AUTORIDE

Označenia dieselových motorov: TDI, HDi, JTD, poznáš všetky?

Dieselový motor
Pod kapotou
Publikoval Denis  

V automobilovom svete sa stretávame s nespočetne veľkým množstvom skratiek, medzi ktoré patria aj označenia dieselových motorov. Niektoré označenia dieselových motorov sú si veľmi podobné, a tak niet divu tomu, že sa v nich mnoho ľudí nevyzná.

Práve z tohto dôvodu sme sa však rozhodli, že pre teba pripravíme tento prehľadný zoznam, v ktorom si vypíšeme všetky známe označenia dieselových motorov a posvietime aj na ich význam.

Obsah

CDi

CDi - (Common-rail diesel injection) označuje vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva. Tieto motory sú vybavené systémom Common-rail (spoločné palivové potrubie pre všetky valce). CDi motory používajú automobilky Mercedes a Chrysler.

CDTi

CDTi - (Common-rail diesel turbo injection) označuje preplňované naftové motory s priamym vstrekovaním paliva. Sú vybavené systémom Common-rail (spoločné palivové potrubie pre všetky valce) a využíva ich značka Opel.

CRD

CRD - (Common rail diesel) označuje vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva. Motory s takýmto označením používajú americké automobilky Chrysler, Dodge a Jeep.

CRDi

CRDi - (Common rail diesel injection) označuje vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva. Rozdiel oproti CRD je iba ten, že toto označenie používajú kórejské automobilky ako je Hyundai či Kia, ale napríklad aj japonská Mitsubishi.

DCi

DCi - (Diesel Common-rail injection) označuje vznetové motory s technológiou Common-rail a teda s priamym vstrekovaním paliva a spoločným palivovým potrubím. Toto označenie je používané značkami Renault a Nissan.

DDiS

DDiS - (Direct Diesel injection System) označuje preplňovaný vznetový motor so systémom Common rail značky Suzuki.

DiDT

DiDT - (Direct injection Turbo Diesel) označuje preplňovaný vznetový motorso systémom Common rail.

DTI

DTI - (Direct Turbo Injection) označuje preplňovaný vznetový motor s priamym vstrekovaním.

HDi

HDi - (High-pressure direct injection) označuje motor s vysokotlakovým priamym vstrekovaním. Tieto motory môžu mať vo výbave funkciu OverBoost (po zošliapnutí pedálu krátkodobo zvýši výkon).

HDi motory sú vybavené turbodúchadlom a vyrába ich koncern PSA, pričom využívajú technológiu Common-Rail. Sú špecifické dobrou kultivovanosťou chodu.

JTD

JTD - (Jet Turbo Diesel) označuje preplňovaný vznetový motor so systémom Common rail, ktorý používajú automobilky Fiat, Alfa Romeo a Lancia. Prvá generácia Common-rail vznetových motorov od Fiatu pod označením JTD bola známa tiež pod iniciálkami uniJet Turbo Diesel.

JTDM

JTDM - inými slovami tiež Jet Turbo Diesel Modified (Multijet), je označenie pre motory s technológiou Common-rail a teda priamym vstrekovaním paliva.

S týmto systémom prišiel ako prvý v roku 1997 Fiat u motorov Alfa Romeo, pričom ho nasledoval Mercedes-Benz. Multijet používajú vo veľkom Fiat, Alfa Romeo, Lancia, no tiež Chrysler, Jeep či Maseratti.

MZ-CD

MZ-CD - (Mazda – Common rail Diesel) označuje preplňovaný vznetový motor Mazda so systémom Common rail.

SDI

SDI - (Suction diesel injection) označuje vznetové motory s atmosférickým plnením a priamym vstrekovaním paliva vyrábané koncernom Volkswagen. Keďže tieto motory nie sú preplňované, poskytujú nižší výkon v porovnaní s preplňovanými motormi rovnakého objemu.

SDI motory boli vyrábané ako radové štvorvalce alebo tiež päťvalce a vzhľadom k tomu, že sú konštrukčne jednoduchšie ako preplňované motory, sú aj spoľahlivejšie, pričom spotreba zostáva nezmenená.

TDI

TDI - (Turbocharged direct injection) označuje preplňované vznetové motorys priamym vstrekovaním, ktoré vyrába koncern Volkswagen. V mnohých krajinách je skratka TDI zaregistrovaná ako obchodná značka Volkswagen koncernu a tieto motory sú rozšírené predovšetkým v Európe.

TDI-PD

TDI-PD - (TDI – Pumpe Düse) označuje preplňovaný vznetový motor s priamym vstrekovaním s jednotkou čerpadlo-dýza.

TDDi

TDDi - (Turbo diesel direct injection) označujú vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva. Toto označenie používa značka Ford. Novšia generácia vznetových motorov (TDCi) má v porovnaní s TDDi kultivovanejší a menej hlučný chod.

TDCi

TDCi - (Turbo diesel common-rail injection) označuje vznetové motory s priamym vstrekovaním paliva so systémom Common-rail. Tieto motory sú novšou generáciou TDDi motorov a používa ich automobilka Ford.

Záver

Veríme, že po tomto článku ti už označenia dieselových motorov nebudú robiť žiaden problém. Ak si však v tomto zozname nenašiel niektoré označenia motorov, neváhaj a napíš nám to do komentára.