Kontrolka EPC - Čo signalizuje a čo robiť, ak už zasvieti?

Kontrolky na palubovke
Pod kapotou
Publikované

Poznáš ten pocit, keď sa ti počas jazdy rozsvieti v aute jedna z kontroliek a váhaš, či zastaviť? Jedna z varovných kontroliek môže začať signalizovať už pri naštartovaní a aj v takomto prípade ti poradíme, čo robiť. Ak práve nemáš po ruke manuál od vozidla, nemusíš strácať čas hľadaním na internete.

V nasledujúcich riadkoch sa spolu pozrieme na kontrolku EPC (Electronic Power Control). Predstavíme ti, aké najčastejšie problémy s vozidlom môže signalizovať a tiež ako postupovať v prípade, že sa EPC kontrolka nečakane rozsvieti.

Obsah

Kontrolka EPC – Electronic Pedal Control

Rozsvietenie tejto kontrolky počas jazdy alebo po naštartovaní (počas štartu je v poriadku, ak svieti) signalizuje poruchu škrtiacej klapky alebo elektronického plynového pedálu. A čo to pre teba v praxi znamená?

Škrtiaca klapka je súčasť motora, ktorá má na starosti reguláciu nasávanej zmesi ako aj prívod vzduchu do motora. Tým ovplyvňuje výkon tvojho auta. Škrtiaca klapka je elektronicky napojená na plynový pedál – pri manipulácií pedálu dochádza k jej otvoreniu.

V plynovom pedáli sú dva potenciometre: ak by došlo k poruche jedného z nich, druhý tak slúži ako náhradný resp. núdzový.

V čom môže byť porucha

Ako sme už vyššie spomínali, kontrolka EPC sa v tvojom aute najčastejšie rozsvieti, ak nastala:

  • porucha škrtiacej klapky motora

  • znečistenie škrtiacej klapky motora

  • porucha plynového pedálu a jeho elektronického riadenia

  • porucha potenciometra plynového pedálu alebo škrtiacej klapky

  • porucha brzdového spínača alebo elektroniky motoru (čítaj nižšie)

Na čo si daj pozor

EPC je tiež skratka pre Electronic Power Control – ide o ďalšiu zo signalizačných kontroliek, ktorá upozorňuje na poruchu elektroniky motoru v benzínových autách. Pri naftových motoroch sa v takomto prípade rozsvieti kontrolka žhavenia.

Táto kontrolka môže signalizovať množstvo rôznych príčin a aj v tomto prípade odporúčame, aby si zašiel so svojim vozidlom na diagnostiku.

Čo treba urobiť, keď zasvieti

EPC kontrolka neznačí vážne nebezpečenstvo, netreba ju však podceňovať. V prípade týchto porúch môže dochádzať ku kolísaniu otáčok, zhasínaní motora alebo problémom so štartom tvojho auta. V prípade, že sa ti počas jazdy rozsvieti kontrolka EPC, odporúčame Ti čo najskôr zájsť so svojim autom na diagnostiku.

Aj napriek tomu, že o EPC kontrolke sa vie ako o signále poruchy najčastejšie škrtiacej klapky či elektronického pedálu plynu, len pomocou kvalitnej diagnostiky ti presne povedia, kde je v tvojom vozidle porucha. Odborníci pomocou diagnostiky tiež určia závažnosť poruchy a často zistíš, že nemáš dôvod na stres a jedná sa len o banalitu.

Ako môžeš predísť poruche škrtiacej klapky?

Účinným spôsobom, ako môžeš predĺžiť životnosť škrtiacej klapky, ktorá s týmito poruchami súvisí, je jej pravidelná údržba. Okrem chyby elektroniky tejto súčiastky sa môže škrtiaca klapka zaniesť nečistotami – v takomto prípade pomôže jej pravidelné čistenie.

V prípade, že nepomôže vyčistenie tejto súčiastky, máš ešte druhú možnosť. Tou je výmena škrtiacej klapky, s ktorou ti ochotne poradia v tvojom servise. Ak patríš medzi skúsenejších a odvážnejších vodičov, môžeš si ju objednať alebo kúpiť a výmenu previesť sám. Nová škrtiaca klapka ti nebude spôsobovať problémy a v údržbe tvojho auta máš tak o starosť menej.

Výmena jednej súčiastky alebo jej pravidelné čistenie bude pre teba navyše z dlhodobého hľadiska finančne výhodnejšie ako napríklad kompletná oprava elektronickej sústavy. Ako je známe, takéto kompletné výmeny a opravy bývajú často praktikou mnohých servisov, ktoré sa snažia na svojich zákazníkoch čo najviac zarobiť.

Ak ti angličtina nerobí problém, pozri si video objasňujúce EPC kontrolku: