Logo Autoride.sk

TCS (Traction Control System): Ako funguje kontrola trakcie?

Publikoval Denis -

TCS (Traction Control System) v preklade kontrola trakcie, je elektronický systém, ktorý umožňuje lepší prenos výkonu motora na vozovku. Tento systém umožňuje plné využitie výkonu motora (plné pridanie plynu) bez toho aby došlo k prešmykovaniu kolies.

Obsah

Ako funguje kontrola trakcie?


Kontrola trakcie má podobnú funkciu ako systém ABS. Oba tieto systémy totiž majú zabezpečiť, že kolesá sa nebudú prešmykovať, vďaka čomu ostane trakcia zachovaná. Avšak kontrola trakcie nefunguje pri brzdení ako systém ABS, ale naopak pri jazde a akcelerácii.

Súvisiaci článok - Systém ABS zabezpečuje účinné brzdenie na rôznom povrchu, dočítaj sa viac

Na zabránenie prešmykovania kolies však používa systém TCS (Traction Control System) aj časti ABS. Systém ABS totiž pribrzďovaním jednotlivých kolies zabráni prenášať výkon na koleso, ktoré nemá trakciu (prešmykuje sa), presne tak, ako keby imitoval funkciu elektronického samosvorného diferenciálu. Okrem toho si však TCS (kontrola trakcie) pomáha aj redukovaním výkonu motora, presnejšie redukovaním prísunu paliva.

Systém TCS teda dokáže udržať automobil v pohybe aj na klzkom zľadovatenom povrchu, pretože zabezpečí, aby sa kolesá automobilu nepretáčali. V niektorých prípadoch je však kontrola trakcie kontraproduktívna. Ak sa totiž vodič pokúša rozbehnúť auto na snehu či zľadovatenom povrchu, systém TCS zareaguje ubratím plynu a pribrzdením prešmykovaných kolies, čo však môže viesť k tomu, že sa automobil nebude môcť pohnúť z miesta.

Novšie systémy kontroly trakcie sú však vybavené aj na takéto prípady. Tieto systémy si pomáhajú pomocou snímačov akcelerácie a náklonu a vďaka tomu vedia správne odhadnúť situáciu, kedy je potrebné nechať kolesá prešmykovať o niečo viac.

Automobily vybavené systémom kontroly trakcie však trpia na častejšie opotrebované brzdy, a to hlavne v prípadoch, ak často jazdia na klzkom povrchu. Je to práve kvôli regulácii výkonu prenášaného na jednotlivé kolesá pomocou ich pribrzďovania.

Nie vždy si však vodič automobilu želá, aby bola kontrola trakcie zapnutá (drift, jazda na okruhu a tak podobne) a tak je ideálne riešenie TCS vypnúť. Bohužiaľ funkcia vypnutia a zapnutia trakčnej kontroly začína z nových automobilov pomaly miznúť.

Systém kontroly trakcie dnes môžeme nájsť vo väčšine bežných moderných automobilov. Avšak aj napriek tomu, že všetky systémy kontroly trakcie fungujú na rovnakom princípe, nie sú vždy označené rovnakou skratkou. Práve preto sa môžeš stretnúť s označeniami ako napríklad:

  • ACS (Automatic Stability Control)

  • ASR (Anti-Slip Regulation)

  • DTC (Dynamic Traction Control)

  • ETC (Electronic Traction Control)

  • ETS (Electronic Traction System)

  • TCS (Traction Control System)

  • TC (Traction Control)
    - TRC (Traction Control)

Pozri si krátku videoukážku, ako funguje systém kontroly trakcie:motor
Všetko pre tvoje auto za dostupnú cenu
Diskusia: TCS (Traction Control System): Ako funguje kontrola trakcie?
G