Mäkký brzdový pedál: Aká je príčina tohoto problému?

Pedále v aute
Pod kapotou
Publikoval Denis  —  Aktualizované

Mäkký brzdový pedál patrí k problémom, ktoré trápia predovšetkým staré zanedbané vozidlá alebo vozidlá, ktorým nebol dopriaty dostatočný servis.

Nakoľko brzdy patria k najdôležitejším prvkom aktívnej bezpečnosti vozidla, údržbe brzdového systému by si mal venovať dostatočnú pozornosť. V opačnom prípade sa tvoja bežná jazda autom môže stať aj tvojou poslednou.

Obsah

Ako sa prejavuje mäkký brzdový pedál?

Tento problém sa okrem zmäknutia pedálu brzdy prejavuje aj pomalším nábehom brzdného účinku. Okrem toho je však potrebné vynaložiť väčšiu silu (nadmerný tlak na brzdový pedál), aby došlo k intenzívnejšiemu brzdeniu a teda aj spomaleniu automobilu.

Najčastejšie príčiny mäkkého brzdového pedálu

Vinu na tomto probléme najčastejšie nesú popraskané a teda aj netesné brzdové hadice. Ich steny sú na niektorých miestach oslabené a pri zvýšenom tlaku naboptnajú.

Brzdová hadica má totiž svoju životnosť, ktorú ovplyvňujú rôzne faktory:

  • vonkajšie vplyvy (tepelné žiarenie od motora, mrazy či voda, ktorá obsahuje posypovú soľ)

  • nevhodná montáž, pri ktorej dochádza k mechanickému namáhaniu brzdovej hadice (skrútená, poohýbaná hadica)

  • agresivita brzdovej kvapaliny

Za problémom s mäkkým brzdovým pedálom sa však môžu skrývať aj iné príčiny, a to ako napríklad pretekajúce brzdové valčeky strmeňa/strmeňov, či poškodené tlakové trubky z brzdového systému, ktoré sú buď zhrdzavené alebo inak mechanicky poškodené.

Najväčšie nebezpečenstvo tejto poruchy však spočíva v tom, že sa tento problém neprejavuje zo dňa na deň, ale prichádza postupne so stúpajúcou intenzitou. Šofér si tak na slabší brzdný účinok brzdového systému môže navyknúť, pričom si ani neuvedomuje, že jeho automobil trpí vážnym problémom.

Ako predchádzať problému s mäkkým brzdovým pedálom?

  • pravidelná kontrola, poprípade výmena brzdových hadíc pri servisnej prehliadke vozidla

  • v prípade výmeny použiť kvalitného brzdové hadice od renomovaného výrobcu

  • dodržať správnu montáž, pri ktorej nedôjde k nesprávnemu umiestneniu brzdovej hadice, k jej poškodeniu či nesprávnemu dotiahnutiu kovovej koncovky hadice