AUTORIDE

Rád by si hodil na svoje auto športový výfuk? Prečítaj si, aké sú úpravy výfukového systému

Fujitsubo Mufflers #fujitsubo #exhaust #japanmade #since1933 | by Moto@Club4AG
Tuning
Publikoval Denis   — Aktualizované 

Ak tvoje auto znie nudne a ma nízky výkon, vyskúšaj vymeniť klasický výfuk za športový výfuk. V predošlom článku zameranom na zvýšenie výkonu motora čo najlacnejším spôsobom som sa venoval úpravám sacieho potrubia. V pokračovaní a teda v tomto článku sa pozrieme na úpravy výfukového systému. Takže poďme rovno k veci bez zbytočných omáčok.

1Ladené výfukové zvody

Obsah

Výfukové zvody sú pri úprave motora častokrát veľmi podceňovanou súčiastkou, zrejme za tým bude veľmi vysoká cena. Upravené výfukové zvody sú ľahšie a dokážu odvádzať spaliny z motorového priestoru oveľa efektívnejšie.

Zvody musia byť presne upravené na konkrétny typ motora, čiže nemožno ich skonštruovať doma ako si veľmi veľa "tuning" kutilov myslí. V prípade podomácky vyrobených výfukových zvodov sa môže stať, že výkon tvojho auta sa nielenže nezvýši, ale dokonca klesne. Pred tým, ako sa začnú zvody upravovať, je potrebné absolvovať množstvo testov.

Existuje mnoho firiem, ktoré ti upravia výfukové zvody presne podľa potreby a na tvoj typ motora, preto je lepšie aby si si priplatil a prenechal túto prácu odborníkom. Pre viac informácií o výfukových zvodoch si prečítaj článok o výfukovom systéme auta.

Odstránenie katalyzátora

Medzi ďalšie úpravy výfukového systému patrí odstránenie katalyzátora, ktorého funkciu sme už popisovali. Demontážou katalyzátora získaš lepšiu odozvu na plyn a ušetríš cca 5kg na váhe automobilu.

Vo väčšine prípadov nemusíš mať obavy z toho, že neprejdeš emisnou kontrolou pre vyššie emisie ale kedže katalyzátor kontroluje aj vizuálne, bolo by vhodné, keby si ho pred návštevou STK a EK namontoval naspäť na svoje miesto.

Demontáž katalyzátora by som však odporúčal iba vtedy, pokiaľ máš upravený celý výfukový systém. Pri odstránení katalyzátora si treba dávať pozor na to, či nie je zabudovaná lambda sonda priamo v ňom. V takom prípade nestačí len namontovať naiesto neho trubku, ale je potrebné preprogramovanie riadiacej jednotky.

Športový výfuk

Športový výfuk patrí medzi najobľúbenejšie úpravy na aute. Ako však platí aj pri ostatných úpravách výfukového systému, je potrebné, aby bol výfuk upravený presne na požiadavky daného typu motora. Pri úprave výfuku treba dodať, že pokiaľ nie sú upravené aj ostatné časti výfukového systému, nedočkáš sa okrem krajšieho zvuku žiadneho navýšenia výkonu.

Pri kompletnej úprave celého výfukového systému je možné dosiahnúť veľmi zaujímavý nárast výkonu. Toto pokračovanie o zvyšovaní výkonu motora končí, no sleduj nás aj naďalej a dozvieš sa o ďaľších úpravách, ktorým sa budem venovať v nasledujúcom článku.