Ako pripraviť auto na zimu, čo všetko by si mal skontrolovať, poprípade vymeniť?

Auto v zime
Návody
Publikoval Denis

Možno máš rád padajúce vločky, nízke teploty a ľad, no ver mi, že tvoje auto s tebou také nadšenie nezdieľa. Pred tým, ako začnú teploty klesať, je nutné dopriať svojmu štvorkolesovému miláčikovi to, čo potrebuje. V tomto článku vypíšem zopár rád týkajúcich sa prípravy tvojho auta na zimu, hlavne čo je potrebné skontrolovať a vymeniť.

Jedna z najdôležitejších vecí, ktorá je potrebná pre prevádzku auta v zimnom období, je výmena jeho pneumatík. Nielen, že by si za jazdu na letných pneumatikách riskoval mastnú pokutu, ale aj svoj život. Účinnosť letnej pneumatiky je totiž len do 7 stupňov Celzia, ak teplota klesne nižšie, pneumatika stráca svoju účinnosť.

Rozmýšľal si nad kúpou celoročných pneumatík? Má to asi taký zmysel ako keby si sa chcel korčuľovať na ľade v kolieskových korčuliach. Pri zimných pneumatikách nesmieš zabúdať na to, že minimálna hĺbka dezénu je 4mm, aj keď osobne dodržujem odporúčanú hĺbku dezénu zimných pneumatík so 6mm.

Začal som od spodku a budem teda pokračovať podvozkom, na ktorý by si tiež nemal zabúdať. Treba skontrolovať brzdy, manžety a poobzerať sa po hrdzi. Pokiaľ nájdeš hrdzavú časť, je dobré ju pred zimou ošetriť, inak riskuješ, že vplyvom vody, soli, zimy a vlhkosti nájdeš miesto jednej hrdzavej kvetinky rovno celú záhradu. Najmä ak si majiteľom staršieho auta, podvozok by si mal ošetriť ochranným lakom alebo BODY sprejom, čo je tekutá zmes gumy a asfaltu.

Ďalšou kategóriou sú prevádzkové kvapaliny, z ktorých najdôležitejšia je kvapalina v chladiacom systéme, pričom tú treba premerať a zistiť jej bod mrazu. Nemal by si zabúdať ani na kvapalinu do ostrekovačov, ktorú treba vymeniť za zimnú, aby nezamrzla, pretože cesty sú v tomto ročnom období mokré a špinavé a každú chvíľu môžeš mať okná zašpinené, dôsledkom čoho máš zhoršenú viditeľnosť. Nemrznúca zmes do ostrekovačov ti však nepomôže, pokiaľ si stierače neodvedú svoju prácu, preto by som odporučil ich výmenu v prípade, ak nie sú v 100% stave.

V neposlednom rade by si mal venovať pozornosť aj kontrole autobatérie, a teda skontrolovať jej stav nabitia, prípadne batériu aj dobiť. Pri veľmi nízkych teplotách a krátkych trasách je vhodné z času na čas dopriať autu dlhšiu trasu, aby mal alternátor dostatok času na dobitie batérie. V aute by ti taktiež nemala chýbať zimná výbava, napríklad škrabka na sklo, metlička na očistenie auta od snehu a v prípade, že sa chystáš do vyššie položených miest, tak aj reťaze na pneumatiky.

No a na koniec nezabudni staré múdro – prispôsobiť štýl jazdy stavu vozovky a svojím schopnostiam.

Ak si svoje auto starostlivo pripravil na prichádzajúcu zimu, nemali by ťa prekvapiť žiadne nepríjemnosti.