AUTORIDE

VW EPC kontrolka: Aký je problém a ako ho opraviť?

EPC kontrolka na prístrojovej doske
Publikované 

EPC kontrolka vo Volkswagene (v skratke VW EPC) súvisí so systémom škrtiacej klapky, tempomatom, trakčnou kontrolou a ďalšími funkciami riadenia motora. Ak jeden z týchto systémov nefunguje správne, na prístrojovej doske tvojho Volkswagenu sa pravdepodobne rozsvieti EPC kontrolka.

Tú a ďalšie kontrolky môžeš vidieť rozsvietené pri štartovaní svojho auta. V tomto prípade je všetko v poriadku. Problém nastáva, ak EPC kontrolka zostane neustále svietiť aj po naštartovaní alebo sa rozsvieti počas jazdy.

Čo znamená EPC kontrolka vo Volkswagene?

Ako už bolo povedané, EPC (z angličtiny Electronic Power Control) súvisí vo Volkswagene so systémom škrtiacej klapky a ďalšími funkciami riadenia motora. Rozsvietená kontrolka EPC najčastejšie trápi Volkswagen Golf, Polo, Jetta, či Tiguan, no výnimkou ani zďaleka nie sú ostatné modely značky Volkswagen.

Škrtiaca klapka je elektronicky napojená na plynový pedál a má na starosti reguláciu nasávanej zmesi ako aj prívod vzduchu do motora, čím ovplyvňuje výkon tvojho auta.

Ak je auto vybavené automatickou prevodovkou, systémy riadenia motora môžu mať režim, pri ktorom obmedzia výkon motora, tzv. limp-in alebo limp-home. Tento režim sa spustí ak riadiaca jednotka zaregistruje vážny problém s hnacím ústrojenstvom. Režim limp-in teda slúži na to, aby si sa s autom dostal do servisu alebo domov.

Možné príčiny rozsvietenej kontrolky EPC na VW

EPC kontrolka sa na prístrojovej doske tvojho Volkswagenu najčastejšie rozsvieti, ak nastala:

 • porucha alebo znečistenie škrtiacej klapky motora

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického riadenia

 • porucha systému trakcie alebo tempomatu

 • porucha brzdového spínača alebo elektroniky motora

 • porucha snímača váhy vzduchu

 • vypálená poistka k brzdovým svetlám

 • vypálená žiarovka

 • nečistoty v palive

 • slabá batéria

Môžem jazdiť s VW keď svieti EPC kontrolka?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

V skratke áno - v jazde môžeš pokračovať, no v každom prípade túto kontrolku netreba podceňovať a problém odkladať. Najlepšie urobíš, ak so svojím Volkswagenom zájdeš čím skôr do servisu.

Ak sa jedná o poruchu škrtiacej klapky, počas jazdy môžeš pocítiť kolísanie otáčok motora či dokonca zhasínanie motora. Okrem toho môžeš mať problém naštartovať. Práve preto je najlepšie riešenie zájsť do servisu čo najskôr.

VW EPC kontrolka: Ako vyriešiť tento problém?

Riešenie problému súvisiaceho s rozsvietenou EPC kontrolkou závisí od príčiny, zhrňme si však možné opravy:

 • vyčistenie alebo výmena škrtiacej klapky

 • výmena jedného z chybných snímačov, ako je snímač prietoku vzduchu, snímač otáčok motora a iné

 • výmena spínača brzdových svetiel, vypálenej poistky alebo prasknutej žiarovky

 • nepoužívanie lacného paliva z pochybných čerpacích staníc (hlavne v prípade, ak problém spôsobili nečistoty v palive)

 • dobitie alebo výmena slabej batérie

Ak dôjde k poruche v elektronike a máš podozrenie, že na vine je jeden zo snímačov, odporúčame nechať si auto najskôr skontrolovať prostredníctvom diagnostiky pred tým, než sa pustíš do opravy.

Ako predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na Volkswagene?

Škrtiaca klapka

Účinným spôsobom, ako môžeš predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na svojom VW je jej pravidelná údržba. Táto súčiastka sa totiž môže zaniesť nečistotami, a preto pomôže pravidelné čistenie škrtiacej klapky.

Ak však vyčistenie nepomôže, výmena škrtiacej klapky je nevyhnutná. Nová škrtiaca klapka ti nebude spôsobovať problémy a pri údržbe svojho auta máš tak o starosť menej.

Auto nejde a EPC kontrolka neustále svieti

V takomto prípade treba vyskúšať nasledovné riešenie - vybrať kľúč, zamknúť auto a vzápätí ho odomknúť a pokúsiť sa naštartovať.

VW EPC reset kontrolky

Okrem spomínaných problémov môže nastať situácia, kedy EPC kontrolka v tvojom VW svieti náhodne. V takomto prípade stačí vykonať reset kontrolky. Urobia to v každom autoservise. Pred resetom kontrolky je však nutné vedieť, či sa jedná o náhodnú chybu alebo ide o jeden z vyššie spomínaných problémov.

Ak ti angličtina nerobí problém, pozri si video objasňujúce EPC kontrolku: