AUTORIDE

Audi EPC kontrolka: Na aký problém upozorňuje?

EPC kontrolka na prístrojovej doske
Publikované 

Audi EPC kontrolka súvisí so systémom škrtiacej klapky, tempomatom, trakčnou kontrolou a ďalšími funkciami riadenia motora. Ak teda niektorý z týchto systémov nefunguje správne, na prístrojovej doske tvojho Audi sa pravdepodobne rozsvieti EPC kontrolka.

Túto kontrolku si už zrejme videl pri štartovaní auta, ako aj ďalšie rozsvietené kontrolky. V tomto prípade je všetko v poriadku, problém je, pokiaľ EPC kontrolka zostane neustále svietiť aj po naštartovaní alebo sa rozsvieti počas jazdy.

Čo znamená EPC kontrolka v Audi?

Ako už bolo povedané, EPC (z angličtiny Electronic Power Control) súvisí v Audi so systémom škrtiacej klapky a ďalšími funkciami riadenia motora. Rozsvietená kontrolka EPC najčastejšie trápi Audi A4, A3, A5, S5, no výnimkou ani zďaleka nie sú ostatné modely značky Audi.

Škrtiaca klapka je elektronicky napojená na plynový pedál a má na starosti reguláciu nasávanej zmesi ako aj prívod vzduchu do motora, čím ovplyvňuje výkon tvojho auta.

V prípade automatickej prevodovky zahŕňajú systémy riadenia motora režim, pri ktorom obmedzia výkon motora, tzv. limp-in alebo limp-home. Tento režim sa spustí ak riadiaca jednotka zaregistruje vážny problém s hnacím ústrojenstvom. Režim limp-in teda slúži na to, aby si sa s autom dostal do servisu alebo domov.

Možné príčiny rozsvietenej kontrolky EPC na Audi

EPC kontrolka sa na prístrojovej doske tvojho Audi najčastejšie rozsvieti, ak nastala:

 • porucha alebo znečistenie škrtiacej klapky motora

 • porucha systému trakcie alebo tempomatu

 • porucha plynového pedálu a jeho elektronického riadenia

 • porucha snímača váhy vzduchu

 • porucha brzdového spínača alebo elektroniky motora

 • vypálená poistka k brzdovým svetlám

 • vypálená žiarovka

 • nečistoty v palive

 • slabá batéria

Môžem jazdiť s Audi keď svieti EPC kontrolka?

EPC kontrolka
EPC kontrolka / © Martin Milo, All rights reserved.

V skratke áno - v jazde môžeš pokračovať, no v každom prípade túto kontrolku netreba podceňovať a problém odkladať. Najlepšie urobíš, ak so svojím Audi zájdeš čím skôr do servisu.

Ak sa naozaj jedná o poruchu škrtiacej klapky, počas jazdy môžeš pocítiť kolísanie otáčok motora či dokonca zhasínanie motora. Okrem toho môžeš mať problém naštartovať. Práve preto je najlepšie riešenie zájsť do servisu čo najskôr.

Audi EPC kontrolka: Ako vyriešiť tento problém?

Riešenie problému súvisiaceho s rozsvietenou EPC kontrolkou závisí od príčiny, zhrňme si však možné opravy:

 • vyčistenie alebo výmena škrtiacej klapky

 • nepoužívanie lacného paliva z pochybných čerpacích staníc (hlavne v prípade, ak problém spôsobili nečistoty v palive)

 • výmena jedného z chybných snímačov, ako je snímač prietoku vzduchu, snímač otáčok motora a iné

 • výmena spínača brzdových svetiel, vypálenej poistky alebo prasknutej žiarovky

 • dobitie alebo výmena slabej batérie

Ak dôjde k poruche v elektronike a máš podozrenie, že na vine je jeden zo snímačov, odporúčam nechať si auto najskôr skontrolovať prostredníctvom diagnostiky pred tým, než sa do niečoho pustíš.

Ako predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na Audi?

Škrtiaca klapka

Účinným spôsobom, ako môžeš predĺžiť životnosť škrtiacej klapky na Audi, ktorá môže s týmito poruchami súvisieť, je jej pravidelná údržba. Táto súčiastka sa totiž môže zaniesť nečistotami, a preto pomôže pravidelné čistenie škrtiacej klapky.

Ak však vyčistenie nepomôže, výmena škrtiacej klapky je nevyhnutná. Nová škrtiaca klapka ti nebude spôsobovať problémy a pri údržbe svojho auta máš tak o starosť menej.

Auto nejde a EPC kontrolka neustále svieti

V takomto prípade treba vyskúšať nasledovné riešenie - vybrať kľúč, zamknúť auto a vzápätí ho odomknúť a pokúsiť sa naštartovať.

Audi EPC reset kontrolky

Okrem spomínaných problémov môže nastať situácia, kedy EPC kontrolka v tvojom Audi svieti náhodne. V takomto prípade stačí vykonať reset kontrolky. Urobia to v každom autoservise. Pred resetom kontrolky je však nutné vedieť, či sa jedná o náhodnú chybu alebo ide o jeden z vyššie spomínaných problémov.

Ak ti angličtina nerobí problém, pozri si video objasňujúce EPC kontrolku: