Overboost: Funkcia, ktorá umožňuje krátkodobé zvýšenie výkonu motora

Turbo
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Overboost je funkcia krátkodobého zvýšenia výkonu v motore s elektronicky riadeným turbodúchadlom. Táto funkcia umožní zvýšenie plniaceho tlaku turbodúchadla po dobu približne 5 až 30 sekúnd.

Počas tejto doby dôjde k navýšeniu výkonu a krútiaceho momentu, čím sa zvyšuje bezpečnosť jazdy, najmä počas predchádzania. Funkciu overboost teda môžeme zaradiť aj medzi prvky aktívnej bezpečnosti.

Obsah

Funkcia overboost sa aktivuje

1. Riadiaca jednotka na základe informácií o rýchlosti zošliapnutia plynového pedálu rozozná ten správny moment, kedy je potrebná maximálna dynamika a je teda nutné využiť krátkodobé zvýšenie plniaceho tlaku.

2. Overboost sa aktivuje až po stlačení plynového pedálu na podlahu. Funkcia overboost sa však nemusí aktivovať na všetkých rýchlostných stupňoch, môže byť teda limitovaná len na určité stupne.

Ako som už spomínal, po aktivácií overboostu je vyšší výkon k dispozícii len niekoľko sekúnd, po ktorých sa výkon a krútiaci moment plynule vrátia na bežné hodnoty. Dočasný nárast výkonu závisí od modelu automobilu, jeho motora a turbodúchadla. V priemere sa však nárast výkonu pohybuje medzi 5 až 10 kW a nárast krútiaceho momentu medzi 15 až 30 Nm.

Overboost v automobiloch

Funkcia overboost nie je žiadna novinka, využívali ju už automobily v dobách dávno minulých. Typickým príkladom je napríklad Peugeot 405 T16, vyrábaný v roku 1993, ktorý mal možnosť dočasne zvýšiť výkon motora o 14 kW a krútiaci moment o 30 Nm na celých 45 sekúnd. Dnes funkciu overboost využívajú napríklad automobilky Peugeot, Citroen, Ford, Renault, Mercedes-Benz a mnoho ďalších.

Overboost tiež ako Powerboost

Pri závodoch Formule sa používa podobný systém, ktorý nesie názov powerboost. Tento systém taktiež umožňuje krátkodobé navýšenie výkonu motora. Pilot formule aktivuje powerboost pomocou tlačidla na volante.

Každý pilot má však k dispozícii len obmedzený čas, počas ktorého môže používať powerboost. Po tom, ako pilot spotrebuje čas počas ktorého môže využívať väčšiu silu motora, funkcia powerboost sa automaticky deaktivuje. Vďaka systému powerboost sú závody napínavejšie a taktiež zábavnejšie.