PowerPulse: Technológia, ktorá pomáha eliminovať turbolag

Power pulse
Pod kapotou
Publikoval Denis, Martin

PowerPulse je technológia pomáhajúca eliminovať pomalý nástup výkonu, ktorý je pre turbodúchadlom preplňované motory typický.

Áno, pomalý nástup výkonu, takzvaný turbolag, je problém mnohých preplňovaných motorov. O čo vlastne ide a čo je to turbolag?

Obsah

Čo je turbolag?

Turbolag je čas medzi okamihom, kedy stlačíš plynový pedál a okamihom, kedy pocítiš záťah turbodúchadlom preplňovaného motora. Je to čas, ktorý potrebuje výfukový systém a turbodúchadlo na to, aby sa vytvoril požadovaný impulz, ktorý navýši výkon.

Dôvod je jednoduchý - turbodúchadlo je poháňané výfukovými plynmi a kým sa motor nedostane do otáčok, nemá byť čím poháňané. Kompresory tento problém nemajú, pretože sú poháňané priamo motorom a odozva na plyn je teda okamžitá.

Riešení, ako bojovať s turbolagom je viacero, no Volvo na to išlo po svojom a tak vyvinulo technológiu PowerPulse. Technológia PowerPulse bola po prvý krát predstavená v roku 2015 v automobile Volvo S90 a XC90 s najsilnejším dieselovým motorom o objeme 2.0 a výkone 173 kW.

Ako funguje technológia PowerPulse?

Motor využívajúci technológiu PowerPulse je vybavený elektricky poháňaným kompresorom, ktorý v prípade, že nie je potrebný plný výkon motora, napĺňa dvojlitrovú tlakovú nádržku stlačeným vzduchom zo sania. Táto tlaková nádržka skladuje vzduch pod tlakom 12 barov a v prípade potreby vypustí zhromaždený stlačený vzduch do výfukovej časti pred turbodúchadlo.

Zásoba vzduchu síce postačí len na desatinu sekundy, no je to dostatok času na to, aby sa mohlo turbodúchadlo roztočiť rýchlejšie a zásobovať tak motor väčším množstvom vzduchu. Motor sa teda nakopne a tak už nie je potrebné dodávať vzduch zo zásobníka pred turbodúchadlo, pretože túto prácu preberú vznikajúce výfukové plyny.

Limity technológie PowerPulse

Technológia PowerPulse však funguje len do rýchlosti 30 km/h, takže je prakticky aktívna len pri rozjazde, kedy je oneskorenie reakcie na plyn najvýraznejšie. Výsledkom použitia tejto technológie je lepšia reakcia na pridanie plynu a eliminácia turbolagu.

Pozri si krátku videoukážku ako funguje technoógia PowerPulse: