AUTORIDE

Škoda EPC kontrolka: Prečo svieti a ako vyriešiť tento problém?

EPC kontrolka na prístrojovej doske
Publikované 

Škoda EPC kontrolka upozorňuje na poruchu elektroniky motora v benzínových autách. Ak nastane problém so škrtiacou klapkou, tempomatom, trakčnou kontrolou či inými funkciami riadenia motora, na prístrojovej doske tvojho auta sa pravdepodobne rozsvieti EPC kontrolka.

Túto kontrolku si už zrejme videl pri štartovaní auta, ako aj ďalšie rozsvietené kontrolky. V tomto prípade je všetko v poriadku, problém je, ak EPC kontrolka zostane stále svietiť aj po naštartovaní alebo sa rozsvieti počas jazdy.

Čo znamená EPC kontrolka v Škode?

Ako už bolo spomenuté, EPC (z angličtiny Electronic Power Control) súvisí v Škode so systémom škrtiacej klapky a ďalšími funkciami riadenia motora. Rozsvietená kontrolka EPC najčastejšie trápi Škodu Octaviu, či Fabiu, no výnimkou ani zďaleka nie sú ostatné benzínové modely značky Škoda.

Škrtiaca klapka je elektronicky napojená na plynový pedál a má na starosti reguláciu nasávanej zmesi ako aj prívod vzduchu do motora, čím ovplyvňuje výkon tvojho auta.

V závislosti od problému môže pri rozsvietenej kontrolke EPC nastať citeľné zníženie výkonu. Nastane to napríklad pri autách vybavených automatickou prevodovkou, kedy riadiaca jednotka zaregistruje vážny problém s hnacím ústrojenstvom.

Výnimkou však nie sú ani autá s manuálnou prevodovkou. Tento režim sa nazýva limp-in alebo limp-home a slúži na to, aby si sa s autom dostal do servisu alebo domov.

Možné príčiny rozsvietenej kontrolky EPC na Škode

EPC kontrolka sa na prístrojovej doske tvojej Škody najčastejšie rozsvieti, ak nastala:

 • porucha alebo znečistenie škrtiacej klapky motora

 • porucha systému trakcie alebo tempomatu

 • porucha brzdového spínača alebo elektroniky motora

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického riadenia

 • vypálená poistka k brzdovým svetlám

 • porucha snímača váhy vzduchu

 • vypálená žiarovka

 • nečistoty v palive

 • slabá batéria

Môžem pokračovať v jazde keď svieti kontrolka EPC?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

V skratke áno - v jazde môžeš pokračovať, no v každom prípade túto kontrolku netreba podceňovať a problém odkladať. Najlepšie urobíš, ak so svojou Škodou zájdeš čím skôr do servisu.

Ak sa skutočne jedná o poruchu škrtiacej klapky, počas jazdy môžeš pocítiť kolísanie otáčok motora či dokonca zhasínanie motora. Okrem toho môžeš mať problém naštartovať. Práve preto je najlepšie riešenie zájsť do servisu čo najskôr.

Škoda EPC kontrolka: Ako vyriešiť tento problém?

Riešenie problému súvisiaceho s rozsvietenou EPC kontrolkou závisí od príčiny, zhrňme si však možné opravy:

 • vyčistenie alebo výmena škrtiacej klapky

 • nepoužívanie lacného paliva z pochybných čerpacích staníc (hlavne v prípade, ak problém spôsobili nečistoty v palive)

 • výmena jedného z chybných snímačov, ako je snímač prietoku vzduchu, snímač otáčok motora a iné

 • výmena spínača brzdových svetiel, vypálenej poistky alebo prasknutej žiarovky

 • dobitie alebo výmena slabej batérie

Ak dôjde k poruche v elektronike a máš podozrenie, že na vine je jeden zo snímačov, odporúčame nechať si auto najskôr skontrolovať prostredníctvom diagnostiky pred tým, než sa do niečoho pustíš.

Ako predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na Škode?

Škrtiaca klapka

Účinným spôsobom, ako môžeš predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na Škode, ktorá môže s týmito poruchami súvisieť, je jej pravidelná údržba. Táto súčiastka sa totiž môže zaniesť nečistotami, a preto pomôže pravidelné čistenie škrtiacej klapky.

Ak však vyčistenie nepomôže, výmena škrtiacej klapky je nevyhnutná. Nová škrtiaca klapka ti nebude spôsobovať problémy a pri údržbe svojho auta máš tak o starosť menej.

Auto nejde a EPC kontrolka neustále svieti

V takomto prípade treba vyskúšať nasledovné riešenie - vybrať kľúč, zamknúť auto a vzápätí ho odomknúť a pokúsiť sa naštartovať.

Škoda EPC reset kontrolky

Okrem spomínaných problémov môže nastať situácia, kedy EPC kontrolka v tvojej Škode svieti náhodne. V takomto prípade stačí vykonať reset kontrolky. Urobia to v každom autoservise. Pred resetom kontrolky je však nutné vedieť, či sa jedná o náhodnú chybu alebo ide o jeden z vyššie spomínaných problémov.

Ak ti angličtina nerobí problém, pozri si video objasňujúce EPC kontrolku: