AUTORIDE | Web o autách od autíčkarov

Kontrolka EBD: Čo vôbec signalizuje?

Publikoval Martin Milo

Kontrolka EBD signalizuje poruchu systému EBD (z angličtiny Electronic Brakeforce Distribution). V prípade, že sa kontrolka rozsvieti počas jazdy, systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily zrejme nefunguje.

EBD je nevyhnutným prvkom v modernej technológii automobilov a jeho poruchu netreba ignorovať. V tomto článku si posvietime na to, ako funguje systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily a čo znamená keď kontrolka EBD svieti.

Obsah

Čo je EBD a ako funguje?

Systém EBD (elektronického rozdeľovania brzdnej sily) mení brzdnú silu aplikovanú na jednotlivé kolesá v závislosti od rýchlosti zaťaženia vozidla, ale aj stavu vozovky. Tento systém zabraňuje zablokovaniu kolies rozdelením brzdnej sily medzi prednú a zadnú nápravu podľa aktuálneho rozloženia hmotnosti automobilu.

Systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily môže zvyšovať a znižovať účinok brzdnej sily aplikovanej na každé jedno koleso tak, aby sa maximalizovala brzdná sila a čo najviac skrátila brzdná dráha automobilu, pričom koleso sa neustále odvaľuje a vozilo tak zostáva ovladateľné.

Protiblokovací brzdový systém (ABS)

Súvisiaci článok - Protiblokovací brzdový systém (ABS)

EBD zvyčajne rozdeľuje menší brzdný tlak na zadné brzdy, aby sa tak nezablokovali a nespôsobili šmyk. Systém EBD je vždy skombinovaný so systémom ABS. Úlohou EBD ako podsystému ABS je zabezpečovať a kontrolovať efektívne využitie adhézie kolies, čím prispieva k jazdnej stabilite, kratšej brzdnej dráhe a maximalizovaniu brzdnej sily.

Svietiaca kontrolka EBD

Rozsvietená kontrolka EBD počas jazdy pravdepodobnesignalizuje problém so systémom elektronického rozdeľovania brzdnej sily.

Počas naštartovania motora sa táto kontrolka objaví na krátky okamih spolu s ďalšími kontrolkami, no pokiaľ systém funguje správne, zhasne ihneď po naštartovaní. Problém môže byť nasledovný:

  • Došlo k poruche samotného systému EBD

  • Došlo k poruche snímača, respektíve poruche elektroniky

Či už došlo k poruche systému EBD alebo len snímača, tieto poruchy nie je možné vyriešiť svojpomocne, nakoľko v oboch prípadoch je potrebné vykonať diagnostiku vozidla. Najlepšie teda urobíš, ak s autom zájdeš ihneď do servisu.

EBD: Systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily

Súvisiaci článok - EBD: Systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily

Nefunkčný systém EBD netreba brať na ľahkú váhu. Možno si ho počas jazdy neuvedomuješ, no vďaka nemu je brzdná dráha v určitých prípadoch kratšia takmer o polovicu.

Často kladené otázky o kontrolke EBD

Otázka 1: Môžem jazdiť s rozsvietenou kontrolkou EBD?

Áno, jazda s rozsvietenou kontrolkou EBD je možná, ale buď nanajvýš opatrný, predovšetkým pri zhoršených jazdných podmienkach. Okrem toho je potrebné čo najskôr zistiť príčinu rozsvietenia kontrolky a problém vyriešiť.

Jazda s rozsvietenou kontrolkou EBD môže znamenať horšiu ovládateľnosť vozidla a výrazne dlhšiu brzdnú dráhu. Jazdi teda naozaj opatrne, obzvlášť na klzkých povrchoch, vyhni sa najmä prudkému brzdeniu.

Otázka 2: Môže sa kontrolka EBD rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém so systémom EBD?

Áno, kontrolka sa môže rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém v samotnom systéme elektronického rozdeľovania brzdnej sily. Príčiny môžu byť rôzne, napríklad chyba v elektrickom systéme alebo problém so senzorom. V takom prípade je potrebné spraviť autodiagnostiku a odstrániť príčinu.

Záver

Rozsvietenú kontrolku EBD netreba brať na ľahkú váhu, nakoľko elektronické rozdeľovanie brzdnej sily patrí k bezpečnostným prvkom moderných automobilov. Tento systém pomáha skrátiť brzdnú dráhu a poskytuje lepšiu stabilitu a bezpečnosť.

Krátka ukážka, ako funguje systém EBD: