. Keď pocítiš, že sa trakcia vrátila, v prípade potreby jemne zabrzdi.

  • Obnovenie kontroly: Keď opäť získaš kontrolu nad vozidlom, pokračuj v jazde obozretne a aspoň na chvíľu zníž rýchlosť, aby si sa upokojil. V prípade potreby si odskoč na kávu na najbližšiu pumpu a schlaď si hlavu, pomáha to najmä ak si mal na mále.

Časté otázky o aquaplaningu

Otázka: Môže sa aquaplaning vyskytnúť na akomkoľvek type cesty?

Odpoveď: Áno, aquaplaning sa môže vyskytnúť na akomkoľvek type cesty, na ktorej sa dokáže nazhromaždiť voda, a to vrátane diaľnic, rýchlostných ciest alebo aj ciest v meste či na vidieku.

Otázka: Ako vplyv má hmotnosť vozidla na aquaplaning?

Odpoveď: Ťažšie vozidlá majú vo všeobecnosti nižšie riziko aquaplaningu, pretože vyššia hmotnosť pomáha udržiavať lepší kontakt pneumatiky s vozovkou. Rozdiel v riziku však nie je tak výrazný a teda aj pokiaľ sedíš v ťažkom dvojtonovom aute, je dobré dodržovať vyššie spomenuté tipy na eliminovanie rizika aquaplaningu.

Otázka: Môžem dostať aquaplaning aj s autom s pohonom všetkých štyroch kolies?

Odpoveď: Áno, bez ohľadu na náhon, aj na vozidlách s pohonom všetkých štyroch kolies môžes zažiť aquaplaning. Rozdelenie výkonu na všetky štyri kolesá síce môže za určitých podmienok poskytnúť lepšiu trakciu, ale neodstráni riziko aquaplaningu pri jazde na mokrom povrchu.

Záver

Aquaplaning je nebezpečný jav, ktorý predstavuje pre motoristov značné riziko. Poznať príčiny aquaplaningu a vedieť sa mu vyvarovať sa ti rozhodne vyplatí. Ak sa ocitneš v situácii, keď sa tvoje vozidlo začne dostávať do aquaplaningu, nezabudni zostať pokojný, uvoľni plyn a počkaj, kým tvoje auto opäť nadobudne trakciu.