Kontrolka EBD: Čo vôbec signalizuje?
Kontrolka EBD signalizuje poruchu systému EBD (z angličtiny Electronic Brakeforce Distribution). V prípade, že sa kontrolka rozsvieti počas jazdy, systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily zrejme nefunguje.
EBD je nevyhnutným prvkom v modernej technológii automobilov a jeho poruchu netreba ignorovať. V tomto článku si posvietime na to, ako funguje systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily a čo znamená keď kontrolka EBD svieti.
Obsah
Čo je EBD a ako funguje?
Systém EBD (elektronického rozdeľovania brzdnej sily) mení brzdnú silu aplikovanú na jednotlivé kolesá v závislosti od rýchlosti zaťaženia vozidla, ale aj stavu vozovky. Tento systém zabraňuje zablokovaniu kolies rozdelením brzdnej sily medzi prednú a zadnú nápravu podľa aktuálneho rozloženia hmotnosti automobilu.
Systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily môže zvyšovať a znižovať účinok brzdnej sily aplikovanej na každé jedno koleso tak, aby sa maximalizovala brzdná sila a čo najviac skrátila brzdná dráha automobilu, pričom koleso sa neustále odvaľuje a vozilo tak zostáva ovladateľné.
Protiblokovací brzdový systém (ABS)
EBD zvyčajne rozdeľuje menší brzdný tlak na zadné brzdy, aby sa tak nezablokovali a nespôsobili šmyk. Systém EBD je vždy skombinovaný so systémom ABS. Úlohou EBD ako podsystému ABS je zabezpečovať a kontrolovať efektívne využitie adhézie kolies, čím prispieva k jazdnej stabilite, kratšej brzdnej dráhe a maximalizovaniu brzdnej sily.
Svietiaca kontrolka EBD
Rozsvietená kontrolka EBD počas jazdy pravdepodobnesignalizuje problém so systémom elektronického rozdeľovania brzdnej sily.
Počas naštartovania motora sa táto kontrolka objaví na krátky okamih spolu s ďalšími kontrolkami, no pokiaľ systém funguje správne, zhasne ihneď po naštartovaní. Problém môže byť nasledovný:
Došlo k poruche samotného systému EBD
Došlo k poruche snímača, respektíve poruche elektroniky
Či už došlo k poruche systému EBD alebo len snímača, tieto poruchy nie je možné vyriešiť svojpomocne, nakoľko v oboch prípadoch je potrebné vykonať diagnostiku vozidla. Najlepšie teda urobíš, ak s autom zájdeš ihneď do servisu.
EBD: Systém elektronického rozdeľovania brzdnej sily
Nefunkčný systém EBD netreba brať na ľahkú váhu. Možno si ho počas jazdy neuvedomuješ, no vďaka nemu je brzdná dráha v určitých prípadoch kratšia takmer o polovicu.
Často kladené otázky o kontrolke EBD
Otázka 1: Môžem jazdiť s rozsvietenou kontrolkou EBD?
Áno, jazda s rozsvietenou kontrolkou EBD je možná, ale buď nanajvýš opatrný, predovšetkým pri zhoršených jazdných podmienkach. Okrem toho je potrebné čo najskôr zistiť príčinu rozsvietenia kontrolky a problém vyriešiť.
Jazda s rozsvietenou kontrolkou EBD môže znamenať horšiu ovládateľnosť vozidla a výrazne dlhšiu brzdnú dráhu. Jazdi teda naozaj opatrne, obzvlášť na klzkých povrchoch, vyhni sa najmä prudkému brzdeniu.
Otázka 2: Môže sa kontrolka EBD rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém so systémom EBD?
Áno, kontrolka sa môže rozsvietiť aj vtedy, ak nie je problém v samotnom systéme elektronického rozdeľovania brzdnej sily. Príčiny môžu byť rôzne, napríklad chyba v elektrickom systéme alebo problém so senzorom. V takom prípade je potrebné spraviť autodiagnostiku a odstrániť príčinu.
Záver
Rozsvietenú kontrolku EBD netreba brať na ľahkú váhu, nakoľko elektronické rozdeľovanie brzdnej sily patrí k bezpečnostným prvkom moderných automobilov. Tento systém pomáha skrátiť brzdnú dráhu a poskytuje lepšiu stabilitu a bezpečnosť.